30 i 31 lipca mikro i małe przedsiębiorstwa mogą składać wnioski o granty do kapitału obrotowego. Od 17 sierpnia będzie można składać wnioski o mikrogranty inwestycyjne.
Granty do kapitału obrotowego to nowe narzędzie wsparcia gospodarki kujawsko-pomorskiego pakietu antykryzysowego. Jak informuje Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego – dzisiaj (30 lipca) zostanie opublikowana pierwsza lista przedsiębiorstw objętych mikrograntami inwestycyjnymi.
Kujawsko-pomorski wojewódzki pakiet antykryzysowy obejmuje też m.in. dopłaty do pensji personelu instytucji pomocowo-opiekuńczych, zakupy sprzętu i medycznych środków ochrony osobistej dla szpitali oraz mechanizm wsparcia podmiotów ekonomii społecznej.
Granty do kapitału obrotowego to bezzwrotne wsparcie przeznaczone jest dla mikro i małych przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały w związku z obecną recesją. Uruchomione zostały dla ochrony firmy i miejsc pracy.
Dystrybucję grantów prowadzi Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP). Przedsiębiorcy mogą otrzymać dotację w wysokości do 50 tysięcy złotych, pula środków wynosi ponad 47 milionów złotych. Wnioski można składać dziś i jutro (30 i 31 lipca) wyłączne za pomocą generatora elektronicznego.
- Informacje i dokumenty na stronie KPFP
- Jak wypełnić wniosek w generatorze elektronicznym (instrukcja video): TUTAJ
- Zobacz Granty ratunkowe dla małych firm: TUTAJ
– Nasze przedsiębiorstwa mają też do dyspozycji (udzielane także przez KPFP) pożyczki płynnościowe (m.in. na wynagrodzenia, do 1 mln zł, oprocentowanie od 0 proc., na 6 lat: https://kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/. – informuje Biuro Prasowe. – Od połowy maja, kiedy je uruchomiono, wpłynęło 120 wniosków na łącznie blisko 50 milionów złotych. Podpisano 14 umów z kredytobiorcami na ponad 6,5 miliona złotych łącznie. Fundusz zawarł umowę z Kujawsko– Pomorskim Funduszem Rozwoju, na mocy której pula przeznaczona na pożyczki płynnościowe została wzmocniona o 90 milionów złotych.
Od 17 sierpnia będzie można składać wnioski – w ogłoszonym przez Toruńską Agencję Rozwoju Regionalnego (TARR) – o mikrogranty inwestycyjne.
Mikrodotacje te (pula 5 milionów złotych) dedykowane są tym razem małym i średnim przedsiębiorstwom, które są producentami produktów i usług ważnych z punktu widzenia ograniczania rozmiarów i skutków epidemii, a także małym sklepom z przeznaczeniem na zakup urządzeń filtrujących powietrze. W pierwszym przypadku dotacja wyniesie 30 tysięcy złotych, w drugim nawet 6 tysięcy złotych (w przypadku minisieci sklepów). Agencja uruchomiła infolinię dla przyszłych beneficjentów.
Fot. Czesław Rekowski