Na dokładnie 96 dni przed 32. Finałem WOŚP i w trakcie trwającego 67. Konkursu Ofert ogłoszono cel zbliżającej się zbiórki. Tym razem działania Fundacji skupiać się będą wokół płuc po pandemii – zbierane środki przeznaczone zostaną na zakup urządzeń dla oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych.
Jaki jest cel 32. Finału WOŚP?
32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki.
Czemu płuca po pandemii?
Fundacja WOŚP podjęła decyzję o wyborze celu akcji po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na zdrowotne konsekwencje pandemii – bardzo poważne zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Sytuację pogarsza, a tym samym zwiększa liczbę osób z chorobami układu oddechowego, zła jakość powietrza w Polsce. Dodatkowo Fundacja chce wspomóc pacjentów z mukowiscydozą – w Polsce żyje z tą chorobą około 1 800 osób, odsetek dorosłych pacjentów chorych na mukowiscydozę nie przekracza 40%.
Ogłoszenie celu 32. Finału WOŚP – prof. Bohdan Maruszewski, Jerzy Owsiak i prof. Katarzyna Krenke, fot. Łukasz Widziszowski
Nowa lokalizacja Finału w Warszawie
Przy okazji ogłoszenia celu zbiórki Jerzy Owsiak przedstawił również nową lokalizację Finału na terenie Warszawy – studio główne, z którego Fundacja WOŚP nadawać będzie transmisję telewizyjną i internetową, oraz scena koncertowa, na której wystąpi kilkunastu wykonawców, zlokalizowane zostaną na błoniach PGE Narodowego. Przypomnijmy, że w ostatnich latach główne działania Fundacji WOŚP na terenie Warszawy realizowane były pod Pałacem Kultury i Nauki, a także na Placu Bankowym i Placu Teatralnym.
Przygotowania do Finału nabierają tempa, a jednym z tego wyznaczników jest trwająca rejestracja Sztabów – zgłoszenia wpłynęły już z 639 miejsc na całym świecie. Grać z Orkiestrą chcą m.in. Wielka Brytania, Stany Zjednoczone, Szwecja, Holandia, Norwegia, Cypr, Szwajcaria, Indonezja, Irlandia, Belgia, Niemcy, Austria, Francja, Japonia i Hiszpania. Zgłoszenia Sztabów trwają do 20 listopada. Planowanych jest około 1 700 Sztabów i 120 000 wolontariuszy.
Zbiórka publiczna na ulicach miast odbędzie się 28 stycznia 2024 roku, ale już od grudnia cel akcji wspierać będzie rozmaitymi kanałami elektronicznymi.
30 milionów na kolejne urządzenia medyczne!
Ogłoszenie celu zbiórki nastąpiło w trakcie 67. Konkursu Ofert, czyli zakupów sprzętu medycznego Fundacji WOŚP, które poświęcono wyborowi m.in. rezonansu magnetycznego, urządzeń do oznaczania lekowrażliwości i aparatury do przesiewowego badania słuchu. W ciągu trzech dni postępowania Orkiestra wydała ponad 30 milionów złotych.
Prezentacja urządzenia do oznaczania lekowrażliwości, fot. Łukasz Widziszowski