Regionalne Wąbrzeskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego Sp. z o.o. powstało 25 marca 1996 roku. Przedmiotem jego działania jest przede wszystkim budowa domów mieszkalnych i eksploatacja znajdujących się w nich lokali mieszkalnych.
Jedynym właścicielem RW TBS jest Gmina Miasto Wąbrzeźno. Zarząd Spółki jest jednoosobowy.
Stanowisko prezesa Zarządu objąłem 1 września 2012 roku. Moja kandydatura została wyłoniona na podstawie konkursu ogłoszonego w czerwcu 2012 roku przez Radę Nadzorczą Spółki. Do konkursu przystąpiło łącznie pięciu kandydatów.
Swoją pracę rozpocząłem przede wszystkim od działań, zmierzających do budowy nowych lokali mieszkalnych, zarówno w zasobach TBS, jak i komunalnych. Jednocześnie przygotowywaliśmy koncepcje rozwiązywania problemów mieszkaniowych oraz prowadziliśmy wnikliwą analizę rynku nieruchomości w Wąbrzeźnie w zakresie popytu na lokale mieszkalne, zarówno pod względem ich kupna jak i najmu. Koncepcje zostały opracowane, jednak okazało się, że nie ma wystarczającej liczby zainteresowanych osób, aby rozpocząć działania inwestycyjne. W tym roku, idąc za przykładem innych TBS-ów działających w naszym regionie, zaproponowaliśmy budowę mieszkań z możliwością ich wykupu. Koszt 1 m2 został określony na kwotę 2.800,00 zł. brutto. Kalkulacja tej kwoty nie obejmowała zysku. Był to koszt realnego wybudowania. Ale i na tę inwestycję nie było wystarczającej liczby chętnych. Byliśmy zmuszeni projekt odłożyć „na półkę”.
Zważywszy na to, że w zasobach RW TBS występują dość często wolne lokale, które możemy udostępniać na zasadach najmu, nie znajduję realnych przesłanek, aby „na siłę” budować kolejne lokale, na które nie ma popytu.
Ponadto niepokojąco przedstawia się rosnące zjawisko, zaobserwowane na przestrzeni 2012 – 2014 roku, opuszczania lokali mieszkalnych (rotacja), znajdujących się w budynkach Spółki. W 2012 roku zostało rozwiązanych 8 umów najmu. W 2013 roku – 23 umowy najmu (w tym dokonano 7 zamian lokali). W 2014 roku (do 29 października) zostały rozwiązane 23 umowy najmu (w tym dokonano 7 zamian). Dzięki dużemu zaangażowaniu i operatywności pracowników Spółki udało się zasiedlić wszystkie wolne lokale.
Być może jednym z powodów słabnącego zainteresowania lokalami w RW TBS jest drugi funkcjonujący TBS w Wąbrzeźnie, który ma zupełnie inną strukturę własnościową i inne możliwości finansowe.
Zasadniczym problemem naszego TBS był fakt, iż wszystkie budynki mieszkalne od momentu oddania do użytkowania nie były konserwowane ani też remontowane. Ich stan techniczny jest po prostu zły. Szyby w oknach nie spełniają podstawowych standardów, balkony wykonane są wadliwie, dachy przeciekają, brak docieplenia ścian na poddaszu itp. Budynek, który postawiono na wysypisku śmieci zaczął się rozpadać. Na naprawę tych wszystkich błędów TBS przeznacza ogromne pieniądze. A trzeba jeszcze dodać, że kondycja finansowa spółki była zła i dzisiaj – mimo poprawy, jeszcze nie jest zadowalająca. Między innymi wpływ na nią miał „kontrakt” zawarty w poprzedniej kadencji z miastem. Spółka przejęła budynek na Mestwina w zamian za długi miasta wobec spółki i włożyła pieniądze na jego kosztowny remont.
To są jedynie najbardziej dokuczliwe dla naszych Najemców przykłady.
Staramy się sukcesywnie te błędy naprawiać. Prowadzimy remonty i robimy wszystko, aby poprawić warunki mieszkaniowe naszym Najemcom i poprawić wizerunek naszego RW TBS. Do tej pory m.in.: wymieniliśmy szyby w oknach w 23 mieszkaniach (na wymianę szyb czeka jeszcze 13 najemców); wyremontowaliśmy elewacje oraz wszystkie balkony w budynkach przy ulicy Bolesława Szczuki 7 i 9. Balkony nie posiadały izolacji poziomej lub izolacje były wadliwie wykonane, co powodowało przechodzenie wilgoci do mieszkań, następnie powstawanie grzyba w pomieszczeniach przyległych do balkonów.
Ponadto w 2013 roku z własnych środków postawiliśmy 15 blaszanych garaży na Osiedlu 750-lecia Wąbrzeźna. Garaże te cieszą się powodzeniem wśród Najemców i dlatego w tym roku planujemy postawić kolejnych 12.
Odpowiadając na pytanie, dlaczego RW TBS nie buduje mieszkań?, nasunęło mi się inne pytanie – niestety retoryczne: dlaczego nikt wcześniej nie zastanowił się nad tym, że odbiór wadliwie wykonanych robót będzie musiał uderzyć w finanse Spółki, a jakość warunków zamieszkania w tych lokalach nie będzie najlepsza?
Jest jeszcze wiele do zrobienia, aby naprawić błędy i poprawić kondycję finansową Spółki, ale systematycznie staram się rozwiązywać te problemy.
Marian Świś
Prezes Zarządu
RW TBS Wąbrzeźno