Szersza oferta WDK, remonty szkół albo budowa nowego przedszkola, zagospodarowanie boiska Malta. To tylko część pomysłów, które mogą być zrealizowane w Wąbrzeźnie z Funduszy Europejskich dla Kujaw i Pomorza. O tym co jeszcze mają zdecydować mieszkańcy.
Fundusze Europejskie dla Kujaw i Pomorza (FEdKP) to nowy program regionalny opracowany na lata 2021 – 2027. W puli jest 1 836 mln euro (ok. 8,6 mld zł), z których 1 326 487 384 euro (ok. 6,2 mld zł) to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i 509 618 947 euro (ok. 2,4 mld zł) Europejskiego Funduszu Społecznego. Inwestowanie tych środków w rozwój regionu odbywać się będzie zgodnie z wyznaczonymi w FEdKP priorytetami.
Określono osiem priorytetowych obszarów. Jednym z nich są inwestycje wpisujące się w Europejski Zielony Ład. W tym obszarze na energetykę przeznaczono 163,8 mln euro, adaptację do zmian klimatycznych – 137,9 mln euro oraz na odpady i zadania wod.-kan. – 72,5 mln euro. Na niskoemisyjny transport miejski – zakupy taboru, budowę infrastruktury, budowę ścieżek rowerowych i parkingów – przeznaczono 132 miliony euro. Prawie pół miliarda euro wydanych będzie na szeroko rozumianą politykę społeczną, m.in. na mechanizmy wspierania rodzin, wzmocnienie segmentu ekonomii społecznej, włączenie społeczne uchodźców wojennych z Ukrainy, edukację (w tym edukację dorosłych), zdrowotne programy profilaktyczne, wsparcie dla otwierających pierwszy biznes. Określono też środki na inwestycje w kolej i drogi, w tym obwodnice miast, cyfryzację, innowacje i prace badawczo-wdrożeniowe, a także inwestycje w służbie zdrowia, w której punkt ciężkości z infrastruktury szpitalnej przeniesiono na infrastrukturę ambulatoriów. Jedną czwartą budżetu FEdKP 2021-2027 będą dysponowały lokalne społeczności i lokalne organizacje, od stowarzyszeń samorządowych zarządzających środkami dla obszarów funkcjonalnych największych miast regionu, po działające w gminach lokalne grupy działania. Nowością są nisko oprocentowane lub częściowo umarzane pożyczki, z których będą mogły korzystać firmy czy też samorządy inwestujące w rozwiązania oparte na odnawialnych źródłach energii. Pula na te zwrotne instrumenty finansowe wynosi 180 mln euro.
W tej perspektywie finansowej istotną zmianą jest odejście od projektów inwestycyjnych realizowanych w schemacie „zaprojektuj i wybuduj”. Oznacza to, że aplikować będzie można na zadania, na które będą gotowe projekty, będzie skompletowana cała dokumentacja techniczna.
Harmonogram naborów wniosków ma być ogłoszony jeszcze w styczniu, także w styczniu zarząd województwa powoła Komitet Monitorujący FEdKP. Pierwsze wnioski będzie można składać w kwietniu – maju.
Jakie szanse na pozyskanie środków unijnych z puli FEdKP ma Wąbrzeźno?
– Aktualnie jesteśmy w trakcie przygotowywania czterech projektów inwestycyjnych, na które chcemy pozyskać z FEdKP około 1,8 mln euro – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Dotyczą one utworzenia terenu rekreacyjnego przy jeziorze Frydek, kompleksowej modernizacji energetycznej komunalnych budynków mieszkaniowych, w tym szczególnie bloków na ul. Macieja Rata 66 i 66a, dalszej rozbudowy infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej na Podzamczu oraz przebudowy i rozbudowy Wąbrzeskiego Domu Kultury. Dokumentacje mają być gotowe jeszcze w tym roku. Jeżeli będzie taka możliwość, starać się będziemy również o środki na instalacje fotowoltaiczne, termomodernizację zasobów mieszkaniowych, poprawę infrastruktury oświatowej czy też modernizację sieci wodno-kanalizacyjnej. Z niecierpliwością czekamy na harmonogram składania wniosków. Jednocześnie – dodaje burmistrz – przygotowujemy się do aktualizacji Strategii Rozwoju Miasta Wąbrzeźno na lata 2011- 30. Jeżeli na najbliższej sesji Rada zaakceptuje przesunięcie środków finansowych na pokrycie kosztów tej aktualizacji, przystąpimy do pracy nad nią. W ten proces bardzo chciałbym włączyć mieszkańców Wąbrzeźna, bo tylko przy ich pomocy będziemy mogli wskazać kolejne najpilniejsze i najważniejsze potrzeby miasta i jego mieszkańców.