III tom Historii Wąbrzeźna trafił do rąk czytelników w pierwszej połowie sierpnia br. To nowe wydawnictwo stało się inspiracją dla radnych do podjęcia stanowiska w sprawie upamiętniania historii lokalnej. Rada podjęła je na sesji 26 września 2022 r.
Stanowisko Rady Miasta w sprawie upamiętniania historii lokalnej było jednym z pierwszych punktów XLV sesji, która odbyła się 26 września 2022 roku w sali kolumnowej Wąbrzeskiego Domu Kultury. Temat ten miał uroczystą oprawę i połączony był z nowym lokalnym wydawnictwem – III tomem Historii Wąbrzeźna.
Trzeci tom Historii Wąbrzeźna jest uzupełnieniem dwutomowego wydania o tym samym tytule, które ukazało się w 2005 roku. W tej pierwszej publikacji opisano dzieje miasta od pradziejów do 2002 roku, natomiast trzeci tom obejmuje lata 2003 – 2020. Czytelnik znajdzie w nim również tematy z lat wcześniejszych, których nie podjęto w tomie drugim.
Nowe opracowanie liczy 280 stron. Spisania najnowszych dziejów miasta podjęli się lokalni pasjonaci historii: Grzegorz Banaś – nauczyciel historii w Zespole Szkół Ogólnokształcących, Paweł Becker – historyk i bibliotekarz w Szkole Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II, oraz Kinga Kamińska – studentka Uniwersytetu im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Książka została wydana pod redakcją prof. dr. hab. Krzysztofa Mikulskiego i Aleksandra Czarneckiego przy współudziale Aleksandry Basikowskiej i Anny Borowskiej.
Prace nad nią trwały od 2019 roku. Opracowania dotyczą symboli miasta, polityki lokalnej, bezpieczeństwa publicznego, demografii i gospodarki, współpracy zagranicznej, życia religijnego, oświaty i wychowania, sportu, kultury i ochrony zdrowia. Wzbogacone są zdjęciami. Książka zawiera spisy tabel i rycin oraz indeks osobowy. Jej szata graficzna nawiązuje do publikacji z 2005 roku.
Nowa publikacja stała się inspiracją dla Rady Miasta do podjęcia stanowiska w sprawie upamiętniania historii lokalnej. Przyjęcie tego dokumentu miało podniosły przebieg. Uroczystość rozpoczęto od hymnu Wąbrzeźna, zagranego na trąbce przez Mirosława Lewandowskiego. Wprowadzeniem do podjęcia stanowisko było wystąpienie Aleksandra Czarneckiego, w którym przypomniał kolejno wszystkich, którzy spisywali dzieje miasta, podkreślając ich ważną rolę w utrwalaniu i rozpowszechnianiu historii Wąbrzeźna. Po jednogłośnym przyjęciu stanowiska, głos zabrali goście: Krzysztof Mikulski, Grzegorz Banaś, Paweł Becker i Kinga Kamińska, promując III tom Historii Wąbrzeźna. – Spisywanie historii to powinność historyka, historyków, aby upamiętniać i przekazywać wiedzę o dziejach miasta, aby można było w niej poszukiwać i do czego się odwoływać – mówił prof. dr. hab. Krzysztof Mikulski. – Cieszę się, że po dwudziestu latach do monografii Wąbrzeźna dopisano III tom, który jest dziełem kolejnego pokolenia. Wydaje się, że może to być początkiem dobrej tradycji, że w każdym pokoleniu ktoś będzie dopisywał do tej monografii kolejną część.
– Historia jest od tego, aby na jej podstawie budować swoją wiedzę i doświadczenie. W dzisiejszych czasach zdobywać tę wiedzę trzeba w odpowiednich miejscach. Na pewno takim jest książka, którą dzisiaj promujemy – mówił burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Bardzo dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w tę pracę. Dziękuję za Waszą determinację i chęć do jej podjęcia, dzięki Wam możemy dzisiaj te dwadzieścia lat w pigułce sobie przybliżyć, ocenić i przeanalizować.
Trzeci tom Historii Wąbrzeźna dostępny jest w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego. Czytelnicy, którzy chcieliby tę publikację na własność, mogą ją nabyć w Miejskim Punkcie Informacji w cenie 45 zł. Wydany został przez Urząd Miasta Wąbrzeźno, wydrukowany w Wąbrzeskich Zakładach Graficznych w nakładzie 200 egzemplarzy.
Stanowisko Rady Miasta Wąbrzeźno z 26 września 2022 roku w sprawie upamiętniania historii lokalnej