8 czerwca poznaliśmy laureatów tegorocznych Statuetek Burmistrza Wąbrzeźna. Wśród nagrodzonych są osoby prywatne i instytucje.
W tym roku do Urzędu Miasta Wąbrzeźno zgłoszono 9 nominacji do Statuetek Burmistrza. Wnioski o ich przyznanie rozpatrywała kapituła konkursowa, powołana przez burmistrza Leszka Kawskiego. W sobotę – w czasie obchodów Dni Wąbrzeźna, poznaliśmy laureatów tej prestiżowej nagrody.
W kategorii – Mecenas Kultury Statuetkę Burmistrza otrzymała: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie. Nagrodę odebrały dyrektor Aleksandra Kurek i Grażyna Chmiel.
Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna od kilkunastu lat systematycznie poszerza swoją ofertę oraz inicjuje inne formy promujące czytelnictwo. Od 10 lat organizuje konkurs „Wyprawy literackie dla osób niepełnosprawnych”. Realizuje wiele projektów, jak np. Biblioteczna Akademia Malucha, Młodzi dla Młodych, Biblioteczne Spotkania Familijne, Wąbrzeska Jesień Literacka, Dyskusyjne Kluby Książki; spotkania integracyjne i wielopokoleniowe „Czytanie zbliża”, Klub 50+. Prowadzi warsztaty z młodzieżą gimnazjalną i ponadgimnazjalną, organizuje spotkania ze znanymi twórcami, pisarzami i artystami. Szczególnie aktywnie angażuje się w promocję lokalnych twórców, nie tylko literackich. Popularyzuje historię i współczesność ziemi wąbrzeskiej oraz regionalne zbiory biblioteczne. Organizuje również wystawy przypominające o ważnych wydarzeniach, jak m.in. Rok Czochralskiego, Dni Kopernikańskie, Dzień Książki. Jak żadna inna biblioteka w regionie gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały regionalne, a za pośrednictwem Miejskiej Telewizji Kablowej informuje o najważniejszych wydarzeniach literackich. Poprzez konkursy literackie propaguje zamiłowanie do słowa pisanego wśród wszystkich mieszkańców. Tak szerokie spektrum działalności Miejskiej i powiatowej Biblioteki Publicznej im. Witalisa Szlachcikowskiego w Wąbrzeźnie, nie byłoby możliwe, gdyby nie zaangażowanie wszystkich pracowników placówki z panią dyrektor Aleksandrą Kurek na czele.
W kategorii – Mecenas Sportu Statuetkę Burmistrza otrzymał: Marek Rumiński – właściciel Zakładu Stolarskiego MAREK RUMIŃSKI.
Marek Rumiński od ponad 15 lat wspomaga finansowo i rzeczowo działalność Miejskiego Klubu Sportowego „UNIA” Wąbrzeźno. Jak zostało wskazane w rekomendacji, „Pan Marek jest osobą bardzo czułą na problemy Klubu. Nigdy nie odmówił pomocy, nawet w okresach nie najlepszej koniunktury gospodarczej”.
Firma „RUMIŃSKI” istnieje na rynku od 1991 r. Na początku swojej działalności zajmowała się świadczeniem usług w postaci wykonywania zabudowy kuchennej, mebli pokojowych i schodów. Po zdobyciu uznania na rynku lokalnym właściciel firmy – Marek Rumiński zainteresował się nową, przełomową w produkcji okien technologią. W 1997 r. zakupił teren byłego zakładu SKR w Stanisławkach z kompletnie zdewastowanymi wiatami garażowymi. Po zakończeniu remontu tego obiektu pan Marek podjął ryzyko. W Stanisławkach ruszyła produkcja okien EURO w systemie DJ 68 z drewna warstwowo-klejonego. Kolejne lata działalności firmy przynosiły jej sukcesywny rozwój. Rok 2007 i 2008 były latami przełomowymi. Dzięki poczynionym inwestycjom, firma RUMIŃSKI została nominowana do prestiżowej nagrody Polwood 2008. Rozbudowano ówcześnie część biurowo-socjalną w Stanisławkach, zakupiono nowoczesny kombajn do produkcji okien, prasę i wiele innych maszyn. W roku 2009 oddano do użytku nowe części lakierni, montażowni i magazynu. Ofertę poszerzono o okna o zwiększonej energooszczędności DJ 78 z pakietem trzyszybowym. Rosnące zainteresowanie produktami powoduje, że firma rozwija się, a dzięki oddanej i wykwalifikowanej kadrze jest w stanie urzeczywistniać projekty, których inni nie mają odwagi się podjąć.
