W minionym tygodniu w Wąbrzeźnie i Syke odbyło się spotkanie koordynatorów trójstronnych projektów dla młodzieży.
Wizyta przedstawicieli niemieckiego Syke i marokańskiego Ajdir w Wąbrzeźnie była kontynuacją konferencji, promującej polsko-niemiecko-marokańską współpracę, zorganizowanej 24 stycznia w Syke. Na zaproszenie Burmistrz Syke, Suse Laue w konferencji wzięła udział trzyosobowa delegacja Wąbrzeźna z burmistrzem Tomaszem Zygnarowskim na czele oraz pięcioosobowa delegacja marokańskiego miasta Ajdir, której przewodził burmistrz Said Doudouh. Wyjątkowym uczestnikiem wydarzenia był Honorowy Konsul Maroka w Bremie, Alexander Rosenboom. W konferencji wzięły udział również wszystkie osoby zaangażowane w organizację trójstronnych projektów, radni miasta Syke, politycy, osoby zaangażowane we współpracę partnerską Wąbrzeźno – Syke oraz bezpośrednio zainteresowani, czyli młodzież uczestnicząca w projektach. Konferencja podsumowująca dotychczasowe działania partnerskich miast, była okazją do złożenia Honorowemu Konsulowi podziękowania za szerokie wsparcie w organizacji trójstronnych spotkań młodzieży zarówno w Europie, jak i w Maroku. Oprócz udziału w konferencji delegacje m.in. zapoznały się z działalnością leśnego przedszkola, odwiedziły nową część Muzeum Okręgowego w Syke oraz ratusz w Bremie.
Natomiast spotkanie w Wąbrzeźnie to przede wszystkim praca piętnastoosobowej grupy osób nad kolejnymi działaniami trójstronnego paktu. Była to pierwsza wizyta burmistrza Ajdiru, Saida Doudouh w Wąbrzeźnie, Polsce, a nawet w Europie. – Pomimo niesprzyjającej aury, staraliśmy się jak najskuteczniej zaprezentować naszym gościom Wąbrzeźno i jego walory. Jednym z istotniejszych punktów pobytu delegacji niemiecko-marokańskiej w naszym mieście było spotkanie z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta – mówi Emiliana Jankowska. Prezentacja dotychczasowych działań młodzieżowej rady zakończyła się owocną dyskusją nt. ekologii i społecznej aktywności młodych wąbrzeźnian. – Działalność naszej Młodzieżowej Rady Miasta – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski – zachwyciła nie tylko przedstawicieli Maroka, ale i doskonale zorientowanych w naszych poczynaniach partnerów z Syke. Pozytywne opinie nt. naszej młodzieży, wypowiedziane przez burmistrza Saida Doudouh oraz przewodniczącego Rady Miasta Syke, Andresa Schmidta, są dla mnie powodem do dumy. Jestem pewien, że każde z miast uczestniczących w pakcie będzie czerpać pełnymi garściami i wzajemnie uczyć się od siebie. Każde ma coś do zaoferowania. A najważniejsze, w mojej ocenie, jest to, że bezpośrednimi odbiorcami tych naszych działań są młodzi ludzie. I tu się powtórzę: inwestycja w rozwój kompetencji naszej wąbrzeskiej młodzieży to najważniejsza inwestycja w kontekście dbałości o harmonijną przyszłość naszego miasta.
Podczas dwudniowej wizyty w Wąbrzeźnie dużo czasu poświęcono na warsztaty, wymianę doświadczeń, dyskusję na temat przyszłej współpracy międzynarodowej i jej programu. Chociaż często rozmowy zmierzały w kierunku ekologii, niewątpliwie jeszcze słabego punktu Maroka, w programie spotkania wygospodarowano czas na historię i zorganizowano naszym gościom wizytę w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
W sumie tygodniowe trójstronne spotkanie koordynatorów paktu Wąbrzeźno – Syke – Ajdir było podsumowaniem niespełna czteroletniej intensywnej współpracy, kolejnym krokiem w jej zacieśnieniu oraz zaplanowaniem kolejnych spotkań. Jeszcze w tym roku, bo w październiku, kolejna dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Wąbrzeźna będzie miała okazję nie tylko zobaczyć marokańską egzotykę, poznać inną kulturę, ale i rozwinąć swoje kompetencje.
Spotkania w Syke i w Wąbrzeźnie (pn. Niemiecko-Polsko-Marokańska wymiana partnerskich miast oraz Polsko-Niemiecko-Marokańska współpraca miast) dofinansowane zostały przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.