Jan Sobolewski obchodzi dzisiaj – 11 września – 105. urodziny. Z okazji tego niezwykłego jubileuszu przyjął wiele życzeń i gratulacji.
Jan Sobolewski – kombatant II wojny światowej, nauczyciel matematyki, były dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, a przede wszystkim ojciec, dziadek i pradziadek oraz wspaniały wychowawca i pedagog – obchodzi dzisiaj 105 urodziny. Od kilku dni przyjmuje od swojej rodziny, przyjaciół, znajomych życzenia zdrowia i gratulacje. W imieniu naszego samorządu najstarszemu mieszkańcowi Wąbrzeźna osobiście życzenia złożyli burmistrz Tomasz Zygnarowski oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Katarzyna Przybysz.
Nasz Nestor czuje się dobrze. Nie słabnie też jego zainteresowanie zarówno sprawami lokalnymi, jak i tymi wykraczającymi poza region. Z inicjatywy pana Jana, tradycyjnie już, 1 września z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny.
Jan Sobolewski działał w Związku Nauczycielstwa Polskiego, w Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych. Otrzymał wiele podziękowań i odznaczeń, wśród których są Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Złota Odznaka ZNP, Odznaka Związku Inwalidów Wojennych, Medal Zwycięstwa i Wolności, Statuetka Burmistrza Wąbrzeźna, Kombatancki Krzyż Zwycięstwa oraz medal marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Ten ostatni medal został mu przyznany w roku obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Swoje życie – jako żołnierza, jeńca wojennego i pedagoga opisał w książce pt. „Zawiłe drogi życiowe”. Wydawnictwo to jest cennym źródłem wiedzy o minionych czasach, przekazanej przez naocznego świadka historii. Polecamy tę pozycję szczególnie młodszym pokoleniom. Książkę można wypożyczyć w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej.
Pan Jan urodził się 11 września 1915 roku w Radzyniu Chełmińskim. Tam skończył szkołę podstawową, a w pobliskim Grudziądzu Seminarium Nauczycielskie. Ochotniczo odbył służbę wojskową, z której przeniesiony został do rezerwy w stopniu plutonowego. W sierpniu 1939 roku już w stopniu podporucznika, zameldował się w dowództwie 27 Dywizji Piechoty w Kownie, gdzie został adiutantem dowódcy 50 Pułku Piechoty. Brał udział w walkach nad Bzurą, gdzie został ranny i dostał się do niewoli. Jako jeniec wojenny przebywał w oflagu Murnau w Bawarii. Do Polski wrócił w 1946 roku. Tego samego roku we wrześniu został nauczycielem matematyki w Zespole Szkół Zawodowych w Wąbrzeźnie, a od 1963 roku do czasu przejścia na emeryturę w 1975 roku był dyrektorem tej placówki.
Pan Jan mieszka z rodziną, która otacza Go miłością, bardzo dobrą opieką, ciepłem i szacunkiem.
Panie Janie – życzymy Panu zdrowia i samych radosnych dni. Gorąco i serdecznie pozdrawiamy!