Światowe Forum Ekonomiczne udowadnia, że najistotniejszymi kompetencjami jutra są miękkie umiejętności, które przygotowują młodych ludzi do szybkiej adaptacji do zmieniających się warunków pracy i technologicznej rewolucji. Analityczne myślenie, aktywne uczenie się, rozwiązywanie problemów czy elastyczność stają się obecnie najbardziej cenionymi kompetencjami młodych ludzi w oczach ich przyszłych pracodawców. Niełatwo jednak zdobyć takie umiejętności w szkole, która przede wszystkim przygotowuje do egzaminów teoretycznych – najlepiej więc kształtować swoje kompetencje w działaniu.
Na szczęście wąbrzeska młodzież, dzięki prowadzonej od ponad 3 lat współpracy międzynarodowej Urzędu Miasta w Wąbrzeźnie z niemieckim miastem Syke i marokańskim regionem Al Hoceima, ma możliwość zdobywania i rozwijania kompetencji przyszłości podczas wyjątkowych i bardzo kształcących spotkań międzynarodowych.
Każdego roku, od 2020 r., kolejna grupa młodych wąbrzeźnian przez 10 dni intensywnie współpracuje i spędza czas z rówieśnikami z Niemiec i Maroka, zdobywając niewątpliwie bezcenny kapitał na przyszłość w postaci praktycznej znajomości języków obcych, samodzielności, odpowiedzialności, otwartości, umiejętności pracy w grupie czy rozwiązywania konfliktów.
– Inwestycja w rozwój kompetencji naszych wąbrzeskich dzieci to dla mnie najważniejsza inwestycja w kontekście dbałości o harmonijną przyszłość naszego miasta – tłumaczy Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. – To dzisiejsi nastolatkowie za kilka, kilkanaście lat będą budować i rozwijać Wąbrzeźno. Warto zrobić wszystko, co w naszej mocy, aby już z poziomu szkoły średniej wychodzili wyposażeni we wszystkie umiejętności, które pozwolą im efektywniej pracować w grupie i elastycznie dostosowywać się do zmieniających się technologii i warunków na rynku pracy. Niewątpliwie doświadczenie współpracy międzynarodowej wzbogaca naszą wąbrzeską młodzież nie tylko osobiście, ale także w kontekście przygotowywania ich do wyzwań przyszłości. Poprawiają się ich kompetencje językowe, uczą się samodzielności i kreatywności, rozwijają swoje zainteresowania, kształtują postawy tolerancji i zrozumienia dla różnic międzykulturowych oraz wzmacniają szacunek i pamięć do naszej wspólnej historii. To unikalny i super praktyczny kapitał, który nasi nastolatkowie zdobywają w działaniu, doświadczaniu i odkrywaniu, a nie w szkolnych ławkach – podkreśla Zygnarowski.
Wąbrzeźno jest jednym z nielicznych polskich miast, które podjęło współpracę trójstronną z – jakby się wydawało – odległym kulturowo Marokiem. Więź między Wąbrzeźnem, Syke i Ajdirem zawiązała się dzięki niemieckiemu urzędnikowi, który od około 40 lat mieszka w Niemczech, ale pamięta o swoich marokańskich korzeniach. To z jego inicjatywy doszło do pierwszego trójstronnego spotkania w Syke w 2020 r.
Od początku zawiązała się silna nić porozumienia między włodarzami miast – burmistrzem Zygnarowskim z Wąbrzeźna, burmistrz Suse Laue z niemieckiego Syke i burmistrzem Ibrahimem El Gouta z marokańskiego Ajdir oraz kontynuującym jego politykę współpracy międzynarodowej – Saidem Doudouh. Samorządowcy widzieli ogromny potencjał w trójstronnej współpracy międzynarodowej, szczególnie w zakresie edukacji, kultury, ochrony środowiska, gospodarki i turystyki.
Od 2020 r. trójstronne spotkania młodzieży odbywają się więc cyklicznie – w 2020 r. pierwsze odbyło się w Syke, w 2021 r. w Ajdir, a w 2022 r. w Wąbrzeźnie. W tym roku spotkanie młodzieży zaplanowane na październik poprzedziło spotkanie włodarzy trzech miast w Ajdirze, podczas którego podsumowano dotychczasowe efekty współpracy międzynarodowej i ją sformalizowano.
6 września 2023 r. w marokańskim Ajdir burmistrzowie podpisali oficjalne porozumienie w sprawie rozwoju przyjaznych stosunków, które nadaje formalnych ram temu przyjaznemu sojuszowi trzech miast. To jedno z nielicznych polsko-niemiecko-marokańskich porozumień samorządowych, które jest swoistym ukoronowaniem trzech owocnych lat współpracy, a jednocześnie zapowiedzią dalszego zacieśniania więzi między miastami.
– Wszystkie nasze międzynarodowe przedsięwzięcia finansujemy z pozyskanych środków zewnętrznych – najpierw z funduszy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, teraz z Erasmus+ – dodaje Tomasz Zygnarowski, burmistrz Wąbrzeźna. – To dla mnie zdecydowanie priorytet, aby wszelkie dodatkowe przedsięwzięcia czy aktywności podejmowane przez nasz samorząd – nawet tak istotne i wartościowe, jak inwestowanie w wąbrzeską młodzież – były finansowane z pozyskanych dotacji zewnętrznych, a nie podatków naszych mieszkańców. Na szczęście ogromny potencjał w zakresie rozwijania współpracy międzynarodowej dostrzega Unia Europejska, więc fundusze na finansowanie wymian młodzieżowych są dla nas dostępne – tłumaczy Zygnarowski.
Kolejne międzynarodowe spotkanie młodzieży w Maroko odbędzie się już w październiku. Tym razem współpraca rozszerzy się o grupę młodych ludzi z Izraela, a głównym tematem spotkania nastolatków będzie ekologia i zrównoważony rozwój ich miast w przyszłości.