29 czerwca 2022 roku w Chełmnie przedstawiciele samorządów rozmawiali o promocji marki „Ziemia Chełmińska” i tożsamości z regionem.
Burmistrza Chełmna zaprosił przedstawicieli samorządów, instytucji i organizacji turystycznych do współpracy przy promocji i rozwoju marki „Ziemia Chełmińska“. Spotkanie odbyło się 29 czerwca br. w Sali Mieszczańskiej Muzeum Ziemi Chełmińskiej w Ratuszu. Samorząd wąbrzeski reprezentowali zastępca burmistrza Wojciech Trzciński i inspektor ds. promocji Emiliana Jankowska.
– Wszyscy jesteśmy Mieszkankami i Mieszkańcami wyjątkowego miejsca w Polsce, położonego pomiędzy rzekami: Wisłą, Drwęcą i Osą – ziemi chełmińskiej – mówi Piotr Murawski, zastępca burmistrza Chełmna. – Miejsce to stanowiło niezwykle ważny obszar w historii Europy, ale przede wszystkim odegrało ogromną rolę w historii Polski oraz Zakonu Krzyżackiego. Mając na uwadze zanikanie wiedzy na temat ziemi chełmińskiej (i miast położonych w jej granicach) na niwie: edukacji, kultury, sztuki, architektury, historii, turystyki i promocji, zaprosiliśmy miasta i gminy położone na jej terenie do współpracy przy działaniach, mających na celu przywrócenie wiedzy na temat ziemi chełmińskiej, jak również jej szeroką promocję. Każde z miast i każda z gmin z terenu ziemi chełmińskiej jest wyjątkowe/a, posiada własną bogatą historię, cenne zabytki i wiele ciekawych atrakcji turystycznych. To jest nasze wspólne dziedzictwo kulturowe, dziedzictwo ziemi chełmińskiej. Dziś, niestety, obserwujemy stopniowe pomijanie jej znaczenia, jako niezwykle ważnego historycznie, geograficznie czy turystycznie regionu na mapie Polski.
Inicjatywa podjęcia współpracy przy budowie marki „Ziemia Chełmińska“ spotkała się z ogromnym zainteresowaniem uczestników spotkania. Swoje zainteresowanie potwierdzili podpisem na liście poparcia.
– W trakcie spotkania podjęliśmy wspólną dyskusję na temat ziemi chełmińskiej – podsumowuje Piotr Murawski. – Czy jest obecna w regionalnej świadomości? Czy mieszkańcy ziemi chełmińskiej czują się chełminiakami? Czy widzimy w naszym regionie chełmińskość? I kluczowe: czy jesteśmy gotowi na współpracę, aby z potencjału dziedzictwa kulturowego ziemi chełmińskiej uczynić potencjał rozwoju miast, miasteczek, miejscowości i gmin na niej położonych? Po spotkaniu mamy pewność: tak – jest potencjał, tak – jest wola współpracy, tak – jest konieczność podjęcia działań. Dzisiejsze spotkanie to tylko początek. Mamy nadzieję dobrej, wspólnej, długotrwałej współpracy turystycznej, promocyjnej, kulturalnej oraz co kluczowe gospodarczej. Naszą inicjatywą chcemy spowodować, aby marka „Ziemia Chełmińska” pojawiła się w świadomości nie tylko środowisk zainteresowanych osób czy mających wpływ na opracowywanie podręczników i innych materiałów edukacyjnych, budowanie lokalnych marek regionu, ale przede wszystkim turystów odwiedzających Polskę oraz nasz region.
Fot. Nadesłane/ Chełmno, 29.06.2022r. Fot. Elżbieta Pawelec