Od wczoraj (16 kwietnia) poruszając się w przestrzeni publicznej musimy zasłaniać nos i usta. Jak z tego obowiązku wywiązują się wąbrzeźnianie?
Po pierwszym dniu obowiązywania rządowego nakazu zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych stwierdzamy, że wszyscy poważnie i odpowiedzialnie podeszliśmy do stosowania tego ograniczenia. Świadczy to o tym, że jesteśmy świadomi zagrożenia zarażeniem koronawirusem i że dużo zależy od nas samych. Pamiętamy o tym, że chroniąc siebie – chronimy innych.
Wczorajsze patrole funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej wychwyciły nieliczne przypadki złamania tego nakazu. Nie było jednak mandatów, tylko upomnienia oraz maseczki w prezencie od naszego Urzędu. – Rozdawaliśmy je przede wszystkim osobom bezdomnym. Ja rozdałem ich osiem i mój kolega podobnie – mówi strażnik miejski Mirosław Piórkowski. – Ku naszemu zadowoleniu – na stronie internetowej wąbrzeskiej Policji poinformował oficer prasowy mł. asp. Krzysztof Świerczyński – podczas patrolu terenu całego miasta ujawniliśmy tylko jedną osobę, która nie zdążyła się w taką maseczkę zaopatrzyć, a spotkanie z nią zakończyło się zwróceniem uwagi i wspólnym zdjęciem.
Maseczek podarowano oczywiście o wiele więcej. Mieszkańcy chętnie korzystali z tej okazji.
Przypominamy. Nakaz zasłaniania ust i nosa obowiązuje na terenie Polski od 16 kwietnia do odwołania.
Obowiązek ten dotyczy osób:
- poruszających się publicznym transportem zbiorowym oraz samochodami, którymi podróżują osoby, które nie mieszkają razem,
- przebywających w ogólnodostępnej przestrzeni publicznej: na drogach, placach, w zakładach pracy i budynkach użyteczności publicznej, w obiektach i placówkach handlowych/usługowych, na targowiskach, na terenie wspólnych nieruchomości.
Nie ma obowiązku zasłaniania ust i nosa:
- w samochodzie, którym podróżuje jedna osoba lub jedna osoba z dzieckiem do 4. roku życia;
- przez osoby:
- do 4. roku życia;
- które nie mogą zakrywać ust i nosa ze względu na stan zdrowia,
- z całościowym zaburzeniem rozwoju,
- niepełnosprawne w stopniu umiarkowanym i głębokim,
- niesamodzielne,
- wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w budynkach, zakładach, obiektach, placówkach i targowiskach, pod warunkiem braku bezpośredniego kontaktu z zewnętrznym interesantem i klientem,
- kierujące publicznym transportem zbiorowym, pod warunkiem separacji od przewożonych osób,
- duchowne sprawujące kult religijny,
- oraz przez żołnierzy SZRP i wojsk sojuszniczych; funkcjonariuszy SKW i SWW, wykonujących zadania służbowe i stosujących środki ochrony osobistej.
Na żądanie uprawnionych do legitymowania organów należy odsłonić usta i nos celem identyfikacji.
Zasłonić nos i usta można np. maseczką ochronną, chustą, szalikiem, przyłbicą.
Fot. Nadesłane/Komenda Powiatowa Policji w Wąbrzeźnie