W niedzielę, 17 października dziesięcioosobowa grupa młodzieży z Wąbrzeźna wraz z opiekunami: Elżbietą Piątek oraz Michałem Stenzlem – nauczycielami z Zespołu Szkół Zawodowych oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących – poleciała do Maroka. Spędzą tam 10 dni. Z rówieśnikami z niemieckiego Syke oraz marokańskiego Al Hoceima realizować będą projekt pn. Trójnarodowa wymiana młodzieży na temat kultury, historii, demokracji i ekologii.
– Nasze spotkanie rozpoczęło się od smacznego śniadania w restauracji Havana. Poznaliśmy nauczycieli oraz przedstawicieli władz oświatowych współorganizujących wymianę w Maroko i odbyliśmy spacer po czarującym mieście Al-Husajma – pisze Elżbieta Piątek, opiekunka polskiej grupy. – Odwiedziliśmy miejscową bibliotekę, współtworzoną przez nauczycielkę z Al-Husajmy. Po południu mieliśmy zajęcia integracyjne, a wieczorem czekała nas impreza taneczna z muzyką polską, niemiecką i marokańską! Władze miasta i służby porządkowe z wielką życzliwością udzielają nam wszelkiego wsparcia przy organizacji projektu wymiany młodzieży, za co bardzo dziękujemy! Dziś (20 października) zajmujemy się historią i jedziemy do miasta, w którym zaczęła się wojna marokańsko – hiszpańska”.
Wyjazd do Maroka to druga z trzech części trójstronnego paktu, zawartego pomiędzy Wąbrzeźnem, Syke oraz marokańskim Al Hoceima. Pierwsza edycja obyła się w 2020 roku w Syke pod hasłem: „Międzynarodowa Wymiana Młodzieży – z okazji Dnia Pamięci o Holokauście – Utrzymywanie żywych wspomnień”. Dziesiecioosobowa grupa młodzieży z Wąbrzeźna pod opieką 2 nauczycielek – Elżbiety Piątek i Agnieszki Dzielskiej z Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie – spędziła 10 dni w Syke. Wraz z młodzieżą niemiecką i marokańską brała udział w spotkaniach, grach i zabawach integracyjnych, animacjach językowych, wyprawach naukowych, warsztatach historycznych, teatralnych, tanecznych, muzycznych, warsztatach dotyczących rasizmu, holokaustu i mniejszości.
Trzecia i ostatnia edycja zaplanowana jest w 2022 r. Wówczas miastem goszczącym młodzież niemiecką i marokańską będzie Wąbrzeźno.
Projekt jest sfinansowany ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Fot. Nadesłane/wąbrzeska grupa uczestników projektu