Galeria Rusz zaprasza na wystawę, interaktywny mural i kreatywne warsztaty dla dzieci.
Artyści Joanna Górska i Rafał Góralski przygotowali interaktywny mural pt. „N A U K A – czego możemy uczyć się przez całe życie?” i mobilną wystawę pt. „Jak połączyć niebo z ziemią?”. Obie instalacje od 3 do 11 czerwca podróżują po województwie kujawsko-pomorskim, odwiedzając Chełmżę, Unisław, Chełmno, Grudziądz, Wąbrzeźno, Golub-Dobrzyń, Kowalewo Pomorskie, Toruń, Włocławek, Bydgoszcz i Inowrocław. W Wąbrzeźnie gościć będą 7 czerwca.
W ramach mobilnej wystawy pt. „Jak połączyć niebo z ziemią?” zaprezentują 10 niezwykłych prac autorstwa artystycznej grupy Galeria Rusz. Będzie to niepowtarzalny objazd obrazów, prowokujących do myślenia i refleksji. Sztuka, którą prezentują będzie pobudzać do nieszablonowego, kreatywnego myślenia. Autorzy zachęcić będą mieszkańców regionu, by spojrzeli na miejsce, w którym mieszkają świeżym okiem. Wzięli przykład z wybitnych naukowców pochodzących z naszego regionu, nie bali się marzyć, pytać i wprowadzać innowacji w swoim życiu.
Wystawie będą towarzyszyły warsztaty z dziećmi w wieku szkolnym. Uczestnicy będą tworzyć bezpośrednio na mobilnym bilbordzie, a ich prace będą prezentowane razem z mobilną wystawą. W ten sposób najmłodsi mieszkańcy włączą się w kreatywne działania, propagujące pozytywne wartości: ciekawość świata, otwartość, kreatywność.
Głównym tematem wystawy będzie hasło „Jak połączyć niebo z ziemią?”. W tym roku twórcy Joanna Górska i Rafał Góralski nawiązują do postaci Mikołaja Kopernika oraz innych naukowców i ich próby zrozumienia rzeczywistości, mechanizmów, które kształtują świat, życie na Ziemi oraz wpływają na cały Wszechświat. On i jemu podobni zaczynali od zadawania sobie pytanie „dlaczego?” i szukania na nie odpowiedzi. Pytanie „dlaczego?”, ciekawość, zadziwienie, fascynacja tajemnicą to podstawowe „narzędzia badawcze”, a w konsekwencji narzędzia rozwoju kultury i cywilizacji. Naukowcem wszechczasów był Mikołaj Kopernik, który urodził się w Toruniu i którego 550 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Często jednak zapominamy, że z naszego województwa pochodzi wielu innych genialnych naukowców. To miejsce, w którym urodziło się aż 3 noblistów: Albert Michelson (ur. w Strzelnie), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki; Tadeusz Reichstein (ur. we Włocławku), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny; Walther Nernst (ur. w Wąbrzeźnie), laureat Nagrody Nobla z chemii. Z naszym województwem związani byli również inni wybitni naukowcy: Jan Czochralski (ur. w Kcyni), chemik, wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu; Marian Rejewski (ur. w Bydgoszczy), matematyk i kryptolog, który złamał szyfr Enigmy; Maria Znamierowska-Prüfferowa, etnografka, twórczyni Muzeum Etnograficznego w Toruniu; Henryk Arctowski, geograf, geolog, badacz krajów polarnych i wielu innych.
Na co dzień nie doceniamy mozolnej pracy naukowców, jak i samej nauki. A przecież to właśnie nauce i naukowcom zawdzięczamy takie wynalazki jak syntetyczna witamina C, antybiotyki, szczepionki, telefony komórkowe, komputery oraz mnóstwo innych. Warto docenić, że z naszego regionu pochodzi tylu wybitnych naukowców. Prace, które powstaną będą dotyczyć procesu naukowego i przełożenia go na życie codzienne, jednostkowe i zbiorowe. Naukowcy wychodzą od idei, marzeń, fascynacji i poprzez proces naukowy, często okupiony długotrwałą i konsekwentną pracą, wprowadzają w życie nowe rozwiązania, nową wiedzę, nowe odkrycia, które wpływają na rozwój ludzkości. Jak możemy, my, „zwyczajni” mieszkańcy naszego regionu zainspirować się naukowcami i procesem naukowym, poznawaniem i odkrywaniem i połączyć nasze indywidualne marzenia, idee, fascynacje, czyli górnolotne idee z twardą rzeczywistością, czyli jak możemy połączyć niebo z ziemią?
Do tworzenia muralu „N A U K A – czego możemy uczyć się przez całe życie?” o szerokości 8,50 m i wysokości 2,10 m Fundacja Rusz zaprosi mieszkańców Włocławka, Bydgoszczy, Inowrocławia, Torunia i Grudziądza. Uczestnicy akcji będą pokrywać farbami akrylowymi przygotowany przez artystów kontur i wpisywać na wielkich literach słowa N A U K A własne odpowiedzi na pytanie „Czego możemy uczyć się przez całe życie?”. W każdym mieście zostanie zapisana jedna litera. Artyści chcą zachęcić mieszkańców województwa, by skoncentrowali się na zagadnieniu nauki jako ciągłym procesie, który trwa i jest kluczem do owocnego i spełnionego życia jednostek i zbiorowości. W wyniku przeprowadzonych akcji powstanie wielobarwny projekt pełen indywidualnych wypowiedzi, które stworzą zbiorowy obraz refleksji mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego.
Projekt interaktywnego muralu i mobilnej wystawy jest realizowany w ramach obchodów Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2023.
Organizator: Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Fundacja Rusz