W środę 25 września rozpoczęły się obchody Dni Kultury Chrześcijańskiej, których organizatorem jest Wąbrzeski Dom Kultury oraz dwie wąbrzeskie parafie.
Jak co roku na uczestników czeka szereg wydarzeń i spotkań. Wśród nich nie zabraknie konkursów, wystaw oraz prelekcji.
Pierwszego dnia w kościele Matki Bożej Królowej Polski otwarta została wystawa będąca pokłosiem Wojewódzkiego konkursu plastycznego pt. „Anioł mój dobry duch”. Celem inicjatywy było wykonanie wizerunku Anioła według własnej koncepcji. Tego dnia przestrzeń wystawienniczą kościoła wypełniły między innymi prace wykonane z drewna, wełny, kordonka oraz malowane i wyklejane.Kolejnym punktem programu była prelekcja Mateusza Rzeczewskiego, który w ciekawy sposób opowiedział historię kościoła MBKP.
– Kościół p.w. Matki Bożej Królowej Polski jest jednym z najważniejszych zabytków naszego miasta. Budynek wzniesiony został przez nieznanego dotąd architekta w latach 1835-1836. Jego budowa związana była ze wzrostem ludności wyznania ewangelickiego na terenie Wąbrzeźna. Na przestrzeni dziejów kościół uległ dwóm rozbudowom, w wyniku których uzyskał obecny wygląd. Wraz z budynkiem zmieniało się także jego wnętrze i wyposażenie. Świątynie w 1945 roku przejęli katolicy, którzy dokonali wielu istotnych zmian we wnętrzu obiektu. Do dziś jednak zachowało się w nim wiele interesujących elementów wyposażenia historycznego – mówił Mateusz Rzeczewski.
Ten dzień zakończyła msza święta w intencji ludzi kultury.
Drugi dzień obchodów Dni Kultury Chrześcijańskiej w Wąbrzeźnie rozpoczął Międzyszkolny Turniej Wiedzy Religijnej. Udział w nim wzięli uczniowie wąbrzeskiej „dwójki” oraz „trójki”. Uczestnicy oprócz zdrowej rywalizacji mieli niezłą zabawę zmagając się z różnymi zadaniami konkursowymi. W tegorocznej edycji na podium stanęli kolejno:
1 miejsce – Drużyna nr 4 – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie
2 miejsce – Drużyna nr 1 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
3 miejsce – Drużyna nr 3 – Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II w Wąbrzeźnie
4 miejsce – Drużyna nr 2 – Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie
Z kolei w godzinach popołudniowych miłośnicy historii mieli okazję uczestniczyć w prelekcji Pawła Beckera pt. „Religie i wyznania Kujaw i Pomorza na przestrzeni dziejów”. Tego dnia prelegent opowiedział o różnych wyznaniach chrześcijańskich. Poruszone zostały również kwestie mniejszości religijnych w naszym regionie oraz ich zmiany zachodzące na przestrzeni wieków, ze szczególnym uwzględnieniem Wąbrzeźna. Wykład był również inauguracją roku akademickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Czwartek zakończył wernisaż wystawy pt. „Spotkanie z Janem Pawłem II na toruńskim lotnisku w 1999 r. w obiektywie ks. Zbigniewa Żyndy”. Autor prezentowanych fotografii podzielił się swoimi wspomnieniami dotyczącymi wizyty Ojca Świętego w Toruniu w 1999 r.
Dni Kultury Chrześcijańskiej organizowane przez Wąbrzeski Dom Kultury zakończyły prelekcje dotyczące prześladowań chrześcijan w dzisiejszych czasach. Uczestnicy spotkania zapoznani zostali z działaniami organizacji Open Doors oraz tworzonym przez nią narzędziem: Światowym Indeksem Prześladowań. Tego dnia nie zabrakło również świadectw wiary prześladowanych chrześcijan.
Ciekawym elementem piątkowego programu było spotkanie pt. „Z Zimbabwe do Wąbrzeźna” – opowieść Nkonisinhle o chrześcijaństwie i nie tylko…
ᴘᴀᴛʀᴏɴɪ ᴍᴇᴅɪᴀʟɴɪ: ᴛʏɢᴏᴅɴɪᴋ ᴋᴀᴛᴏʟɪᴄᴋɪ „ɴɪᴇᴅᴢɪᴇʟᴀ. ɢᴌᴏꜱ ᴢ ᴛᴏʀᴜɴɪᴀ”, ᴛʏɢᴏᴅɴɪᴋ ʀᴇɢɪᴏɴᴜ ᴡᴀ̨ʙʀᴢᴇꜱᴋɪᴇɢᴏ ᴄᴡᴀ, ᴛᴇʟᴇᴡɪᴢᴊᴀ ᴡᴀ̨ʙʀᴢᴇᴢ́ɴᴏ.