„Mieszkańcy naszego regionu w powstaniu wielkopolskim” to temat prelekcji, która odbędzie się 24 stycznia w Wąbrzeskim Domu kultury. O mieszkańcach ziemi wąbrzeskiej, którzy w 1918 roku dołączyli do powstańców opowiadać będzie Paweł Becker.
– Powstanie wielkopolskie było zwycięskim zrywem niepodległościowym, które po latach zaborów przyniosło Wielkopolanom powrót do niepodległej Polski – mówi Paweł Becker. – W walkach powstańczych brali też udział mieszkańcy naszego regionu, innych los później związał z naszą okolicą. Chcemy przypomnieć te postaci: żołnierzy, przywódców, sanitariuszki i działaczki.
Spotkanie związane jest z obchodzonym 27 grudnia Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – świętem państwowym ustanowionym w 2021 roku „W hołdzie bohaterom – uczestnikom narodowego zrywu z lat 1918–1919, którzy wyzwolili Wielkopolskę spod panowania niemieckiego i przyłączyli ją do odrodzonej Rzeczypospolitej”.
Powstanie wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Walka o wyzwolenie polskiej ziemi spod zaboru pruskiego toczyła się w obrębie Prowincji Poznańskiej. Powstańcy w krótkim czasie opanowali jej tereny z wyjątkiem północnych (Bydgoszcz, Piła) i południowo-wschodnich (Leszno, Rawicz) obrzeży. Powstanie zakończyło się po 52 dniach zwycięstwem Polaków. 16 lutego 1919 roku zawarto rozejmem w Trewirze, który rozszerzał na front powstańczy zasady rozejmu z 11 listopada 1918 kończącego I wojnę światową[1].
Wielkopolan w tej walce wsparli mieszkańcy ziemi wąbrzeskiej. – Podczas prelekcji – mówi Dorota Otremba z WDK – przybliżymy między innymi postaci Juliana Lewandowskiego, Witolda Maciejewskiego, Romana Sarniewicza, Janiny Omańkowskiej i innych. Obecnie znamy nazwiska szesnastu powstańców wielkopolskich. Jeśli Państwa krewni również brali udział w powstaniu – apeluje D. Otremba – podzielcie się z nami ich historią!
Aktualnie na liście powstańców wielkopolskich, pochodzących z ziemi wąbrzeskiej są: Franciszek Biały, Władysław Bojanowski, Włodzimierz Bojarski, Stefan Czaplicki, Stanisława Dąbrowska, Stefan Grześkowiak, Julian Lewandowski, Witold Maciejewski, Feliks Makowski, Janina Omańkowska, Stanisław Pawlikowski, Feliks Piskorski, Kazimierz Plichciński, Roman Sarniewicz, Franciszek Sulicki, Roman Szulczewski. Sylwetki części z nich opisane zostały przez Pawła Beckera i Dawida Wojdyłę z Zespołu Historycznego przy 67 Wąbrzeskim Szczepie Harcerskim im. Mikołaja z Ryńska (O Powstańcach-wielkopolskich związanych z Wąbrzeźnem).