Zgodnie z obowiązującym prawem, przedsiębiorca, rolnik, który świadczy lub planuje świadczyć usługi hotelarskie albo prowadzić gospodarstwo agroturystyczne musi zgłosić obiekt, w którym prowadzi tę działalność, do „ewidencji innych obiektów”. Rejestr taki prowadzony jest w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce położenia obiektu.
Obowiązek zgłoszenia do „ewidencji innych obiektów” dotyczy wszystkich, którzy świadczą usługi hotelarskie w obiektach, które nie są: hotelem, motelem, pensjonatem, kempingiem, domem wycieczkowym, schroniskiem młodzieżowym, schroniskiem. Dopełnia się go niezależnie od ewidencji działalności gospodarczej.
Usługi hotelarskie to krótkotrwałe, ogólnie dostępne wynajmowanie domów, mieszkań, pokoi, miejsc noclegowych a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczone w obrębie obiektu usługi z tym związane.
Pod pojęciem „innych obiektów” mogących świadczyć usługi hotelarskie kryją się: ośrodki wczasowe, ośrodki kolonijne, ośrodki szkoleniowo-wypoczynkowe, kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne, internaty i szkoły zamienione w czasie wakacji i ferii na schroniska.
Obiekt, w którym świadczone są usługi hotelarskie musi spełniać wymogi budowlane, sanitarne i przeciwpożarowe. Zainteresowanych odsyłamy do przepisów zawartych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki i Pracy z 19 sierpnia 2004r. (Dz. U. z 2006r. nr 22, poz. 169). Musi też spełniać minimalne wymagania co do wyposażenia. Te wymagania określone są w załączniku nr 7 do ww. rozporządzenia.
Inne obiekty, w których przedsiębiorcy świadczą usługi hotelarskie, lecz nie podlegają zaszeregowaniu (kategoryzacji), należy zgłaszać do ewidencji urzędu gminy ze względu na miejsce położenia obiektu – niezależnie od ewidencji działalności gospodarczej.
Przedsiębiorcy i rolnicy, którzy prowadzą usługi hotelarskie bez zgłoszenia obiektu do „ewidencji innych obiektów” niezwłocznie muszą dokonać tego obowiązku lub muszą zaprzestać świadczenia tych usług.
Zgodnie z Kodeksem wykroczeń, „kto świadcząc usługi hotelarskie używa nazw rodzajowych lub określenia kategorii obiektów hotelarskich bez decyzji uprawnionych organów lub niezgodnie z decyzją, używa oznaczeń, które mogą wprowadzić klientów w błąd co do rodzaju lub kategorii obiektu hotelarskiego, a także wbrew obowiązkowi, świadczy usługi hotelarskie w obiekcie niezgłoszonym do ewidencji – podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny”.
Właścicieli już funkcjonujących obiektów, zgłoszonych do ewidencji innych obiektów, prosimy o zweryfikowanie i uaktualnienie dokonanych przez siebie wpisów.
Jak zgłosić obiekt noclegowy do ewidencji?
- Pobierz, wypełnij i wydrukuj odpowiedni wniosek. Druk do pobrania pod linkiem: Wpis do ewidencji innych obiektów świadczących usługi hotelarskie obiektu nie będącego obiektem hotelarskim oraz pól biwakowych | Urząd Miasta Wąbrzeźno (mojregion.info)
- We wniosku podaj numer NIP oraz numer wpisu do KRS albo numer wpisu do ewidencji działalności gospodarczej – o ile taki posiadasz.
- Udaj się do swojego urzędu, złóż wniosek.
- Jeśli chcesz otrzymać zaświadczenie o wpisie obiektu do ewidencji, wypełnij wniosek i dokonaj opłaty skarbowej w wysokości 17 zł.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Nazwy: „hotel”, „pensjonat”, „kemping”, „dom wycieczkowy”, „schronisko młodzieżowe”, „schronisko” – podlegają ochronie prawnej i mogą być stosowane wyłącznie w odniesieniu do obiektów hotelarskich w rozumieniu art. 36 i 43 ust. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o usługach turystycznych (Dz.U. z 2020 r. poz. 2211 z późn. zm.).
Zaszeregowania obiektów hotelarskich do poszczególnych rodzajów/kategorii nadaje oraz prowadzi ich ewidencję Marszałek Województwa właściwy ze względu na miejsce położenia obiektu hotelarskiego. Zaszeregowania obiektu hotelarskiego następuje na wniosek przedsiębiorcy podejmującego świadczenie usług hotelarskich w obiekcie hotelarskim.