W niedzielę – 2 września 2018 r. władze i mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego podziękowali rolnikom za ich ciężką pracę.
2 września do Wąbrzeźna zjechali rolnicy i przedstawiciele władz samorządowych, państwowych i przedstawiciele Kościoła z całego województwa kujawsko-pomorskiego, by podziękować za zbiory i celebrować doroczne Święto Plonów. Gospodarzami i organizatorami dożynek byli marszałek Piotr Całbecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego Ryszard Bober, ordynariusz diecezji toruńskiej Wiesław Śmigiel, burmistrz Leszek Kawski i starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. Ceremonii dożynkowej przewodniczyli starostowie i starościny. Głównymi starostami dożynek byli Anna i Radosław Cegielscy z Wielkich Radowisk w gminie Dębowa Łąka; starostami ekologicznymi – Dorota i Aleksander Baranowie z Michałek w gminie Ryńsk; starostami powiatowymi – Aldona i Tadeusz Lisińscy z Osieczka w gminie Książki; starostami gminnymi – Katarzyna i Witold Kujaczyńscy z Kotnowa w gminie Płużnica. Organizatorów i rolników swoją obecnością zaszczycili wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Ryszard Zarudzki, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, posłowie i senatorowie, bardzo liczne grono przedstawicieli władz samorządowych gmin, miast i powiatów, duchowni z całego województwa oraz delegacje z Syke i powiatu Diepholz, na czele których stali burmistrz Suse Laue i starosta Cord Bockhop.
Dożynki Wojewódzko – Diecezjalne rozpoczęto od prezentacji wieńców dożynkowych, w tym głównie tych, które brały udział w konkursie. Można je było podziwiać już od wczesnych godzin przy kościele pw. Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza, gdzie odbyły się obrzędy dziękczynne. Uroczysta msza święta rozpoczęła się o godz. 11.30, celebrował ją ks. biskup Wiesław Śmigiel. Uświetniły ją Orkiestra Dęta WDK pod batutą Rafała Sójki oraz chór Cantate Domino z Pływaczewa pod batutą Wojciecha Góralskiego. Po mszy wszyscy w korowodzie dożynkowym przeszli ulicami miasta do amfiteatru. Tam o godz. 14.00 uczestników uroczystości przywitali burmistrz Leszek Kawski i starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz. Swoje podziękowania i wdzięczność wyrażali rolnikom gospodarze i goście, zaznaczając, że rolnictwo to bardzo ważna gałąź naszej gospodarki. Dziękowali za owoce ich pracy, trud i ciągłą walkę z niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Tradycyjnie też częstowali dożynkowym chlebem, upieczonym z tegorocznego ziarna.
– Jako marszałek województwa i jako syn rodziny chłopskiej – mówił Piotr Całbecki – dziękuję wszystkim rolnikom i ich rodzinom za ten codzienny trud, wielkie wyrzeczenia i poświęcenie, które niesiecie sobie nawzajem i wszystkim mieszkańcom województwa i naszej Ojczyzny. Jeżeli nie będziemy mieli szacunku dla Państwa pracy, do tego codziennego wstawania, późnego kładzenia się, jeżeli nie będziemy mieli szacunku do tej niepewności, z którą zasypiacie po posianiu swojego zboża, nie wiedząc, jaki będzie zbiór, jaka będzie pogoda, jeżeli zapomnimy o tych, którzy na tej kujawsko-pomorskiej wsi wypracowują nasz dobrobyt – nie będziemy w pełni dobrym społeczeństwem. Musimy okazywać szacunek, a za nim muszą iść konkretne działania. Państwo oceniacie najlepiej sami, widząc starania samorządów, które dla obszarów wiejskich – co nie jest takie proste – pozyskują środki unijne. Efektem tych działań są zmieniająca się infrastruktura i życie na wsi. Przedszkola, orliki, sale gimnastyczne, tysiące kilometrów nowych wodociągów – to wszystko jest zasługą właśnie samorządowców, czyli też Państwa, bo za Waszym pozwoleniem zaszły te wszystkie zmiany. Musimy wszyscy w naszym województwie raz jeszcze zrobić rachunek sumienia, raz jeszcze zastanowić się, jak pomóc naszym rolnikom, którzy sobie nie radzą, którzy mają małe gospodarstwa rolne i swoją ciężką codzienną pracą muszą gonić, aby chociaż rentowność ich gospodarstw wyszła na zero. Trzeba im pomóc, stworzyć dla nich specjalny autorski program województwa kujawsko-pomorskiego i wdrażać go w życie wspólnie z tym, co proponuje ministerstwo. Jestem przekonany, że tylko współpracując i zgodą będziemy w stanie wszyscy realizować nawet najtrudniejsze projekty. Szczęść Boże Wam wszystkim i jeszcze raz dziękuję za tegoroczne plony.
