Takiej frekwencji można pozazdrościć. 80,10 % uczniów wąbrzeskich podstawówek od klas I do VIII uczestniczyło w Szkolnym Budżecie Obywatelskim. Taki poziom partycypacji to piękny przykład dla… dorosłych.
Po raz pierwszy w historii Wąbrzeźna w szkołach podstawowych uruchomiony został Szkolny Budżet Obywatelski. Właśnie zakończyła się jego pierwsza edycja. Teraz uczniowie oczekują na realizację projektów, które zwyciężyły w głosowaniu, a przy okazji pokazały potrzeby i zainteresowania młodych wąbrzeźnian.
Na Szkolny Budżet Obywatelski w budżecie miasta przeznaczono 20 000 zł, dla każdej szkoły – Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II oraz szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego – po 10 000 zł. To oczywiście sumy na realizację zwycięskich projektów. Tych do wykonania przedsięwzięć będzie w sumie sześć – cztery w dwójce i dwa w trójce.
W Szkole Podstawowej nr 2 uczniowie zgłosili do budżetu szkolnego sześć projektów. Na 533 uczniów głosowało 403, czyli 75,61 % uprawnionych do udziału w budżecie szkolnym. Uprawnionymi, zgodnie z regulaminem Szkolnego Budżetu Obywatelskiego, są uczniowie klas I – VIII. Do realizacji przeszły cztery projekty: 1. Pufy – to co nam potrzeba; 2. Naklejki na schody; 3. Kącik czytelniczy w bibliotece szkolnej klas IV – VIII; 4. Radiowęzeł.
W Szkole Podstawowej nr 3 zgłoszono również sześć projektów. Na 472 uczniów w głosowaniu uczestniczyło 402, czyli 85,17 % uprawnionych. Tu liczby oddanych głosów wskazały do realizacji dwa projekty: Woda bez plastiku oraz Wygodne przerwy.
Ogólnie frekwencja pierwszej edycji Szkolnego Budżetu Obywatelskiego w szkołach podstawowych prezentuje się znakomicie. Wynik 80,10 % mówi o tym, że uczniowie chętnie angażują się w sprawy szkoły. Co oczywiście bardzo cieszy. Szkolny Budżet Obywatelski to nie tylko realizacja przedsięwzięć, których oczekują uczniowie, aby poczuć się lepiej w szkole, to przede wszystkim doskonała lekcja społecznego zaangażowania. Nabycie umiejętności, wiedzy o tym, jak funkcjonuje mechanizm partycypacji, przyda się im na całe życie. Będą mogli korzystać z niej dla domu, miasta, rodziny, mieszkańców. To pierwszy krok ku temu, aby wyjść poza potrzeby szkolne i przyjrzeć się, co można zrobić na rzecz miasta i mieszkańców, np. poprzez zgłaszanie własnych projektów do miejskiego budżetu, bo teraz wiedzą, jak to zrobić.
Fot. SP 2, źródło: https://sp2wabrzezno.edupage.org/