7- 8 października w Wąbrzeźnie odbył się II Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej. Było to jedno z ważniejszych wydarzeń kulturalnych.
Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej odbył się dopiero po raz drugi, ale już śmiało można stwierdzić, że zdobył popularność wśród miłośników dobrej muzyki i mądrych treści piosenek. Publiczność była zachwycona i bawiła się wspaniale, nie żałowała gromkich braw i jako festiwalowy chórek ponownie stanęła na wysokości zadania. Klimat Krainy Łagodności zawładnął sercami wykonawców i słuchaczy, wlewając w nie czystą, niczym nie zmąconą radość i błogość. Było to niezwykłe wydarzenie kulturalne.
Festiwal składał się z dwóch części: konkursowej i koncertowej. W sobotę 7 października na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury zaprezentowało się 14 młodych artystów z całej Polski, którzy wykonywali po dwie piosenki, jedną obowiązkowo z tekstem Bacińskiej. Jury oceniało ich m.in. pod kątem interpretacji, aranżacji i ekspresji. Po przesłuchaniach jury udało się na naradę, a na scenę kolejno wchodziły zaproszone grupy. Pierwsza wystąpiła Byle Do Góry, następnie Póki Co i na zakończenie Leonard Luther z Zespołem. Nie szczędzono braw dla wykonawców za stworzenie niesamowitego nastroju, za muzykę i pięknie wyśpiewane słowa wierszy Aleksandry Bacińskiej i innych sławnych poetów. Pierwszy koncertowy dzień zakończył się przed północą i jeszcze przed północą publiczność poznała listę wykonawców zaproszonych przez jury do udziału w niedzielnym koncercie laureatów.
Koncert galowy rozpoczął Janusz Świątkowski – jeden z laureatów ubiegłorocznego Festiwalu, zdobywca nagrody za najlepszą interpretację piosenki Aleksandry Bacińskiej. Takie otwarcie było dobrym akordem do ogłoszenia wyników i rozdania nagród. Protokół odczytał przewodniczący jury – Krzysztof Szczucki. W kategorii najlepszy solista pierwsze miejsce zajęła Aldona Rogulska, drugie – Sylwester Bernaciak, a trzecie – Renata Widerowska. W kategorii zespół pierwsze miejsce przyznano duetowi Agacie Wietrzyckiej i Maciejowi Jesiołkiewiczowi, drugie zespołowi „12 minut” oraz dwa równorzędne trzecie miejsca zespołom „Wszystko ma swój czas” i „Uzależnieni”. Przyznano również wyróżnienia za: odlotową radość estradową” przyznano Iwonie Manisty Kutryś; za piosenkę Aldonie Rogulskiej i Wojciechowi Łępickiemu za utwór „Zapatrzenie”; za muzykę do tekstu Aleksandry Bacińskiej „Spotkaj się ze mną” Renacie Widerowskiej; za muzykę do tekstu Aleksandry Bacińskiej „Kto uwierzy” zespołowi „12 minut”; za interpretację piosenki „Bądź ze mną muzyko” do słów Aleksandry Bacińskiej z muzyką Sławomira Horbatiuka Agacie Wietrzyckiej i Maciejowi Jesiołkiewiczowi. Natomiast nominację na 52. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „BAZUNA” otrzymała Renata Widerowska, a zaproszenie na 57. Ogólnopolską Turystyczną Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie trafiło do zespołów: „Wszystko ma swój czas” i „12 minut” oraz całej publiczności Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej.
Wszystkich publiczność mogła wysłuchać ponownie. Gdy laureaci zeszli ze sceny, przejęli ją burmistrz Tomasz Zygnarowski, zastępca burmistrza Wojciech Trzciński i dyrektor WDK Gizela Pijar. Oznaczało to, że zbliża się koniec Festiwalu i nadszedł czas podziękowań oraz gratulacji. Skierowali je do wykonawców, uczestników festiwalowego konkursu i oczywiście Aleksandry Bacińskiej. Wręczając jej piękny bukiet kwiatów, dziękowali za stworzenie niepowtarzalnej atmosfery Krainy Łagodności. Z dumą podkreślali, że jest wąbrzeźnianką i że jej twórczość jest inspiracją dla młodego pokolenia.
Koncert laureatów uświetnił występem zespół Czerwony Tulipan. Na scenie zabrzmiały jego największe przeboje, w tym „Sarajewo” w interpretacji Krystyny Świąteckiej. Były też niespodzianki, jak „Lokomotywa” Juliana Tuwima, efektownie i po mistrzowsku wyrecytowana w języku czeskim przez Ewę Cichocką. I w jej wykonaniu był też finał – zaskakujący, kolorowy, odlotowy i wystrzałowy.
Publiczność II Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej podziękowała wszystkim zespołom, solistom i duetom, organizatorom, sponsorom i Aleksandrze Bacińskiej owacjami na stojąco.
Następna edycja odbędzie się jesienią 2024 roku. Już dzisiaj gorąco zachęcamy do udziału!
PS
Organizatorami Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej byli: Urząd Miasta Wąbrzeźno i Wąbrzeski Dom Kultury.
Partnerami wydarzenia byli: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego, Miejski Zakład Usług Komunalnych, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie.
Patronat honorowy objęli: Wojewoda Kujawsko-Pomorski – Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego – Piotr Całbecki, Starosta Wąbrzeski – Krzysztof Maćkiewicz, Burmistrz Miasta Wąbrzeźno – Tomasz Zygnarowski.
Patronat medialny sprawowali: Polskie Radio PiK, TVP 3 Bydgoszcz, Telewizja Wąbrzeźno, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego CWA, Radio Danielka, Piotr Spottek – Radio Pod Wielkim Dachem Nieba, Radio Muzyczna Cyganeria, Polonijne Radio Islanders.
Sponsorzy:
Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu
Starostwo Powiatowe w Wąbrzeźnie
Miejski Zakład Energetyki Cieplnej Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o.
Progress Języki Obce Justyna Zielińska-Kalikowska
Mariodent Centrum Medyczne Mariola Swarcewicz
Elspace oświetlenie LED
NZOZ Zespół Lekarski Medicus
Veroni
Nivelo Firma Budowlana
Kuźnia Smaków
Ranczo Zieleń
Barbara Szymańska Centrum Optyczno-Okulistyczne
Winnica Kurkocin
PKO Bank Polski
Tomasz Wierzbowski
Ewa i Zbigniew Markiewiczowie
Genowefa Mucha
Piekarnia – ciastkarnia Bogdan Jarząb
Gospodarstwo Rolno-Hodowlane Wronie W.J. Biegniewscy
Gmina Ryńsk
Amicake Poland Sp. z o.o.
Katarzynki Akcesoria Meblowe Sp. z o.o.
Play
Hotel Rondo Wąbrzeźno
Iwona i Andrzej Kiwała Zakład Tworzyw Sztucznych
Wąbrzeskie Zakłady Graficzne Sp. z o.o.
Reflex Polska Sp. z o.o. Sp.k.
Danuta i Wojciech Gajewscy
Dziękujemy!
Fot. Tomasz Delicat – 7 października 2023 r.
Fot. UM – 8 października 2023 rok