Młodzi ludzie – międzykulturowo aktywni na rzecz zrównoważonej przyszłości – to temat kolejnego trójstronnego projektu, którego realizacja rozpoczęła się we wtorek 1 października w Maroku. Młodzież z Wąbrzeźna, Syke i Ajdir spotkała się już po raz piąty – po raz trzeci w Ajdir.
12-osobowa grupa wąbrzeskich licealistów, pod opieką nauczycieli Michała Stenzla oraz Jacka Łamka, podczas 12-dniowego pobytu w Maroku wraz z rówieśnikami z partnerskich miast Syke i Ajdir realizuje założenia projektowe. W sobotę młodzież zwiedziła tradycyjną marokańską wioskę oraz Park Narodowy. W niedzielę natomiast zorganizowano Międzynarodowy Festiwal w centrum kultury, na który zaproszono mieszkańców Al Hoceimy. Podczas festiwalu młodzież przedstawiła przygotowane wcześniej prezentacje zawierające m. in. fakty, tradycje i kulturę każdego z krajów.
Zapoczątkowana w 2020 r. trójstronna współpraca w zakresie projektów skierowanych do młodzieży, już po raz 5 daje możliwość młodym Wąbrzeźnianom bezpośredniej integracji międzynarodowej, poznania obcych kultur oraz podróży w egzotyczne miejsca. Nieudana próba poszerzenia partnerstwa o Izrael, nie podcięła skrzydeł koordynatorom projektów, którzy wytyczyli nowy kierunek jej rozwoju – Europa Zachodnia. Od przyszłego roku do polsko-niemiecko-marokańskiego partnerstwa dołączy młodzież francuskiego La Chartre-sur-le-Loir, a miejscem realizacji projektu będzie Wąbrzeźno. Na przełomie sierpnia i września 2025 r. nasze miasto odwiedzi młodzież z Niemiec, Maroka oraz Francji. W związku z tym, we wrześniu w La Chartre odbyło się pierwsze spotkanie koordynatorów projektu. Jeszcze w październiku br., zaplanowane jest kolejne spotkanie, tym razem burmistrzów partnerskich miast, w Syke, podczas którego wytyczone zostaną m. in. merytoryczne, logistyczne oraz socjalne kierunki projektu. Wartym podkreślenia jest fakt, że spotkania zarówno koordynatorów, jak i realizacja projektów dofinansowywana jest ze źródeł zewnętrznych.