Od 25 listopada do 10 grudnia trwa międzynarodowa kampania „16 Dni Przeciw Przemocy ze Względu na Płeć”, która ma na celu zwrócenie uwagi na przemoc, której doświadczają przede wszystkim kobiety i dziewczęta na całym świecie.
25 listopada to Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy wobec Kobiet. Za jego ustanowieniem stoi Zgromadzenie Ogólne ONZ, które tym samym chciało zwrócić uwagę na ogromną skalę problemu, jakim jest doświadczanie przez kobiety na całym świecie przemocy – od seksualnej, przez ekonomiczną, fizyczną, cyberprzemoc, po psychiczną, ze wszystkimi ich skutkami.
Dlaczego akurat ta data? Nawiązuje bowiem do zabójstwa trzech sióstr Mirabal, opozycyjnych działaczek politycznych z Republiki Dominikany, do którego doszło w 1960 roku. Zostało ono zlecone przez dominikańskiego dyktatora Rafaela Trujillo (kobiety zostały pobite na śmierć). Początkowo 25 listopada uznany został dniem walki i podnoszenia świadomości na temat przemocy wobec kobiet przez działaczki uczestniczące w Latin American and Caribbean Feminist Encuentros (1981). Oficjalna rezolucja ONZ pojawiła się zaś w 1999 roku, nadając wydarzeniu jeszcze większą rangę.
Co ważne, 25 listopada został ustanowiony też pierwszym dniem globalnej kampanii „16 dni aktywizmu przeciwko przemocy ze względu na płeć”. Została ona zainicjowana w 1991 roku przez pierwszy Instytut Globalnego Przywództwa Kobiet (Women’s Global Leadership Institute). Ich działania rozpoczęły się od petycji skierowanej do Światowej Konferencji Praw Człowieka ONZ, która miała miejsce 14-25 czerwca 1993 roku w Wiedniu. Działaczki wzywały Konferencję do kompleksowego zajęcia się prawami kobiet i uznania przemocy ze względu na płeć za problem praw człowieka. Warto podkreślić, że na początku lat 90-tych XX wieku internet nie był jeszcze powszechny, więc petycja była rozsyłana standardową pocztą. Przekazano ją do 124 krajów, tłumacząc na 23 języki.
Finalnie w Wiedniu formalnie uznano przemoc wobec kobiet za naruszenie praw człowieka. Pół roku później powołano też Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka. Co więcej, Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło również dodatkowy Protokół do Konwencji w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet, której pierwotna wersja weszła w życie w 1981 roku.
Wracając jednak do 1991 roku – to właśnie od tego czasu, corocznie przez tytułowe 16 dni, różnego rodzaju organizacje z całego świata jeszcze głośniej mówią o przemocy przeciwko kobietom i dziewczętom. Zwiększają świadomość w tym zakresie, wspierają osoby doświadczające przemocy, uczą o prewencji, a także wywierają naciski polityczne, w celu ustanowienia określonych zmian legislacyjnych. Zakończenie kampanii ma zaś miejsce 10 grudnia, czyli w Międzynarodowym Dniu Praw Człowieka.