30 września w Przystani Sportów Wodnych odbyła się konferencja samorządowa pod hasłem #DbajMYoH2O. Była ona efektem spływu kajakowego z Wąbrzeźna do Bałtyku, w czasie którego burmistrz Tomasz Zygnarowski namawiał samorządowców do działań na rzecz ochrony wód w Polsce. W lipcu deklarację w tej sprawie podpisało 12 przedstawicieli miast i gminy, a na październikowej konferencji dołączyli kolejni.
Do udziału w konferencji zaprosiliśmy wszystkie samorządy, których przedstawiciele złożyli podpisy pod deklaracją DbajMY o H2O w czasie spływu kajakowego, samorządowców z naszych sąsiednich gmin, przedstawicieli młodego pokolenia z Młodzieżowej Rady Wąbrzeźna, uczestników wyprawy kajakowej oraz naukowców i ekologów, zajmujących się ochroną wód w Polsce.
Kilkugodzinne spotkanie miało przynieść odpowiedź na pytanie: jak samorządy mogą dbać o ochronę wód w Polsce? Aby taka odpowiedź mogła paść, należało wszystkich wprowadzić szczegółowo w zagadnienie piętrzących się z roku na rok problemów z wodą. O to poprosiliśmy naszych ekologów i naukowców. Doktor Sebastian Szklarek z Europejskiego Regionalnego Centrum Ekohydrologii PAN w swoim wykładzie omówił wpływ zmiany klimatu na wodę i problemy, jakie to zjawisko niesie dla miast i gmin. Doktor Alicja Pawelec oraz doktor Marek Elas z WWF Polska podali szereg przykładów, jak na własnym podwórku, własnej posesji, we własnym gospodarstwie rolnym, w mieście, w gminie można stosować praktyczne rozwiązania, które mogłyby znacznie powstrzymać problem suszy, podtopień czy też powodzi. Natomiast o tym, jak można wspólnie działać na rzecz ochrony rzek mogliśmy przekonać się na przykładzie Dorzecza Parsęty. Mówił o tym Waldemar Miśko – przewodniczący zarządu Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty, podając konkretne przykłady działań w zakresie ochrony wód, ziemi, powietrza czy też edukacji. Omówione zagadnienia, podane przykłady stały się podwaliną debaty podsumowującej konferencję. Do udziału w niej burmistrz Tomasz Zygnarowski zaprosił Sławomira Napierałę – burmistrza miasta i gminy Nakło nad Notecią i jednocześnie przewodniczącego Konwentu Burmistrzów Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Tomasza Pasikowskiego z Miejskich Wodociągów i Oczyszczalni w Grudziądzu, Jakuba Kochowicza – wójta gminy Lisewo, Marcina Skonieczkę – wójta gminy Płużnica, Alicję Pawelec z WWF. Wysunięto na niej sporo ciekawych wniosków, ale przede wszystkim, co podkreślili głównie samorządowcy – udział w konferencji poszerzył ich wiedzę w zakresie ochrony wód, wskazał konkretne kierunki i rozwiązania.
– Problemy z wodą dotknęły każde miasto, każdą wieś, nie ominęły też Wąbrzeźna. Podtopienia, do których dochodzi w czasie ulewnych deszczów czy też sinica w jeziorze to sygnały do tego, że powinniśmy zacząć działać i podjąć dialog na rzecz ochrony naszych wód. Konferencja samorządowa jest pierwszym krokiem w tym kierunku – podsumowuje spotkanie burmistrz Tomasz Zygnarowski. – My samorządowcy – wpierani przez mieszkańców – możemy podjąć szereg rozwiązań, aby ilość wody pitnej nie kurczyła się w tak zastraszającym tempie i susza nie była tak poważnym zagrożeniem dla niemal połowy terenów rolniczych w kraju. To prawda, że dbałość o ochronę wód w Polsce stanowi istotne zadanie dla władz rządowych, jednak także samorządy mogą wodę retencjonować i dbać o racjonalne zarządzanie jej zasobami. Wierzę, że konferencja zaowocuje inicjatywami samorządów na rzecz wód, które będziemy mogli zebrać w kompendium dobrych praktyk. I będzie ono dla samorządowców i też samych mieszkańców źródłem praktycznych wskazówek, np. o tym jak dobrze zagospodarować wody opadowe.
Zachęcamy do wysłuchania konferencji i szczegółowego zapoznania się z prezentacjami wykładowców.
Deklaracja Dbajmy o H2O – i co dalej – Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna
Co samorząd może zrobić na rzecz ochrony wód w Polsce – dr Alicja Pawelec oraz Marek Elas
Woda a zmiany klimatu – wpływ na sytuację miast i gmin w Polsce – dr Sebastian Szklarek