22 listopada w Urzędzie Marszałkowskim odbyła się ceremonia wręczenia wyróżnień, certyfikatów i tytułów w dziedzinie ekonomii społecznej. W gronie tegorocznych nagrodzonych są nasz samorząd, Spółdzielnia Socjalna BAZA oraz Starostwo Powiatowe.
Jak już informowaliśmy, Gminie Miasto Wąbrzeźno przyznano tytuł: Samorząd Przyjazny Ekonomii Społecznej, a Spółdzielni Socjalnej BAZA znak ekonomii społecznej „Zakupu Prospołecznego”. Laureatów ogłoszono na Międzynarodowym Forum Ekonomii Społecznej, które odbyło się w ubiegłym miesiącu w Toruniu.
Wyróżnienia w obszarze ekonomii społecznej w naszym województwie przyznaje Regionalny Komitet Rozwoju Ekonomii Społecznej, powołany przez Zarząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Jednym z nich jest tytuł „Samorząd przyjazny ekonomii społecznej” – którym w tym roku uhonorowano nasz samorząd. Przyznawany jest samorządom, które tworzą przyjazne warunki dla uruchamiania i prowadzenia działań w obszarze ekonomii społecznej oraz w czasie pandemii COVID-19 w latach 2020-2021, wykazały się działaniami na rzecz podmiotów ekonomii społecznej dotyczącymi przeciwdziałania jej skutkom.
Natomiast Spółdzielnia Socjalna BAZA znalazła się w gronie laureatów wyróżnionych znakiem ekonomii społecznej – Certyfikatem Zakup Prospołeczny. Otrzymała go za kurczaka z rożna. Kapituła przyznając w tym roku certyfikaty kierowała się głównie zdolnością podmiotów społecznych do skutecznej adaptacji w sytuacji pandemii, mającej na celu utrzymanie miejsc pracy, zachowanie płynności finansowej oraz utrzymanie działalności poprzez np.: elastyczne i kreatywne dostosowanie do nowych warunków rynkowych oraz rozwój, modyfikację lub zmianę profilu działalności.
Wśród wyróżnionych z naszego regionu jest jeszcze Starostwo Powiatowe, które otrzymało wyróżnienie w kategorii Samorząd przyjazny ekonomii społecznej.
Laureatów oficjalnie ogłoszono 19 października w czasie Międzynarodowego Forum Ekonomii Społecznej, a uroczystość wręczenia tytułów, certyfikatów i wyróżnień odbyła się 22 listopada 2021 roku w Toruniu. Udział w niej wzięli przewodnicząca sejmiku Elżbieta Piniewska, wicemarszałek Zbigniew Sosnowski, członek województwa Sławomir Kopyść, przewodnicząca sejmikowej Komisji Pracy, Pomocy Społecznej i Bezpieczeństwa Katarzyna Lubańska oraz przewodnicząca Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Krystyna Żejmo-Wysocka.
– O solidarności tak pięknie mówił Jan Paweł II: „solidarność to znaczy jeden i drugi”. Państwo tu obecni, zarówno samorządowcy, jak i przedsiębiorcy, wypełniacie ten postulat pomagając tym, którzy tej pomocy szczególnie potrzebują. Ta wasza postawa sprawiła, że sektor ekonomii społecznej przechodzi przez trudny okres pandemii w miarę suchą stopą – udało się ograniczyć zwolnienia, a mądre decyzje pozwoliły na przebranżowienia i dostosowanie do zmienionych okoliczności. Dziękuję za wasze zaangażowanie, za serce. Macie prawo mieć poczucie dobrze spełnionego obowiązku wobec osób wykluczonych, ale też wobec nas wszystkich – podkreślił w swoim wystąpieniu wicemarszałek Zbigniew Sosnowski.
– Żeby pomagać drugiemu człowiekowi trzeba być altruistą, trzeba być empatycznym, ale trzeba to robić mądrze, rozważnie, racjonalnie. Wy potraficie to robić. Cieszę się z obecności tu dziś przedsiębiorców, którzy uprawiają coś więcej niż biznes – mówiła przewodnicząca Elżbieta Piniewska.