Chcą odebrać naszemu województwu najwyższej klasy zabytek piśmiennictwa z XV wieku i przekazać go Węgrom. Chodzi o najcenniejszy rękopis, który jest w posiadaniu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu. Jest już poselski projekt ustawy, na podstawie której manuskrypt z Książnicy zostanie wywieziony poza granice Polski.
Wczoraj (7 lutego), w trybie pilnym, zebrał się Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Radni będą walczyć o zachowanie prawa do rękopisu, który od XVI wieku związany jest z Toruniem. Manuskrypt z XV wieku rząd RP chce przekazać Węgrom.
Powstały w połowie XV wieku manuskrypt – jak informują Kancelaria Sejmiku i Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego – będący opisem kolekcji manuskryptów iluminowanych słynnej Bibliothecae Corvinianae, jednego z najwspanialszych europejskich księgozbiorów renesansowych, jest od XVI wieku związany z Toruniem. Obecnie znajduje się w marszałkowskiej Książnicy Kopernikańskiej, stanowiąc najcenniejszą pozycję w jej zbiorach. W zgodnej opinii historyków jest też jednym z najcenniejszych zachowanych zachodnioeuropejskich rękopisów iluminowanych z XV stulecia.
– Wolumin ten – jak czytamy w opinii dra hab. Arkadiusza Wagnera – jest jednym z zaledwie kilku arcydzieł włoskiego malarstwa książkowego z XV stulecia, jakie znajdują się dziś w zbiorach polskich. Zdaniem naukowca, odegranie go Polsce to akt niewyobrażalnego zubożenia narodowej kultury, a wywiezienie tej księgi z kraju będzie postrzegane jako mroczny aspekt dziejów polskiej kultury, porównywalny z grabieżą naszych zbiorów podczas zaborów i wojen. Osoby, które by się do tego przyczyniły zostaną na zawsze okryte niesławą.
Zdigitalizowany dokument jest dostępny na serwerach Kujawsko-Pomorskiej Biblioteki Cyfrowej.
Radni przyjęli stanowisko, w którym wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec poselskiego projektu ustawy, zmierzającego do przekazania manuskryptu znajdującego się w zbiorach Książnicy Kopernikańskiej. Zobowiązują też w nim marszałka województwa do starań, by Sejm projekt odrzucił oraz do zwrócenia się do ministra kultury i dziedzictwa narodowego o interwencję w tej sprawie.
W tej prawie swoje sprzeciwy i ogromne oburzenie wyraziły już niektóre instytucje kultury, wzywając wszystkich do przeciwstawienia się pomysłowi wywiezienia z Polski cennego manuskryptu.
Opinia dra hab. Tomasza F. de Rosset, prof. UMK
Opinia nt.kodeksu dr.hab.Arkadiusza Wagnera – prof. UMK
Oświadczenie Dyrektora i Rady Naukowej przy WBP-KK w Toruniu
Stanowisko Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego w sprawie kodeksu
Stanowisko Zarządu Towarzystwa Bibliofilów