W kategorii Aktywny Obywatel Statuetkę Burmistrza otrzymali:
Paweł Becker – wąbrzeźnianin, młody historyk regionalista. Obecnie kończy historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Już od szkoły podstawowej interesuje się historią Wąbrzeźna i ziemi wąbrzeskiej. Brał aktywny udział w konkursach regionalnych organizowanych przez szkoły oraz wąbrzeską bibliotekę. Jego prace konkursowe – już jako gimnazjalisty – zawsze były twórcze i wnosiły wiele nowych informacji na temat Wąbrzeźna i okolic. Jako uczeń miejscowego Liceum Ogólnokształcącego, aktywnie uczestniczył w zespole autorskim pod redakcją Aleksandra Czarneckiego przy opracowaniu trzech kolejnych Zeszytów Historycznych „Alfabet miejscowości powiatu wąbrzeskiego”. Jest także autorem kilku ciekawych prac konkursowych dotyczących Wąbrzeźna i okolic w ramach bibliotecznego konkursu „Wąbrzeźno – moje miejsce na ziemi”. Zbiera i opracowuje dotychczas nieznane ciekawostki i fakty historyczne, przekazując je do zbiorów regionalnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wąbrzeźnie im. Witalisa Szlachcikowskiego, dzięki czemu mogą korzystać z tego mieszkańcy. Zebrał i opracował publikacją „Wąbrzeźno i Syke w legendzie”. Współpracował z panem Adamem Stenzlem w gromadzeniu materiałów do książki „Pałace i dwory ziemi wąbrzeskiej”. Jest autorem książki „Wąbrzeźno – miasto Ojca Bernarda”, wydanej w 2011 r. oraz najnowszej pt. „Wąbrzeskie opowieści o wielkich Polakach”. Bardzo chętnie uczestniczy i działa w życiu publicznym Wąbrzeźna, w projektach kulturalnych i medialnych. Jest także autorem i realizatorem kilku filmów o Wąbrzeźnie, kultywujących dziedzictwo regionalne i historyczne. Jak podkreślono w rekomendacji, „Pan Paweł ma niebywałe umiejętności tzw. zbieracza informacji, a także dokumentalisty i najważniejsze popularyzatora”;
Dawid Otremba – wąbrzeźnianin. Od kilku lat regularnie zajmuje się organizacją turniejów charytatywnych, podczas których zbierane są środki finansowe na leczenie chorych dzieci. Turnieje te z roku na rok rozrastają się na coraz większą skalę. Przyjeżdżają na nie znane piłkarskie sławy. W 2012 r. gościliśmy w Wąbrzeźnie tak znane osoby, jak Paweł Kryszyłowicz, Grzegorz Lewandowski, Jarek Chwastek czy Jacek Ratajczyk. Dawid Otremba jest głównym organizatorem Ligi Orlika dla dorosłych oraz Halowej Ligi Piłki Nożnej. Z jego inicjatywy od dwóch lat organizowany jest również turniej piłki nożnej – memoriał Jacka Brzuski.
W kategorii Aktywna Organizacja Statuetkę Burmistrza otrzymali:
Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Wąbrzeźnie – nagrodę odebrał komendant Sławomir Herbowski.
W 2012 r. minęło 20 lat od powołania Państwowej Straży Pożarnej. W jej strukturach funkcjonuje Komenda Powiatowa PSP w Wąbrzeźnie, która od chwili jej powołania aktywnie uczestniczy w życiu społeczności lokalnej, nie tylko poprzez swoją działalność statutową. W maju 2012 roku PSP zorganizowała wystawy: pojazdów pożarniczych, z okazji 20 lat PSP. Cyklicznie bierze udział w akcji „Bezpieczne wakacje”, ucząc wszystkich jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą. Drzwi komendy są zawsze otwarte dla dzieci ze szkół i przedszkoli, które chcą poznać warunki służby strażaków, sprzęt, jaki posiadają. Dowodem podziękowania za mile i pożytecznie spędzony czas są pozostawione podziękowania, życzenia i laurki. Prezentacje sprzętu ratowniczo – gaśniczego oraz technik ratowniczych pokazywane są również przy okazji różnych imprez. Relacje z działalności operacyjnej, np. ćwiczenia na lodzie na jeziorze Frydek lub ćwiczenia nocne w przedsiębiorstwie ERGIS Eurofilms S.A., mieszkańcy mogą również oglądać na antenie Miejskiej Telewizji Kablowej. Oceniając całokształt działalności komendy, kapituła konkursowa stwierdziła, że jest ona przykładem aktywnej organizacji działającej na terenie miasta, przez co zasługuje na wyróżnienie;
Stowarzyszenie Rozwoju i Wspierania Społeczeństwa Obywatelskiego „Inicjatywa” – nagrodę odebrał Wojciech Trzciński.
