Wąbrzeska młodzież wraz z rówieśnikami z partnerskiego miasta Syke oraz marokańskiego Al Hoceima uczestniczyła w II etapie projektu pn. „Trójnarodowa wymiana młodzieży na temat kultury, historii, demokracji i ekologii”. Tym razem spotkali się w Maroku.
Wyjazd do Maroka to druga z trzech części trójstronnego paktu, zawartego pomiędzy Wąbrzeźnem, Syke oraz marokańskim Al Hoceima. Pierwsza edycja obyła się w 2020 roku w Syke pod hasłem: „Międzynarodowa Wymiana Młodzieży – z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – Utrzymywanie żywych wspomnień”. Wówczas dziesięcioosobowe grupy młodzieży z Wąbrzeźna, Syke i Al Hoceima spotkały się w Syke, gdzie spędzili razem 10 dni. Brali udział w spotkaniach, grach i zabawach integracyjnych, animacjach językowych, wyprawach naukowych, warsztatach historycznych, teatralnych, tanecznych, muzycznych, warsztatach dotyczących rasizmu, holokaustu i mniejszości. Zgodnie w projektem, drugi etap był realizowany w Maroku. Młodzież spędziła tam kilka październikowych dni.
– Spotkania odbywały się w grupach co sprawiło, iż była świetna zabawa oraz wszyscy mogli się lepiej poznać – mówi Elżbieta Piątek, nauczycielka z Zespołu Szkół, opiekunka polskiej grupy. – Młodzież zwiedziła wiele ciekawych miejsc, nauczyła się dużo na temat ekologii, wspólnie z pozostałymi uczestnikami projektu wykonała rekina z plastikowych odpadów. Miała także okazję zwiedzić szkoły w Al Hoceima oraz miejscową bibliotekę i muzeum. Wąbrzeźnianie wraz ze swoimi rówieśnikami z Syke gościli też w miejscowym urzędzie miasta, gdzie zostali bardzo miło przyjęci. W rozmowach zaznaczono, iż jest to pierwszy taki projekt, w którym młodzież z Europy współpracuje z Marokańczykami. Młodzież nie tylko miała okazję zetknąć się z kulturą i obyczajami jakże odległego od nas kraju w Afryce – Maroka, ale i podnieść swoje umiejętności językowe, gdyż językami roboczymi zajęć były język angielski i niemiecki. Ten projekt to wspaniała inicjatywa, która łączy różne kultury i narody, pomaga zrozumieć i przezwyciężyć uprzedzenia jak i kompleksy, niezwykle rozwija i inspiruje do dalszych działań – dodaje Elżbieta Piątek.
Na realizację drugiego etapu również przeznaczono 10 dni. Sytuacja jednak trochę się skomplikowała z uwagi na pandemię koronawirusa i zamiast 10 spędzili tam 8 dni. Ponieważ w Maroku zamknięto ruch powietrzny do Niemiec, Anglii i Holandii zmienił się też ich plan powrotu i czas podróży uległ wydłużeniu. – Mimo trudności – informują uczestnicy projektu – głównemu koordynatorowi projektu – Abdelhafidowi Catruat udało się w ostatniej chwili zarezerwować lot dla 30 osób do Malagi. Wiązało się to z całodziennym wyjazdem kierownika projektu na lotnisko w Nadorze i wielogodzinnym oczekiwaniem w kolejce z innymi zrozpaczonymi podróżnymi. Bardzo serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta w Syke i niemieckiemu Ministerstwu Spraw Zagranicznych za zapewnienie dodatkowych środków finansowych na bezpieczne sprowadzenie grup z Wąbrzeźna i Syke do domu. Wielkie podziękowania należą się również Urzędowi Miasta w Wąbrzeźnie za stałe wsparcie przy organizacji projektu oraz skuteczną pomoc w załatwieniu autokaru, który nas i młodzież z Syke bezpiecznie dowiózł do domu. Serdecznie dziękujemy Starostwu Powiatowemu w Wąbrzeźnie za przygotowanie upominków i t-shirtów dla polsko-niemiecko-marokańskiej młodzieży. Serdecznie dziękujemy Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży za dofinansowanie tego arcyciekawego trójstronnego projektu!
Trzecia i ostatnia edycja zaplanowana jest na wrzesień 2022 r. Wówczas miastem goszczącym młodzież niemiecką i marokańską będzie Wąbrzeźno.
Projekt jest sfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Nad młodzieżą podczas drugiego etapu czuwali nauczyciele Elżbieta Piątek z Zespołu Szkół i Michał Stenzel z Zespołu Szkół Ogólnokształcących.
Fot. Nadesłane/wąbrzeska grupa uczestników projektu