Święto Plonów było szczególną okazją do wręczenia odznaczeń państwowych i resortowych, medali i innych nagród. Postanowieniem Pretendenta Rzeczypospolitej na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego odznaczono: za zasługi w działalności na rzecz ochrony przeciwpożarowej – Złotym Medalem Zasługi Janusza Kopczyńskiego, Srebrnym Medalem Zasługi Ryszarda Henryszewskiego, Stafana Pyć i Marka Węglerskiego; za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej – Srebrnym Krzyżem Zasługi Małgorzatę Małecką, Brązowym Krzyżem Zasługi Halinę Franaszczuk, Marka Kuśmierka, Krystynę Michalak, Barbarę Mizdalską. Decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa” wyróżniono: Mariannę Bielińską, Henryka Opasika, Annę Badach, Barbarę Grabowską, Mirosława Kuciębę, Jerzego Kisielewskiego, Zenona Stachulaka. Medalami 100-lecia Niepodległości Marszałek Kujawsko-Pomorski uhonorował: Kujawsko-Pomorską Izbę Rolniczą, Koła Gospodyń Wiejskich Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Kujawsko-Pomorski Związek Pszczelarzy, Kółka i Organizacje Rolnicze Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Duszpasterstwo Rolników Diecezji Toruńskiej. Dyplomy Wojewody Kujawsko-Pomorskiego otrzymali: Aleksandra Klimek, Monika i Tomasz Arbatowie, Alicja i Marek Falęcikowscy, Eugenia Szafrańska oraz Małgorzata i Zbigniew Augustynowie.
W tej część uroczystości poznaliśmy również zwycięzców konkursów dożynkowych. Konkurs na Najładniejszy Wieniec Wykonany w Stylu Tradycyjnym wygrało Sołectwo Trzcianka, (gmina Tłuchowo, powiat lipnowski). II miejsce zajęło KGW Czarże (gmina Dąbrowa Chełmińska, powiat bydgoski), III miejsce – KGW Jarantowiczki (gmina Ryńsk, powiat wąbrzeski). W konkursie na Najładniejszy Współczesny Wieniec lub Ozdobę Dożynkową zwyciężyło KGW Trutowo (gmina Kikół, powiat lipnowski). II miejsce – sołectwo Brzozowo (gmina Kijewo Królewskie, powiat chełmiński), a na III miejscu uplasowało się KGW Brudzawy (gmina Bobrowo, powiat brodnicki). W konkursie na Najciekawsze Stoisko Powiatu / Lokalnej Grupy Działania I miejsce zdobyło Starostwo Powiatowe w Lipnie, II miejsce – Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie i III miejsce – Lokalna Grupa Działania „Vistula Terra Culmensis”. Wieniec wykonany przez Sołectwo Trzcianka będzie reprezentował Województwo Kujawsko-Pomorskie na konkursie „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” podczas Dożynek Prezydenckich w Spale, które odbędzie się 15 i 16 września br. Obchodom Święta Plonów towarzyszył jeszcze konkurs na ozdoby dożynkowe. Prace uczestników podziwialiśmy wszyscy już przed 2 września, kiedy to na wszystkich wjazdach do miasta i w samym Wąbrzeźnie stanęły piękne i z pomysłowością wykonane instalacje dożynkowe. Mieszkańcy powiatu, nasi goście bardzo chętnie zatrzymywali się przy nich i na ich tle robili sobie zdjęcia. Konkurs został rozstrzygnięty kilka dni po dożynkach. Główną nagrodę przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Wielkich Radowisk, I miejsce ex aequo przyznano Sołectwu Sitno i Sołectwu Szczuplinki. II miejsce ex aequo przyznano Kołu Gospodyń Wiejskich z Myśliwca i Jaworza oraz Sołectwu Jarantowice. III miejsce ex aequo przyznano Sołectwu Kurkocin i Sołectwu Czystochleb.
Ostatnim punktem oficjalnej części niedzielnej uroczystości było uroczyste ogłoszenie i wręczenie nominacji dla miasta gospodarzy przyszłorocznych dożynek wojewódzko-diecezjalnych. Nominację tę odebrał burmistrz Ciechocinka Leszek Dzierżewicz. Po tym ceremoniale na scenę wyszedł Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, a po nim zespoły dziecięce i młodzieżowe z naszych placówek oświatowych. Wystąpili również Wiktor Chmiel i Agata Kołpacka. Natomiast gwiazdą wieczoru był zespół De Mono. Wojewódzkie obchody Święta Polonów zakończyliśmy zabawą taneczną.
Całym uroczystościom towarzyszyły liczne wystawy, w tym sprzętu rolniczeg, prezentacje powiatów województwa kujawsko-pomorskiego, Lokalnych Grup Działania, wystawa ptaków ozdobnych, stoiska rękodzielnicze, z artykułami spożywczymi, wyrobami z wikliny, stoiska ekologiczne i pszczelarzy, stoiska gastronomiczne i wiele innych. Dla dzieci na plaży miejskiej stanął mobilny plac zabaw.
– Nie sposób wymienić wszystkich, którzy pracowali przy organizacji tych uroczystości – mówi burmistrz Leszek Kawski. – To wielki sztab ludzi – rolnicy z sołectw, miast i powiatów naszego województwa, to pracownicy i służby urzędów marszałka, burmistrza i starosty, to młodzież szkolna i dzieci z przedszkola wraz z ich rodzicami i nauczycielami, to starościny i starostowie dożynek, to duchowni i obsługa kościoła, to zespoły, muzycy, członkowie chóru, wokaliści, to animatorzy, służby porządkowe, to wystawcy sprzętu rolniczego, to osoby, które czuwały nad naszym bezpieczeństwem, to obsługa gastronomii i wiele innych – wszyscy bardzo ciężko i wytrwale pracowali, aby niedzielne dożynki wojewódzko – diecezjalne były udane i wzięły w nich tłumy mieszkańców z całego województwa. Wszystkim bardzo serdecznie i gorąco dziękuję!
Dofinansowano ze środków Województwa Kujawsko-Pomorskiego