Aktywność władz samorządowych oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w zakresie bezpieczeństwa to temat badania prowadzonego przez Kolegium Jagiellońskie.
Pracownia Badań nad Bezpieczeństwem Lokalnym Kolegium Jagiellońskiego Toruńskiej Szkoły Wyższej wraz z Kujawsko-Pomorskim Samorządowym Stowarzyszeniem „Salutaris” prowadzi badania terenowe związane z aktywnością władz samorządowych w zakresie współcześnie podejmowanego bezpieczeństwa oraz stanem wiedzy i zaangażowania w tę tematykę społeczności lokalnych.
Do przeprowadzenia badania przygotowano dwie ankiety – jedną skierowano do przedstawicieli samorządów, drugą do mieszkańców z prośbą o jej wypełnienie.
– Dzięki badaniom uzyskamy informacje na temat aktywności władz publicznych w zakresie realizacji zadań na rzecz bezpieczeństwa lokalnego w układzie terytorialnym a także o poziomie wiedzy oraz stopniu zaangażowania mieszkańców na rzecz budowy systemu szeroko pojmowanego bezpieczeństwa lokalnego – informuje dr Andrzej Potoczek, prezes Kujawsko-Pomorskiego Samorządowego Stowarzyszenia „Salutaris”.
Na podstawie danych uzyskanych z ankiet powstanie diagnoza, na podstawie której badacze zaproponują model systemu bezpieczeństwa lokalnego, który uwzględni potrzeby i oczekiwania społeczne.
– W szczególności chodzi o wypracowanie założeń dla procesu wzmacniania odporności naszych jednostek terytorialnych na zagrożenia cywilizacyjne i zmiany klimatyczne – wyjaśnia Andrzej Potoczek. – Będzie to także pomocne dla konstruowania działań informacyjno-edukacyjnych w tym zakresie skierowanych do społeczności lokalnych. Stąd też konieczne jest zapoznanie się z podejściem do tego zagadnienia zarówno ze strony władz samorządowych, jak i przedstawicieli lokalnej społeczności. Temu właśnie służą przygotowane ankiety, które przekazujemy z prośbą o ich wypełnienie.
Kwestionariusz ankiety skierowanej do mieszkańców gminy/miasta