Stan pandemii koronawirusa sprawił, że w tym roku nie będziemy obchodzić świąt majowych na oficjalnych uroczystościach, nie będzie też imprez, ale możemy uczcić te dni biało-czerwonymi flagami – niech powiewają nam radośnie na każdym domu.
Majowe święta są ważne dla nas, Polaków. Zawsze będziemy pamiętać o Międzynarodowym Święcie Pracy, Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz o Święcie Narodowym Trzeciego Maja, które jest najważniejszym świętem narodowym. W ten szczególny dzień – 3 maja przy Pomniku Żołnierza Polskiego hołd walczącym o wolną Polskę złożą w imieniu wszystkich mieszkańców Wąbrzeźna i powiatu wąbrzeskiego starosta wąbrzeski Krzysztof Maćkiewicz oraz burmistrz Tomasz Zygnarowski. Z okazji te szczególnego Święta burmistrz Tomasz Zygnarowski wygłosił 27 kwietnia przemówienie, które zostało wyemitowane w Miejskiej Telewizji Kablowej – zachęcamy do jego wysłuchania.
1 maja – Święto Pracy, Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy, które w 1889 roku wprowadzono dla upamiętnienia wydarzeń w Chicago podczas strajku, na którym domagano się 8-godzinnego dnia pracy. Strajk był jednym z elementów całej kampanii prowadzonej w Stanach Zjednoczonych.
2 maja – Dzień Flagi – jedno z najmłodszych świąt, ustanowione w 2004 roku.
Dlaczego na dzień obchodów wybrano 2 maja? Ponieważ:
– w czasach PRL 2 maja ówczesne władze wydawały nakaz ściągania flagi zaraz po Święcie Pracy, aby nie wisiały podczas Święta Konstytucji Trzeciego Maja,
– 2 maja 1945 r. biało-czerwone flagi 🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱🇵🇱polscy żołnierze umieścili na Kolumnie Zwycięstwa – Siegessaule oraz na Reichstagu w Berlinie,
– 2 maja obchodzone jest również Święto Polonii i Polaków za granicą.
3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja
W tym roku obchodzimy 229. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Konstytucja to akt szczególny, to fundament naszej demokracji. Obchody Święta zakazane były podczas rozbiorów. Wznowiono je dopiero w II Rzeczypospolitej, w kwietniu 1919r. Celebrowano je do II wojny światowej. Po zakończeniu wojny, po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r., zastąpiono je Świętem Pracy, które obchodzono 1 maja. Oficjalnie przez władze komunistyczne zniesione zostały w styczniu 1951 r. To najważniejsze dla naszego narodu święto narodowe wróciło po zmianie ustroju i od 1990 r. obchodzimy je bardzo uroczyście.
Świętujmy więc – odpoczywajmy od pracy, czytajmy książki, napiszmy zaległe listy, zadzwońmy do tych, z którymi dawno nie widzieliśmy się… i pamiętajmy o akcji #zostańwdomu.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i prezentacji wykonanych przez uczniów naszych szkół podstawowych – https://wabrzezno.com/…/04/majowe-swieta-inne-niz-wszystkie/