Dzień Straży Gminnej był okazją dla przedstawicieli wąbrzeskiego samorządu do złożenia strażnikom miejskim i pracownikom obsługi monitoringu oficjalnych podziękowań i wyrażenia wdzięczności za codzienną, bardzo trudną służbę.
Spotkanie władz miasta z kadrą Straży Miejskiej odbyło się 28 sierpnia.
– Dziękuję za Waszą sumienną pracę i ofiarną służbę. Za to, że zawsze na Waszą pomoc mogą liczyć mieszkańcy, że darzą Was coraz większym zaufaniem – mówił na uroczystym spotkaniu burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Moje słowa potwierdzają m.in. wyniki naszej ostatniej ankiety, dotyczącej prac nad opracowaniem strategii rozwoju Wąbrzeźna, w której bezpieczeństwo publiczne nie jest przez mieszkańców wskazywane jako problem. Wasza rzetelna służba zauważana jest również przez osoby odwiedzające Wąbrzeźno, szczególnie te, które korzystają z terenów rekreacyjnych. Jak mówią, jednym z powodów, dla których odwiedzają Wąbrzeźno jest fakt, że czują się tu bezpiecznie. Dziękuję Wam wszystkim. Życzę Wam samych sukcesów w dalszej pracy, satysfakcji oraz pomyślności w życiu osobistym.
Straż Miejska Wąbrzeźnie została powołana do życia 1 lipca 1993 r. zarządzeniem Burmistrza Wąbrzeźna. Wcześniej – 22.04.1993 r. statut tej jednostki został zatwierdzony przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. W chwili powołania Straż Miejska dysponowała 5 etatami, a dzisiaj – po 30 latach działalności służbę pełni 9 osób – 4 strażników i 5 osób przy monitoringu miejskim. Zdaniem strażników jest ochrona spokoju i porządku publicznego. Czuwają nad porządkiem ruchu drogowego, pomagają w usuwaniu skutków występujących zagrożeń, zabezpieczają miejsca przestępstwa czy wypadku. Dbają o bezpieczeństwo mieszkańców w czasie imprez publicznych czy też w czasie wypoczynku na Podzamczu. Sprawdzają środowiska osób bezdomnych, szczególnie w okresie zimowym. Odwożą nietrzeźwych do izby wytrzeźwień lub doprowadzają ich do miejsca zamieszkania. Ściśle współpracują z funkcjonariuszami policji, odbywają z nimi wspólne służby. Prowadzą też działania zapobiegające popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz edukacyjne wśród młodzieży i dzieci, rozmawiając z nimi na spotkaniach o występujących zagrożeniach społecznych i o tym, jak ich unikać. W systemie monitoringu działa 140 kamer, które swoim zasięgiem obejmują różne obszary miasta. System ten obsługiwany jest przez całą dobę. Dzięki monitoringowi rośnie statystyka wykrywalności przestępstw i maleje liczba wybryków chuligańskich. Monitoring jest rozwiązaniem korzystnie wpływającym na bezpieczeństwo mieszkańców.