22 kwietnia 2024 roku, tradycyjnie w Międzynarodowym Dniu Ziemi, rusza kolejna, 31. edycja Akcji Sprzątanie świata – Polska.
Za nami już 30 akcji Sprzątania świata i 30 sporządzonych raportów. Akcja została zainicjonowana w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz, założycielkę Fundacji Nasza Ziemia. Trwa nieprzerwalnie i – czytając chociażby ostatni raport z jubileuszowej akcji, końca ten misji nie widać. Nadal jest co robić, przede wszystkim, należy motywować Polaków, aby byli lepsi dla Matki Ziemi.
Jak czytamy w ostatnim raporcie, (…) w Akcji Sprzątanie świata nie chodzi o to, by sprzątać, ale by jak najdobitniej powiedzieć: STOP śmieceniu w naturze! Przez trzy dekady, od startu tej Akcji w Polsce do dzisiaj, jej uczestnicy zebrali ponad 45 milionów kilogramów śmieci zalegających plaże, lasy, parki, brzegi rzek czy wody jezior. Do tego niechlubnego wyniku, dopisaliśmy w tegorocznym raporcie 487 293 kilogramy! Każdy z tych zebranych odpadów to namacalny dowód, że ciągle są wśród nas Ci, którzy bezrefleksyjnie zaśmiecają naszą planetę i że nasza misja jeszcze się nie kończy.
– Dane statystyczne pokazują, że w Polsce przez ostatnie 30 lat razem z Fundacją sprzątały ponad 23 miliony uczestników! Do tego wyniku z przyjemnością dopisaliśmy rekordową w XXI wieku frekwencję, czyli ponad pół miliona uczestników 30. jubileuszowej Akcji Sprzątanie świata — Polska!– informuje Fundacja Nasza Ziemia. – To był również rok, w którym po raz pierwszy poprosiliśmy uczestników, by w swoich akcjach wzięli pod uwagę najmniejsze odpady, czyli kapsle i niedopałki papierosów. Efekt był porażający – wśród 487 293 kilogramów śmieci, od których RAZEM uwolniliśmy naturę, znalazło się ponad 600 tysięcy zebranych niedopałków i 167 tysięcy zebranych kapsli! Zajrzyjcie do Raportu z 30. Akcji, w którym znajdziecie również pełny opis przebiegu jubileuszu, inspirujące przykłady akcji uczestników oraz szczegółowe dane liczbowe.
Raport Akcja Sprzątanie świata
Podsumowania wszystkich edycji
Fot. Archiwum UM/2018 rok