Medycy, Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i samorządowcy, w śród których jest burmistrz Wąbrzeźna, apelują do osób, które przeszły COVID-19 o oddanie osocza. Ten gest może uratować komuś życie.
W naszym województwie osocze można oddać w oddziałach Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy, Toruniu, Grudziądzu, Inowrocławiu, Włocławku i Brodnicy.
Ten cenny lek oddało już wielu ozdrowieńców, jednak ciągle w szpitalach go brakuje. O oddawanie osocza apelują medycy, Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa i samorządowcy.
– Przyłączam się do apelu medyków, którzy mówią o konieczności pospolitego ruszenia w tej dziedzinie i zachęcam osoby, które przechorowały Covid-19, do oddania osocza. To nic nie kosztuje, a może uratować życie – mówi marszałek Piotr Całbecki.
– Oddając osocze – apeluje burmistrz Tomasz Zygnarowski – możemy komuś pomóc łatwiej przejść chorobę czy wręcz uratować życie. Ja zrobiłem to w grudziądzkim oddziale zaraz po świętach Bożego Narodzenia. Akcja przebiegała sprawnie i bezboleśnie. Każdy, kto pokonał COVID-19 lub przeszedł zarażenie wirusem SARS-CoV-2, jest potencjalnym dawcą. Nie zwlekajcie z pomocą, bo przeciwciała pozyskane z osocza to bezcenny lek na koronawirusa.
Dawcą osocza mogą być osoby w wieku 18-65 lat, ważące powyżej 50 kilogramów, które:
- były zakażone wirusem Covid-19 (potwierdzone dodatnim wynikiem testu) i przebyły zakażenie bezobjawowo lub objawowo oraz
- uznane są za zdrowe, czyli od ustąpienia objawów, a w przypadku osób bezobjawowych – od zakończenia izolacji – minęło 14 dni.
W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji krwi, kobiet po przebytej ciąży oraz osób po 60. roku życia, które dotychczas nie oddawały krwi i osocza, wymagane będą dodatkowe badania.
Jako ozdrowieniec przy pierwszej wizycie mamy do wyboru dwa rodzaje donacji:
– osocze – wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna (ze względu na ograniczoną liczbę miejsc)
– krew pełna – nie wymaga wcześniejszej rejestracji.
Gdzie należy się zgłosić
- Ozdrowieńcy (w celu oddania osocza) powinni skontaktować się z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy pod numerami telefonów: 52 322 18 73 lub 604 972 100 (od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30-15.30) lub bezpośrednio z placówkami terenowymi, w których można oddać osocze:
– w Brodnicy – pod numerem telefonu 56 493 19 83
– w Bydgoszczy – pod numerem telefonu 52 322 18 71
– w Grudziądzu – pod numerem telefonu 56 642 34 46
– w Inowrocławiu – pod numerem telefonu 52 354 53 28
– w Toruniu – pod numerem telefonu 570 587 214
– we Włocławku – pod numerem telefonu 54 234 69 59.
Chęć oddania osocza można zgłosić również na adres e-mail: lekarz@rckik-bydgoszcz.com.pl (podając w treści numer telefonu kontaktowego).
- Aby oddać krew pełną ozdrowieniec powinien zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy lub bezpośrednio do placówki terenowej w godzinach otwarcia (bez wcześniejszej rejestracji). Adresy i godziny otwarcia na stronie RCKiK.
Jak wygląda pobranie osocza
Po przeprowadzeniu wywiadu telefonicznego lekarz wyznaczy termin wizyty w placówce. Przed pobraniem osocza pacjent wypełnia kwestionariusz taki sam jak krwiodawcy. Następnie pobierana jest od niego próbka krwi w celu oznaczenia morfologii. Po badaniu kwalifikacyjnym w gabinecie lekarskim pobierane jest około 500-650 ml osocza.
Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy i trwa około 30-40 minut. Jest to proces całkowicie bezpieczny, do którego wykorzystywany jest sterylny sprzęt jednorazowego użytku. Podczas plazmaferezy pobierana jest krew, która przy pomocy specjalnego urządzenia (separatora) rozdzielana jest na osocze i pozostałe składniki. Dzięki temu, że reszta krwi przetaczana jest z powrotem do żyły dawcy proces ten nie osłabia organizmu. Osocze można oddać 3 razy przy zachowaniu tygodniowych odstępów, a jeżeli ozdrowieniec nadal ma wystarczającą liczbę przeciwciał kolejne donacje może oddawać w odstępach dwutygodniowych.
Jak wygląda pobranie krwi pełnej
Podczas donacji pobierane są wszystkie składniki krwi tzn. krwinki czerwone, krwinki płytkowe, krwinki białe i osocze. Wizyta rozpoczyna się od wypełnienia kwestionariusza i rejestracji oraz pobrania próbki krwi i badania lekarskiego. Sam pobór ok. 450 ml krwi trwa 5-10 minut, a po nim następuje 15 minutowy odpoczynek, po którym dawca odbiera ekwiwalent kaloryczny (czekolady, wafelek i sok). Oddając krew pełną pomagamy trzem osobom, bo taką donację po pobraniu rozdziela się na koncentrat krwinek czerwonych, osocze i kożuszek lekocytarno-płytkowy, z którego powstaje koncentrat krwinek płytkowych.
Więcej informacji na stronie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.