Dzisiaj Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego. Dzień ten jako święto państwowe obchodzimy po raz drugi.
Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego to nowe święto państwowe, które obchodzimy 27 grudnia – w dniu wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jego obchody ustanowiono w 2021 roku.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Walka o wyzwolenie polskiej ziemi spod zaboru pruskiego toczyła się w obrębie Prowincji Poznańskiej. Powstańcy w krótkim czasie opanowali jej tereny z wyjątkiem północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się po 52 dniach zwycięstwem Polaków. 16 lutego 1919 roku zawarto rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową.
Wielkopolan w tej walce wpierali też mieszkańcy ziemi wąbrzeskiej. Ze znanych do tej pory nazwisk, byli to: Franciszek Biały, Władysław Bojanowski, Włodzimierz Bojarski, Stefan Czaplicki, Stanisława Dąbrowska, Stefan Grześkowiak, Julian Lewandowski, Witold Maciejewski, Felis Makowski, Stanisław Pawlikowski, Feliks Piskorski, Kazimierz Plichciński, Roman Sarniewicz, Franciszek Sulicki, Roman Szulczewski. Ich sylwetki w swoim opracowaniu przedstawili Paweł Becker i Dawid Wojdyło z Zespołu Historycznego przy 67 Wąbrzeskim Szczepie Harcerskim im. Mikołaja z Ryńska.
Ustanowione zostało na wniosek Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Fundacji Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, poznańskiego oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski. Sejm przyjął ustawę ustanawiającą nowe święto państwowe 1 października 2021 r., a 28 października jednogłośnie poparł ją Senat.
Jak napisano w preambule ustawy, święto to ustanowiono „W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Zapraszamy do zapoznania się z opracowaniem Pawła Beckera i Dawida Wojdyło z Zespołu Historycznego przy 67 Wąbrzeskim Szczepie Harcerskim im. Mikołaja z Ryńska o Powstańcach-wielkopolskich związanych z Wąbrzeźnem.
O Powstaniu Wielkopolskim tutaj: Powstanie Wielkopolskie (ipn.gov.pl)