Radni byli jednomyślni w sprawie powołania Wąbrzeskiej Rady Seniorów i nadania jej statutu. Uchwała w tej sprawie podjęta była na sesji 27 kwietnia.
Decyzja o tym, że przy Radzie Miasta Wąbrzeźno powstanie kolejny organ doradczy – Wąbrzeska Rada Seniorów, zapadła. Radni na sesji 27 kwietnia br. jednogłośnie przyjęli uchwałę w sprawie jej powołania oraz nadania statutu. Aktualnie uchwała oczekuje na publikację w Dzienniku Urzędowym Województwa Kujawsko-Pomorskiego i wejdzie w życie po 14 dniach od dnia jej ogłoszenia. Jej uprawomocnienie pozwoli na podjęcie kolejnego etapu – czyli uchronienia trybu wyboru i powoływania członków Rady Seniorów, który określony jest w statucie tego organu.
Ogłoszenia o naborze opublikowane będzie na stronie internetowej www.wabrzezno.com oraz w Biuletynie Informacji Publicznej. Zgłoszenia kandydata może dokonać sam kandydat w formie samozgłoszenia, jeżeli ma poparcie co najmniej 10 osób, lub podmiot działający na rzecz osób starszych. Jeden podmiot będzie mógł zgłosić do dwóch kandydatów, a osoba popierająca będzie mogła poprzeć tylko jednego kandydata.
– Bardzo się cieszę, że już wkrótce wąbrzescy seniorzy zyskają swoich reprezentantów, którzy będą mieli realny wpływ na politykę i działania samorządu – mówi Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. – Głos seniorów jest dla mnie bardzo ważny, to w końcu oni stanowią ok. 30% naszego miejskiego społeczeństwa. Zdaję sobie sprawę, że ze względu na mniejszą mobilność i liczne ograniczenia, np. w zakresie dostępu do Internetu, wielu seniorów nie ma możliwości śledzenia na bieżąco naszych samorządowych poczynań. W związku z tym, rzadziej uczestniczą np. w konsultacjach społecznych, posiedzeniach Rady Miejskiej itd. A ich opinie, wnioski i pomysły są niezwykle dla nas cenne, dlatego tak bardzo zależy mi, aby powołana została Wąbrzeska Rada Seniorów, która będzie ze mną w stałym kontakcie i – mam nadzieję – stanie się najlepszym przekaźnikiem informacji między samorządem a całym środowiskiem osób starszych w Wąbrzeźnie – zaznacza burmistrz Zygnarowski.
Formalnie rady seniorów mogą być powoływane przez rady gmin w całej Polsce od 2013 roku na mocy art. 5 c ustawy o samorządzie gminnym. Szacuje się, że takie ciała doradcze działają już w ok. 350 samorządach w Polsce[1]. Ich głównymi zadaniami są przede wszystkim: opiniowanie i konsultowanie spraw dotyczących sytuacji seniorów i seniorek, opiniowanie aktów prawa miejscowego dotyczących najstarszych mieszkańców miasta, inicjowanie działań na rzecz seniorów i wspieranie różnych form aktywności seniorów i seniorek.
Rady seniorów na bieżąco monitorują potrzeby najstarszych mieszkańców swojej gminy i przekazują swoje postulaty włodarzom, którzy dzięki temu szybciej i skuteczniej podejmują działania na rzecz seniorów. Przykłady wielu miejscowości w całej Polsce pokazują, że rady seniorów wprowadziły w swoich miastach realną zmianę, powodując, że stały się one bardziej przyjaznymi miejscami do życia dla osób starszych.