W ubiegły czwartek w Ratuszu obradowali radni. Tematami sesji były m.in. plany pracy i dotacje na projekty dla osób niepełnosprawnych.
Na 28 stycznia br. przewodniczący Radosław Kędzia zwołał XVI Sesję Rady Miasta. Radni rozpoczęli swoje obrady w samo południe. Na 15 radnych, 14 było obecnych.
Program sesji zdominowały plany pracy. Przedstawiono informacje z ich realizacji w 2015 roku przez stałe komisje Rady i Radę Miasta. W ubiegłym roku radni spotkali się na 12 sesjach, podejmując 68 uchwał. Omawiali tematy dotyczące m.in. profilaktyki i problemów alkoholowych, przemocy w rodzinie, ochrony zdrowia psychicznego, współpracy z organizacjami pozarządowymi, pomocy społecznej, oświaty i oczywiście spraw finansowych miasta. Generalnie wszystkie założenia na 2015 roku zostały przez radnych zrealizowane. Wyjątkiem jest temat bezrobocia w naszym mieście – radni, chcąc mieć pełen obraz sytuacji bezrobocia, postanowili przenieść go na pierwszy kwartał 2016 roku.
Na posiedzenie przygotowano projekty trzech uchwał. Wszystkie zostały podjęte przez radnych jednogłośnie. Dwie z nich dotyczą udzielenia Powiatowi Wąbrzeskiemu dotacji celowej, w jednym przypadku na dofinansowanie projektu „Nasz May Świat w wysokości 2 tys. zł, w drugim na dofinansowanie działalności Wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w wysokości 7 tys. zł. Projekty te realizowane są dla osób niepełnosprawnych. Trzecia uchwała dotyczy planu pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miasta na 2016 rok. Komisja m.in. oceniać będzie wykonanie budżetu, analizować będzie jego dochody, wydatki i zobowiązania. Czuwać będzie nad realizacją podjętych przez Radę uchwał, złożonych interpelacji i wniosków. Sprawdzi koszty delegacji poniesione przez Burmistrza oraz sposób rozpatrywania i załatwiania skarg oraz wniosków wznoszonych do Burmistrza.
W czasie sesji zgłoszono dwie interpelacje. Maja Zielińska wniosła o wprowadzenie zakazu wydzierżawiania terenów należących do samorządu na organizację widowisk cyrkowych z udziałem zwierząt, a Marcin Lewicki o „przeanalizowanie funkcjonowania kawiarenek letnich przy sklepach, a szczególnie przyjrzenia się działalności kawiarenki na ul. Mickiewicza”. Na obydwie interpelacje burmistrz udzielił odpowiedzi na sesji. – W sprawie cyrku z udziałem zwierząt podjąłem już decyzję, że przeprowadzę w tej sprawie konsultacje z mieszkańcami. Chciałbym poznać ich zdanie w tej sprawie. Co do kawiarenki przy sklepie na ul. Mickiewicza – docierają do mnie skargi mieszkańców. Służby porządkowe – na moje polecenie – często kontrolują to miejsce. Jeżeli dojdzie tam do naruszenia przepisów, pozwolenie zostanie cofnięte. Ponownie przeanalizuję, czy powinna być wydawana zgoda na organizowanie ogródków letnich przy sklepach, jeżeli tak to, czy powinny funkcjonować przez cały rok czy tylko w okresie letnim.
W punkcie zapytania i wolne wnioski radny Marcin Lewicki zgłosił problem pojawiających się po mrozach dziur na ulicy Mickiewicza i zapytał burmistrza kiedy będą one usunięte. Radnego interesowało również, czy będą prowadzone konsultacje z właścicielami nieruchomości przed przystąpieniem do wykonania projektu przebudowy ulicy Mickiewicza oraz czy można poszerzyć skład powołanego przez burmistrza zespołu opiniodawczego w sprawie budżetu obywatelskiego. Radny Edward Wierak natomiast zainteresowany był przygotowaniami miasta do wdrożenia projektu rządowego 500+. Radnym na ich pytania odpowiedział burmistrz. Powiedział m.in. – zlecenia na naprawy dróg będą wystawione po sezonie zimowym. Na ulicy Mickiewicza nie ma na razie takiej potrzeby, aby prowadzić konsultacje. Jeżeli jednak pojawią się przyczyny do ich przeprowadzenia – oczywiście takie zostaną zarządzone. W sprawie zespołu ds. budżetu obywatelskiego – nie widzę potrzeby powoływania do pracy w nim kolejnych osób, uważam, że dziewięć osób zupełnie wystarczy. Natomiast co do projektu 500+ – nie ma jeszcze ustawy w tej sprawie, więc tak naprawdę nic dokładnie nie wiemy.