W miniony weekend burmistrz Tomasz Zygnarowski oraz burmistrz Suse Laue zadeklarowali kontynuację partnerstwa pomiędzy Wąbrzeźnem a Syke. Zapewnienia o dalszej współpracy przelano na papier i złożono pod nimi podpisy.
Ważną okolicznością do oficjalnego potwierdzenia, że zawarte 8 grudnia 2006 roku porozumienie Wąbrzeźna i Syke było dobrą i słuszną decyzją była 15. rocznica partnerstwa między naszymi samorządami. Z uwagi na pandemię koronawirusa uroczyste spotkanie delegacji naszych miast odbyło się dopiero 3 września 2022 roku w Wąbrzeźnie.
– Trzy dni trwała wizyta naszych partnerów z Syke – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – W piątkowy wieczór (2 września – red.) przywitaliśmy ponad czterdziestoosobową grupę gości. Oprócz oficjalnej trzynastoosobowej delegacji Wąbrzeźno odwiedziło również trzydziestu młodych uczestników niemiecko-marokańsko-polskiego projektu, którzy zostaną u nas do niedzieli. Wraz z piętnastką uczniów wąbrzeskich szkół średnich będą pracowali warsztatowo. Wraz z burmistrz miasta Syke, Suse Laue podpisaliśmy deklarację wyrażającą wolę dalszej współpracy. Przez te wszystkie lata – jak napisaliśmy w deklaracji – uczyliśmy się wzajemnego poszanowania i zrozumienia, dzieliliśmy się doświadczeniem i osiągnięciami, a nić porozumienia przeobraziła się w trwały węzeł przyjaźni nie tylko między Syke a Wąbrzeźnem, ale przede wszystkim między ich mieszkańcami. Zadeklarowaliśmy dalszą współpracę partnerską, bo ona rozwija wzajemne zrozumienie dla różnych poglądów, zachowań politycznych, gospodarczych i kulturalnych. Dzięki niej łatwiej ludziom zbliżyć się do siebie, bo kontakty międzyludzkie, rozmowy, spotkania i przeżycia są najlepszą drogą, aby pokonywać bariery i budować mosty. Partnerstwo między Syke a Wąbrzeźnem było i będzie partnerstwem żywym, abyśmy wciąż mogli wzajemnie się od siebie uczyć, budować przyjaźnie i być Europejczykami.
Sobotnie spotkanie, które odbyło się w sali kolumnowej Wąbrzeskiego Domu Kultury, miało charakter kameralny. Uroczystości podpisania deklaracji towarzyszyły emisja filmu oraz wystawa fotografii i pamiątek oraz prezentacja kroniki opowiadających o współpracy miast. O tę oprawę wydarzenia zadbali pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej oraz Wąbrzeskiego Domu Kultury. Uroczystość uświetnił swoim występem niezwykły duet – ojciec i córka, których łączy wspólna pasja do muzyki: Aleksandra i Wojciech Góralscy.
Nasi goście wzięli też udział w niedzielnych obchodach Wojewódzkiego Dnia Pszczelarza, prezentując w swoim stoisku wyroby z Syke. W sobotę natomiast ta oficjalna grupa kibicowała zawodnikom Wąbrzeskiej Dziesiątki, wśród których byli też uczestnicy projektu trójstronnego z Maroka i Niemiec.
– Wizyta delegacji naszych partnerów z Syke zakończyła się 5 września – mówi Emiliana Jankowska, zajmująca w Urzędzie stanowisko ds. organizacji pozarządowych, współpracy zagranicznej i promocji. – W Wąbrzeźnie gościmy jeszcze grupy młodzieży z Syke oraz z Al Hoceima, które wraz z wąbrzeską młodzieżą biorą udział w projekcie trójstronnym Polska-Niemcy-Maroko. Tematem przewodnim tej części projektu – trzeciej edycji – jest II wojna światowa – tytuł projektu: Młoda Kultura Miejska – Nie zapomnij co się stało. Celem projektu jest umożliwienie młodym ludziom z trzech krajów spotkania twarzą w twarz, wspólnej nauki, pracy i wspólnego życia ponad granicami oraz rozbudzenie i umacnianie idei międzynarodowego zrozumienia. W sumie młodzież spędzi u nas 10 dni.
– To były bardzo intensywne, ale budujące i ważne dni – podsumowuje T. Zygnarowski. – Jestem przekonany, że nasze partnerstwo ma przed sobą świetlaną przyszłość a młodzież będzie jego świetnym kontynuatorem. Dziękuję naszym gościom za wizytę i oczywiście prezenty dla miasta. Dziękuję wszystkim osobom zaangażowanym w organizację tej wizyty, a w szczególności Emilianie Jankowskiej, która sprawiła, że po raz kolejny nasi goście nie chcieli od nas wyjechać.
Fot. Marcin Zduniak dla UM Wąbrzeźno