W niedzielę – 8 grudnia zastępca burmistrza Wojciech Bereza uczestniczył w zebraniu sprawozdawczym Koła Miejskiego PZW. Podsumowano na nim tegoroczną działalność Koła.
Zebranie prowadził prezes Koła Miejskiego PZW Andrzej Duńczyk. Wzięli w nim udział członkowie Koła i goście, wśród których byli zastępca burmistrza – Wojciech Bereza, starosta wąbrzeski – Krzysztof Maćkiewicz, wiceprezes ds. ochrony wód Okręgu PZW w Toruniu – Piotr Kowalski, wójt gminy Wąbrzeźno – Władysław Łukasik oraz komendant powiatowy Policji w Wąbrzeźnie – mł. insp. Marcin Zaleśkiewicz.
Zanim przystąpiono do sprawozdań, Piotr Kowalski i Andrzej Duńczyk wręczyli odznaczenia PZW. Złotą odznakę PZW otrzymali: Jerzy Jabłoński i Paweł Pempczak. Medale „Za zasługi w rozwoju wędkarstwa” przyznano: Michałowi Jagodzińskiemu, Leszkowi Madei, Adamowi Błaszkiewiczowi oraz Tomaszowi Fiałkowskiemu. A. Błaszkiewicz i Lech Madea odebrali również dyplomy podziękowania za pracę w Społecznej Straży Wędkarskiej. Wszystkim wyróżnionym złożono serdeczne gratulacje.
W czasie relacji z działalności Koła Miejskiego padło wiele ciepłych słów pod adresem samorządów lokalnych i ich przedstawicieli. Naszemu miastu dziękowano za dofinansowania na działalność młodzieżowej szkółki wędkarskiej oraz na organizację Dnia Dziecka. Dzięki pomocy finansowej młodzi wędkarze mogą m.in. brać udział w zawodach i konkursach. – Szkółka liczy 36 osób – mówił A. Duńczyk. – Nasza młodzież uzyskuje dobre wyniki w zawodach wędkarskich i na konkursach wiedzy ekologicznej zarówno na szczeblu okręgowym jak i krajowym. – Corocznie też burmistrz Wąbrzeźna – dodaje A. Duńczyk – obejmuje swoim patronatem zawody wędkarskie i funduje nagrody dla jego uczestników. Koło Miejskie PZW przez wiele lat borykało się z tematem zadrzewienia nad jeziorami. Aktualnie – dzięki współpracy z Urzędem Miasta i Agencją Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa, temat ten został rozwiązany. Poprawione też zostaną nasadzenia na brzegu Jeziora Zamkowego. – Należy sobie zdać sprawę z wielkości kosztów, jakie musielibyśmy ponieść na sprzątanie jezior, naprawę dróg i dojazdów, na wycinkę i sadzenie drzew, pracę z młodzieżą i wiele innych naszych działań, gdyby nie pomoc wszystkich samorządów. Sukcesy naszego związku to również działalność społeczna naszych członków – mówi dalej A. Duńczyk. – Dzięki zaangażowaniu kolegów P. Pempczaka, L. Madei, Adama Błaszkiewicza i Tomasza Fiałkowskiego mamy dzisiaj wyremontowaną siedzibę Koła, a dzięki Michałowi Jagodzińskiemu – nowe meble. Tematami zebrania były jeszcze sprawy finansowe Okręgu PZW, zarybień, których dokonano w 2013 roku za kwotę 3 mln zł, oraz planów działania na 2014 rok. Mówiono o stanie kadrowym Koła, efektach kontroli prowadzonych przez Straż Rybacką. W dyskusji natomiast zwrócono uwagę na nieprawdziwą informację, publikowaną w jednym z wydawnictw lokalnych. Dwukrotnie napisano, że dzieci nie mogą wędkować w naszych jeziorach. – Jest to nieprawdą – mówi A. Duńczyk. – Dzieci i młodzież – nawet Ci niezrzeszeni w PZW – mogą wędkować. Mogą to – zgodnie z przepisami PZW – robić pod opieką osób dorosłych. Na potwierdzenie tych słów – zacytował jeden z artykułów Regulaminu amatorskiego połowu ryb, określonego przez PZW: „Dopuszcza się wędkowanie kilkuosobowych grup młodzieży nieposiadających kart wędkarskich, pod nadzorem opiekuna posiadającego stosowne uprawnienia oraz zezwolenie wydane przez zarząd okręgu PZW (…).
– Nie do wyliczenia jest praca – kosztem prywatnego czasu i nierzadko własnych nakładów finansowych – instruktorów szkolenia dzieci i młodzieży, kapitana sportowego, członków Zarządu i innych osób, dzięki którym Koło Miejskie PZW prężnie działa. Wszystkim im należą się gorące podziękowania – mówi zastępca burmistrza W. Bereza. – Jeszcze raz dziękuję za pracę, szczególnie tą poświęconą wychowaniu dzieci i młodzieży. Takie działania zawsze będą spotykać przychylność i poparcie samorządu lokalnego.
Fot. KM PZW