To już w najbliższy weekend! Wielkimi krokami zbliżają się dwudniowe obchody wojewódzkiego święta plonów, które organizujemy wspólnie z kurią diecezjalną we Włocławku oraz powiatem włocławskim, gminą wiejską Włocławek i miastem Włocławek. W programie poza barwnym korowodem dożynkowym m.in. jarmark produktów regionalnych i ekologicznych, swojskie rytmy etno w wykonaniu formacji pieśni i tańca, wystawa maszyn rolniczych oraz koncerty Tomasza Organka i zespołu Pectus. *Plakat z programem dożynek *Transmisja online w niedzielę od godz. 11.30 na www.bydgoszcz.tvp.pl i na oficjalnym kanale samorządu województwa kujawsko-pomorskiego na YouTube, a dożynkowa msza święta także w paśmie telewizyjnym TVP Bydgoszcz.
– Zapraszam do Włocławka i Kruszyna na Dożynki Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Diecezji Włocławskiej oraz Powiatu Włocławskiego, Gminy Włocławek i Miasta Włocławek. Będziemy je celebrować w szczególnych okolicznościach, w kontekście wspólnej troski o bezpieczeństwo żywnościowe kraju i kontynentu, kiedy trud rolnika i owoce jego pracy nabierają szczególnej wagi. Ale ten dzień, dzień dziękczynienia za plony, musi być i będzie radosny – w atmosferze ludowego pikniku i wspólnej zabawy. Bądźmy tam razem! – zachęca marszałek Piotr Całbecki.
Starostami tegorocznych dożynek wojewódzkich będą państwo Magdalena i Leszek Jałoszyńscy, gospodarzący na 220 hektarach w Koszanowie w gminie Włocławek. Starostami diecezjalnymi zostali wybrani Marlena i Marek Nawroccy, prowadzący rodzinne gospodarstwo we wsi Kuźnica w Wielkopolsce; starostami powiatowymi – państwo Agnieszka i Marek Waryszewscy z Kruszyna, ich gospodarstwo skupia się na produkcji roślinnej; rolę starostów gminnych zgodzili się przyjąć państwo Jolanta i Konrad Lewandowscy z Kolonii Dębice, produkujący m.in. warzywa i buraki cukrowe.
Obchody święta plonów rozpoczną w sobotę (27 sierpnia) przedpołudniowa uroczysta msza święta w intencji rolników Pomorza i Kujaw w należącym do franciszkanów kościele Wszystkich Świętych na placu Wolności oraz ceremonia odsłonięcia kamienia pamiątkowego poświęconego działaczom Solidarności Rolników Indywidualnych. Wydarzenia na Bulwarach Józefa Piłsudskiego (odcinek między przystanią a ul. Bechiego) rozpoczną się w samo południe. Na uczestników czekają atrakcje związane z kujawskim folklorem. Podczas warsztatów własnoręcznie wykonają przedmioty codziennego użytku we wzory inspirowane włocławskim fajansem, nauczą się podstawowego ściegu wykorzystywanego w naszym rodzimym hafcie, własnoręcznie stworzą efektowne kolczyki i folkową broszkę. Po kiermaszu rękodzieła, pokazach kół gospodyń wiejskich, przeglądzie kapel ludowych i dedykowanym dzieciom bloku zabaw, późnym popołudniem koncert z udziałem Orkiestry Kijowskiej Operetki Narodowej oraz utalentowanych młodych śpiewaków operowych. Gwiazdą wieczoru będzie Tomasz Organek.
Główne uroczystości, z oficjalnymi wystąpieniami i mszą celebrowaną przez bpa Krzysztofa Wętkowskiego – a także m.in. kiermasz dożynkowy, ludowe rytmy w wykonaniu lokalnych kapel, wystawa maszyn rolniczych, „husarska” inscenizacja historyczna i prezentacje współczesnych militariów – w niedzielę (28 sierpnia) na lotnisku aeroklubu w podwłocławskim Kruszynie. W programie także próba bicia rekordu Polski w tańczeniu kujawiaka i 35-kilometrowy dożynkowy rajd rowerowy, ze startem i metą na płycie lotniska, w którym zakładamy udział 250 amatorów dwóch kółek). Gwiazdą niedzielnego wieczoru będzie zespół Pectus.
Tradycyjnie podczas dożynek rozstrzygniemy konkursy na najpiękniejsze wieńce i najlepsze stoiska promocyjne, a także ogłoszony po raz pierwszy konkurs na najlepszą potrawę żniwną „Kwaśne i przaśne potrawy żniwne”. Do 26 września można także przesyłać zgłoszenia w konkursie na najbardziej pomysłowe witacze dożynkowe.