Przez minione cztery lata w Wąbrzeźnie posadzono 6775 drzew, 635 krzewów oraz 124 winorośli.
Drzewa i krzewy poprawiają jakość życia w mieście – produkują tlen, filtrują powietrze z zanieczyszczeń, chronią przed hałasem. Dzięki ocienianiu i pochłaniającej ciepło transpiracji obniżają temperaturę, łagodzą zjawisko wysp ciepła, co jest bardzo ważne w kontekście ocieplania się klimatu. Korzystnie wpływają na jakość wód, eliminują metale ciężkie z gleby. Są również miejscem występowania, a także drogą przemieszczania się wielu chronionych gatunków zwierząt, ptaków czy owadów.
To właśnie drzewa i krzewy, jako najważniejszy żywy element krajobrazu przynoszą najbardziej wymierne korzyści dla klimatu, środowiska, człowieka i zwierząt. Dlatego też bardzo ważna jest świadomości ekologiczna, upowszechnianie wiedzy o przyrodzie i propagowanie zachowań korzystnych dla środowiska naturalnego oraz przeciwdziałające jego niszczeniu.
Dwa dojrzałe okazy drzew są w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowanie dorosłego człowieka na tlen, a osoby mieszkające w zazielenionych częściach miasta łatwiej się relaksują. W okresach letnich liście drzew są w stanie zatrzymać ok. 30% wód opadowych, a korzenie zwiększają nawet o 60% wsiąkanie wody opadowej w głębsze warstwy gleby. W obecnych czasach, gdy woda opadowa ucieka z miast, a ulewny deszcz zalewa nasze ulice i domy – należy o tych korzyściach szczególnie pamiętać.
Pamięta o tym wąbrzeski samorząd. Planowe coroczne nasadzenia drzew, krzewów i innej zieleni nie tylko upiększają miasto, ale głównie poprawiają stan naszego środowiska. Tylko w ostatnich minionych czterech latach na terenie Wąbrzeźna posadzono 6775 drzew, 635 krzewów oraz 124 winorośli. Koszty nasadzeń pokrywane są z budżetu miasta oraz z dofinansowań WFOŚiGW w Toruniu, o które samorząd ubiega się każdego roku. Nie wszystkie jednak nasadzenia przetrwają, zdarzają się bowiem akty wandalizmu – drzewka są łamane lub wyrywane. W ich miejsca co prawda sadzone są nowe, ale fakt niszczenia zieleni bulwersuje i będzie bulwersować świadomych zagrożeń klimatycznych.
Swój wkład w ochronę środowiska, zdrowe i czyste powietrze w Wąbrzeźnie – o czym już pisaliśmy niejednokrotnie – mają również wąbrzescy przedsiębiorcy. Ich udział w akcji „Posadź swoje drzewo” jest pięknym przykładem wrażliwości na dobro naszego środowiska. Dzięki tej akcji drzewkami obsadzono tereny Przyjaznego Wzgórza, zieleńce przy ul. Łabędziej, na rynku oraz w parku WDK.
Dlaczego warto sadzić drzewa i jakie są z tego korzyści[1]?
- W okresach letnich liście drzew są w stanie zatrzymać ok. 30% wód opadowych.
- Korzenie drzew zwiększają nawet o 60% wsiąkanie wody opadowej w głębsze warstwy gleby.
- Drzewa wpływają na wilgotność powietrza w swoim najbliższym otoczeniu oraz na obniżenie temperatur – nawet o 3-4oC.
- Dorosłe drzewo potrafi w ciągu doby oddać do atmosfery 300-500litrów wody.
- Jedno drzewo w ciągu roku jest stanie pochłonąć 70 kg szkodliwych cząstek oraz zanieczyszczeń powietrza (CO2, 20 g SO2, 30 g NO2, 60 g PM10 i 1,9 kg innych zanieczyszczeń powietrza).
- Jedno drzewo w ciągu roku wytwarza do 140 kg tlenu, czyli tyle ile zużywa jeden dorosły człowiek.
- Korzenie drzew mogą zwiększyć wskaźnik infiltracji wody do 60%, a na glebach bardzo zdegradowanych nawet do 150%! Z korzeni woda transportowana jest poprzez pień do korony. Pień poza funkcją transportową pełni także rolę stabilizującą drzewo (tak jak kręgosłup u człowieka), a w okresie zimy również magazynującą składniki asymilacyjne i wodę potrzebne do wznowienia wegetacji wiosną. Poprzez konary woda trafia do korony drzew, gdzie liście – istne fabryki – przetwarzają ją i pobrany z atmosfery dwutlenek węgla w życiodajny cukier. Czy tylko? W tym procesie produktem ubocznym jest tlen.
- Na powierzchni pokrytej zielenią i w odległości do 25 m dalej parowanie gleby jest o 25-30% mniejsze niż na przestrzeni otwartej
- Dojrzały buk może mieć ok. 800 000 liści, co daje w przybliżeniu powierzchnię 1600 m2.
- Mając w sąsiedztwie drzewa zyskujemy również korzyści niemierzalne, np. obniżenie poziomu stresu, wzmocnienie układu odpornościowego, poprawę pamięci i koncentracji, zwiększenie bezpieczeństwa, poprawę atrakcyjności miejsc, a nawet wzrost cen nieruchomości.
Źródła:
[1] Katedra Dendrologii, Sadownictwa i Szkółkarstwa, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, dr inż. Marcin Kolasiński, dr inż. Joanna Bykowska