18 czerwca na wąbrzeski rynek zjechali fani zabytkowych motocykli z całej Polski północnej. Wystawa zorganizowana przez Wąbrzeski Dom Kultury przyciągnęła do naszego miasta nie tylko motocyklistów, ale również osoby zwiedzające, dla których ta mobilna ekspozycja jest kawałkiem historii motoryzacji.
Tradycyjnie na wystawców zarejestrowanych w Biurze Organizacyjnym czekały pamiątkowe gadżety. Wśród eksponowanych na wystawie jednośladów znalazły się między innymi SHL-ki, WSK-i, Simsony, Junaki oraz Jawy. Imprezę urozmaicały różnorodne konkursy. Statuetkę i nagrodę za najlepszą stylizację otrzymali: Marek i Marcin Siejek z Brodnicy, właściciele Junaka M7 z 1959 r. Natomiast najstarszym motorem okazał się Douglas, z 1914 r. Krzysztofa Woźniaka z Osięcin. Statuetkę „Najoryginalniejszy motocykl” otrzymał Jan Sowa właściciel Rometa Pony M 2 z 1982 r. i Simsona SRL z 1958 r. z Łochowa. W konkurencji na najwolniejszą jazdę slalomem I miejsce zajął Bartosz Rewer z Płużnicy.
Podczas tego motoryzacyjnego spotkania hobbyści mieli również okazję do wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń, ciekawostek oraz integracji. Motoryzacyjną imprezę zakończył rajd ulicami miasta oraz spotkanie integracyjne nad wąbrzeskim jeziorem.
Miejska Wystawa Zabytkowych Motocykli była jednym z modułów tegorocznych Dni Wąbrzeźna. Patronat Honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.
Natomiast medialny: Radio PiK, Automobilista, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, TVP 3 Bydgoszcz, Telewizja Wąbrzeźno.
Tego rodzaju zloty z historią w tle to stały moduł w kalendarzu kulturalnym Wąbrzeźna, gdzie poczucie wolności oraz charakterystyczny ryk silnika odzwierciedlają „ducha” imprezy.
Marlena Tywanek, WDK
Fot. Nadesłane/WDK