Jak ważną rzeczą w życiu każdego młodego człowieka jest poczucie przynależności do środowiska oraz poczucie odpowiedzialności za jego stan? Odpowiedź na to pytanie uczniowie otrzymali na sesji „Skarby natury”.
„Najwyższą formą materii jest człowiek – Ziemi mieszkaniec.
Najwyższą formą istnienia – świadome jego działanie.
Najwyższą formą działania – walka o pokój tej Ziemi.
Najwyższą formą tej walki – siłami walczyć wspólnymi.”
Słowami wiersza znanej poetki – Wisławy Szymborskiej 27.05.2014 r. rozpoczęliśmy sesję naukową pt.: „Skarby natury”, której celem było propagowanie działań ekologicznych wśród młodzieży i wdrażanie ich w życie szkoły poprzez edukację ekologiczną. Spotkanie, w którym uczestniczyli najlepsi uczniowie klas I i II z przedmiotów matematyczno–przyrodniczych oraz uczestnicy konkursu „Potyczki matematyczno-przyrodnicze JEDYNKI” miało uświadomić, jak ważną rzeczą w życiu każdego młodego człowieka jest poczucie przynależności do środowiska oraz poczucie odpowiedzialności za jego stan. Podczas dwugodzinnego spotkania uczniowie mieli okazję zapoznać się z przyczynami oraz skutkami zachodzących w środowisku zmian klimatu, wysłuchać dwóch referatów: Kingi Brzezińskiej na temat złota oraz Julii Markowskiej na temat wydobycia i znaczenia gazu łupkowego w Polsce. Julia za zwój referat została wyróżniona w Ogólnopolskim Konkursie Geologicznym Od pionierów życia do gazu łupkowego. Opiekę merytoryczną nad pracą Julii i Kingi sprawowała pani Dorota Zielińska.
Podczas drugiej części sesji przedstawione zostały wyniki badań w ramach projektu pt.: „Charakterystyka i badania chemiczne wody wąbrzeskich jezior”. Projekt realizowali: Mateusz Pacana z kl. III b oraz Marika Basak, Natalia Berg, Oliwia Dziankowska, Daria Kopycińska, Patrycja Pszczółkowska z kl. II c pod kierunkiem pani Ewy Sajkowskiej. Sesję urozmaiciły bardzo ciekawe pokazy chemiczne, wystawa skał oraz minerałów przygotowana przez panią Małgorzatę Walasek oraz wystawy pokonkursowe.
Podczas sesji uczniowie mogli podjąć się dalszych potyczek i na podstawie prezentowanych treści uzupełnić karty pracy. Najwięcej poprawnych odpowiedzi udzielili uczniowie klasy Ia Nadia Oliwa i Dominik Czarnecki, za co otrzymali upominki.
Podczas spotkania zostały wręczone nagrody z konkursów towarzyszących imprezie.
W konkursie międzyklasowym „Nakręć się na ekologię”, którego celem było uwrażliwienie uczniów na aktualne problemy ochrony najbliższego środowiska, propagowanie idei zrównoważonego rozwoju, a także rozbudzanie i pogłębianie zamiłowania oraz szacunku dla przyrody, miejsca uplasowały się następująco:
I miejsce zajęła klasa II a;
II miejsce zajęła klasa I c;
III miejsce zajęła klasa I b.
W konkursie „Upoluj skarby natury”, którego celem było uwrażliwienie na piękno przyrody oraz dostrzeganie niezwykłych detali przyrody, które powstały w sposób naturalny lub są wynikiem zanieczyszczenia środowiska. Ponadto celem konkursu było rozwijanie wśród młodzieży umiejętności obserwacji przyrody, jej dokumentowania, interpretacji oraz opisu, a także kształtowanie świadomości ekologicznej uczestników. W konkursie:
I miejsce za zdjęcia pt: „Ziemia na niebie” zdobyła Julia Twardowska z kl. II b;
II miejsce za zdjęcie pt: „Zimny poranek” zdobyła Julia Przybyłowska z kl. I b;
III miejsce za zdjęcie pt: „Śpiąca sowa” zdobyła Dominika Borowska z kl. I c.
W konkursie pt.: „Zamień zbędne na niezbędne”, którego celem było kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony środowiska naturalnego oraz recyklingu i powtórnego wykorzystania śmieci, zostało przyznane tylko pierwsze miejsce i zdobyła je Oliwia Dziankowska z kl. II c.
W konkursie zorganizowanym przez panią Ilonę Czarnecką pt.: „Znam swój organizm na szóstkę” nagrody otrzymali uczniowie z największą liczba punktów: Agata Szynkiewicz, Sonia Swarcewicz, Katarzyna Plewa, Marta Będziechowska, Jagoda Kudłacz, Michał Bereza, Bartosz Patyk, Kinga Brzezińska, Klaudia Zajączkowska.
Nad organizacją i przebiegiem sesji czuwały p. Iwona Gorczyńska i p. Małgorzata Sukowska.