Tężnie solankowe, boiska osiedlowe, place zabaw, świetlica letnia, przystań rekreacyjno-wędkarska, łąki kwietne, chodniki i drogi – to tylko niektóre spośród 38 zadań już zrealizowanych dzięki wąbrzeskiemu Budżetowi Obywatelskiemu. Do 20 września trwa nabór nowych pomysłów mieszkańców na wzbogacenie przestrzeni miejskiej o inwestycje, wydarzenia lub działania, które sprawią, że wąbrzeźnianom będzie się żyło w ich mieście jeszcze lepiej.
– Budżet obywatelski to najlepszy sposób, aby ustalić, czego potrzebują i oczekują od nas mieszkańcy – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Inwestycje realizowane ze środków przeznaczonych na budżet obywatelski są nierzadko znacznie lepiej przemyślane, bo wypływają od mieszkańców, a nie urzędników czy samorządowców. Więc budżet obywatelski to nie tylko wydawanie pieniędzy z miejskiej kasy na życzenia mieszkańców. To przede wszystkim angażowanie wąbrzeźnian w proces zarządzania miastem – zgłaszania swoich pomysłów, zabiegania czy lobbowania o ich realizację. Zależy mi, aby wszyscy mieszkańcy Wąbrzeźna poczuli się gospodarzami miejsca, w którym żyją. I aby włączyli się w proces zmiany naszego miasta, tak by stawało się ono bardziej przyjazne i wygodne do życia – zachęca burmistrz Wąbrzeźna Tomasz Zygnarowski.
Wąbrzeźnianie dotąd bardzo chętnie korzystali z możliwości zgłaszania pomysłów na nowe miejskie przedsięwzięcia. W 2019 roku poddano pod głosowanie aż 41 wniosków, a nieco ponad 4000 mieszkańców zaangażowało się w proces decydowania, co z ich pieniędzy zostanie zrealizowane w 2020 roku.
Liczymy, że i w 2021 roku nie zabraknie kreatywnych pomysłów na nowe zadania inwestycyjne czy wydarzenia społeczne, kulturalne, sportowe. Aby zachęcić wąbrzeźnian do wyjścia z nowymi inicjatywami, stworzymy mobilny punkt Informacyjny o wąbrzeskim Budżecie Obywatelskim, który będzie otwarty podczas wydarzeń organizowanych z okazji zakończenia wakacji na Podzamczu. Każdy z mieszkańców będzie miał możliwość spotkania z urzędnikami, którzy podpowiedzą, czy dany pomysł jest możliwy do realizacji w VII edycji Budżetu, czy dana lokalizacja stanowi grunt gminy, czy szacowany koszt przedsięwzięcia nie przekracza limitu.
– Przy poprzedniej edycji zorganizowaliśmy na rynku w Wąbrzeźnie festiwal pisania wniosków do budżetu obywatelskiego i cieszyło się to dużym zainteresowaniem mieszkańców – wspomina burmistrz Tomasz Zygnarowski. – W tym roku również chcemy wyjść szerzej z informacją o możliwościach podzielenia się z nami swoimi pomysłami na urządzenie przestrzeni miejskiej. Wąbrzeski Budżet Obywatelski nie posiada bardzo skomplikowanych procedur dla zgłaszanych wniosków, ale jest kilka ważnych zasad, o których trzeba pamiętać, aby dany pomysł nie przepadł w procesie formalnej weryfikacji. Dlatego udostępniamy mieszkańcom mobilny punkt informacyjny, w którym nie tylko będziemy doradzać, ale przede wszystkim zachęcać do zaangażowania się w proces współdecydowania o tym, na co wydajemy miejskie pieniądze – dodaje Tomasz Zygnarowski.
Mobilny punkt informacyjny będzie dostępny dla wąbrzeźnian w ostatni weekend sierpnia. O szczegółach poinformujemy wkrótce.
Zasady udziału, formularze do pobrania, składanie wniosków, głosowanie itd. – wszystko na PLATFORMIE:
wabrzezno.konsultacjejst.pl/budzet-obywatelski