Wąbrzeźno – jako pierwsze polskie miasto – inwestuje w edukację młodych rodziców i profilaktykę zdrowotną niemowląt, aby zachęcać mieszkańców do powiększania rodziny. Wczoraj odbyła się inauguracja projektu Kurs na Dziecko, który ma na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa młodych rodzin w Wąbrzeźnie.
Projekt Kurs na Dziecko to innowacyjna inicjatywa, która polega na zapewnieniu młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do profesjonalnych warsztatów i konsultacji z zakresu opieki nad dzieckiem, fizjoterapii, żywienia, rozwoju i wychowania. Warsztaty prowadzone są przez uznaną fizoterapeutkę dziecięcą Ritę Calderaro-Poczmańską we współpracy z wieloma innymi ekspertami z różnych dziedzin opieki nad niemowlętami, którzy udzielają praktycznych porad i wskazówek, jak dbać o zdrowie i dobrostan dziecka oraz własne. Kurs na Dziecko będzie bezpłatny dla wąbrzeskich rodzin i przez fakt, że prowadzony jest online będzie na pewno dogodny terminowo i lokalizacyjnie.
Na konferencję prasową inaugurującą projekt przybyli dziennikarze mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich, a po konferencji odbyły się pierwsze warsztaty nt. opieki nad dzieckiem, które były wprowadzeniem do projektu Kurs na Dziecko. O idei i celowości wprowadzenia w życie projektu dziennikarzom mówili burmistrz Tomasz Zygnarowski, Rita Calderaro-Poczmańska – fizjoterapeutka i autorka projektu, Joanna Śliwińska – wąbrzeźnianka i mama dwójki dzieci, Marta Kozłowska – ekspertka od położnictwa oraz Michał Kot – dyrektor Instytutu Pokolenia, który prowadzi badania, zbiera opinie i ekspertyzy w zakresie demografii rodziny i z którym nasze miasto współpracuje już od kilku miesięcy.
Na warsztaty młodzi rodzice przyszli ze swoimi pociechami. Zainteresowanie taką formą wsparcia samorządu wydaje się być duże. Rodzice byli bardzo zainteresowani tematyką warsztatów, mieli też dużo pytań do prowadzącej Rity Calderaro-Poczmańskiej, autorki projektu.
– Projekt Kurs na Dziecko jest odpowiedzią na problem wyludniania się małych miast i miasteczek w Polsce, który wynika z drastycznie spadającej liczby urodzeń – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Jako samorząd mamy bardzo ograniczone możliwości wpływu na narzędzia bezpośrednio polepszające poczucie bezpieczeństwa młodych rodziców – to nie my odpowiadamy za opiekę zdrowotną w mieście, jesteśmy zbyt małym samorządem, aby pozwolić sobie na dodatkowe finansowanie procedur in-vitro, nie mamy żadnego wpływu na krajową politykę prorodzinną, np. w zakresie zmian w Kodeksie pracy. Ale szukamy dostępnych dla nas rozwiązań i jednym z nich jest innowacyjny w skali kraju projekt sfinansowania młodym rodzicom i osobom spodziewającym się dziecka dostępu do „Kursu na Dziecko”, czyli kursu, który ma na celu poprawę jakości życia i poczucia bezpieczeństwa młodych rodzin w Wąbrzeźnie.
Rita Calderaro-Poczmańska, fizjoterapeutka i autorka projektu Kurs na Dziecko, wyjaśniła, że projekt ma na celu nie tylko edukację, ale także integrację i budowanie więzi społecznych wśród młodych rodziców. – Chcemy, aby rodzice czuli się wspierani i nie byli sami w swoich problemach i wyzwaniach. Chcemy, aby mieli możliwość wymiany doświadczeń i opinii z innymi rodzicami, aby nawiązywali nowe znajomości i przyjaźnie. W dzisiejszym świecie, dzięki nowoczesnym technologiom, możemy nawet w małych miasteczkach – takich jak Wąbrzeźno – mieć kontakt z najlepszymi ekspertami medycznymi jeszcze w czasie ciąży, bez potrzeby wychodzenia z domu – dodaje Rita Calderaro-Poczmańska, twórczyni platformy Kursnadziecko.pl. – „Kurs na dziecko” wyposaża nas w wiedzę i praktyczne wskazówki, jak radzić sobie w opiece nad niemowlęciem, jak zapobiegać wadom postawy, jak zadbać o profilaktykę zdrowotną naszych pociech. Jestem przekonana, że bezpłatny dostęp dla młodych wąbrzeźnian do tak cennych, eksperckich porad nie tylko lepiej przygotuje ich do wejścia w nową życiową rolę i obniży stres z tym związany, ale przede wszystkim będzie miało silne działanie profilaktyczne, które wyeliminuje ich dalekie wyjazdy do specjalistów dziecięcych, jak również zmniejszy ryzyko wad postawy i innych dysfunkcji u ich dzieci.
Projekt Kurs na Dziecko jest realizowany przez Urząd Miasta Wąbrzeźno. Głosem doradczym przy wdrażaniu go w życie są Joanna Śliwińska – wąbrzeźnianka i mama dwójki dzieci, Marta Kozłowska – ekspertka od położnictwa, Michał Kot – dyrektor Instytutu Pokolenia oraz 220 wąbrzeźnian, którzy przyjęli zaproszenie do udziału w konsultacjach i odpowiedzieli na nasze pytania zawarte w ankiecie „Jak wspierać młodych rodziców?”.
Projekt potrwa do końca 2024 roku. Zapisy na Kurs na Dziecko prowadzone będą przez Urząd Miasta. O szczegółach poinformujemy wkrótce, prosimy śledzić nasze strony internetowe.