od kilku lat Stowarzyszenie aktywnie wspiera ideę społeczeństwa obywatelskiego. W roku 2012 było autorem wielu bardzo ciekawych zarówno pod względem rekreacyjnym jak i edukacyjnym imprez. Skorzystało z nich wielu mieszkańców. Dzięki tej organizacji, wąbrzeźnianie mogli wziąć udział w różnych wyprawach i spotkaniach. Wśród najciekawszych ubiegłorocznych inicjatyw są np: wyjazd na Bałkany, zdobycie Twierdzy Grudziądz, Turniej Paintballa, spotkania z podróżnikami, rajdy rowerowe czy udziały w marszach na orientację oraz Wąbrzeski Festiwal Turystyczny. Tylko w ramach tej ostatniej imprezy – zorganizowano 9 spotkań z podróżnikami, wydano gazetkę festiwalową, wystawy fotograficzne, pokazy zwierząt i wycieczkę szlakiem atrakcji Wąbrzeźna i okolic. O aktywności tej organizacji nie świadczą tylko organizowane przez nich imprezy dla mieszkańców. Ludzie w niej skupieni chętnie biorą udział w innych wydarzeniach i współpracują z innymi organizacjami.
W kategorii Lider Przedsiębiorczości Statuetkę Burmistrza otrzymali: Stefania i Jan Smoleńscy „AMPOL – MEROL” Sp. z o.o.
Stefania i Jan Smoleńscy od wielu lat prowadzą w Wąbrzeźnie przedsiębiorstwo „AMPOL – MEROL” Sp. z o.o. Zarządzana przez Nich firma dynamicznie się rozwija, odnosi sukcesy i jest nagradzana w najbardziej prestiżowych konkursach. Niezależnie od warunków panujących na rynku, właściciele firmy doskonale wyczuwają potrzeby klientów i zaspakajają ich oczekiwania.
AMPOL – MEROL” Sp. z o.o. działa nieprzerwanie od 1992 roku i realizuje we współpracy ze swoimi kontrahentami i klientami idee nowoczesnego rolnictwa. Głównymi odbiorcami są indywidualne gospodarstwa rolne oraz firmy handlowe działające na rynku rolnym. Firma jest rzetelnym, wiarygodnym i skutecznym partnerem i doradcą w agrobiznesie. Posiada 23 punkty handlowe na terenie Polski, z czego 12 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Podstawowa działalność firmy opiera się o sprzedaż środków do produkcji rolnej. Działa jako dystrybutor nawozów sztucznych, zajmując jedno z czołowych miejsc w dystrybucji nawozów renomowanych firm krajowych i zagranicznych. Wizytówką firmy jest wysoka jakość świadczonych usług, wszechstronna oferta handlowa, konkurencyjne ceny, przyjazne nastawienie oraz przede wszystkim zrozumienie dla zmieniających się potrzeb i oczekiwań klientów. Mając na uwadze troskę o środowisko naturalne oraz zrównoważony rozwój, firma zakończyła inwestycję, która zwiększa poziom innowacyjności i konkurencyjności regionu. Pani Stefania Smoleńska dostrzegając potrzeby drugiego człowieka przekazała darowiznę dla fundacji Człowiek dla Człowieka. Ponadto często sponsoruje przedszkola, szkoły, jak również gminne, powiatowe i wojewódzkie imprezy okolicznościowe.
Zgodnie z regulaminem przyznawania Statuetek, burmistrz może przyznać Nagrodę Specjalną. W tym roku Leszek Kawski uhonorował nią Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Nagrodę odebrała prezes WFOSiGW – Emilia Kawka – Patek.
Wojewódzki Fundusz wspiera corocznie największe ekologiczne projekty w Wąbrzeźnie. Z działań inwestycyjnych są to:
– dotacje na demontaż, transport i unieszkodliwianie wyrobów zawierających azbest.
– pożyczki dla MZECW i K na budowę kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz sieci wodociągowej na terenie Wąbrzeźna.
– dotacje na zadrzewianie terenów komunalnych.
Dzięki wsparciu Funduszu od kilku lat w naszym mieście prowadzone są działania z zakresu edukacji ekologicznej. Są to:
– konkurs ekologiczny pn.: „Najpiękniejszy ogródek przydomowy Wąbrzeźna” ,
– konkursy ekologiczne dla dzieci i młodzieży: „Zamień odpady na klasowe wypady” oraz „Segreguj odpady według nowej zasady”.
Gotowość Funduszu do współpracy, wsparcie merytoryczne i finansowe, od wielu lat są wsparciem dla samorządu w pracy nad ochroną środowiska.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym!