„Kulturalny rozkład jazdy” na 2023 rok gotowy. Znajdziemy go w najbliższym wydaniu gazetki #WąbrzeźnaBezTajmenic”, która ukaże się jeszcze przed Wielkanocą. O tym, jakie atrakcje dla mieszkańców przygotowały placówki kulturalne, stowarzyszenia oraz Urząd przeczytacie już dzisiaj w rozmowie z Wojciechem Trzcińskim, zastępcą burmistrza.
O kalendarzu miejskich imprez w 2023 r. z Wojciechem Trzcińskim, zastępcą burmistrza Wąbrzeźna rozmawiała Anna Samel
– Panie Burmistrzu, po ubiegłorocznym sezonie letnim, kiedy w mieście odbyła się rekordowa liczba imprez, znów widzimy kalendarz na 2023 r. wypełniony po brzegi wydarzeniami. Jednak w 2023 r., po serii podwyżek wymuszających tak daleko idące oszczędności na wszystkich samorządach w Polsce, podstawowe pytanie brzmi: Czy stać Wąbrzeźno na tak imponujący kalendarz wydarzeń?
– Na pewno nie stać nas na taki rozmach z imprezami w Wąbrzeźnie, jak w latach poprzednich, podczas których gościliśmy gwiazdy pierwszego formatu. Jeszcze 5 lat temu organizacja Dni Wąbrzeźna kosztowała budżet miejski ok. 100 tys. zł – my okroiliśmy te koszty już o 20% w ostatnich 4 latach, a dziś – ograniczyliśmy ten budżet do połowy. Podobnie z Zakończeniem Wakacji – tu również ścięliśmy budżet o 30 %. Pozostałe imprezy, które wprowadziliśmy do kalendarza w ostatnich 4 latach są niskobudżetowe. Pozwolę sobie w tym miejscu przypomnieć, że przed 2018 r. w Wąbrzeźnie organizowane w sezonie letnim były dwie duże imprezy, a dziś – w każdy weekend można liczyć na jakiegoś rodzaju rozrywkę, która – być może nie jest wielkim koncertem gwiazd polskiej estrady – ale zapewnia naszym mieszkańcom dobrą zabawę i przyjemny sposób na spędzenie wolnego czasu, niezależnie od wieku czy preferencji muzycznych.
Warto w tym miejscu też dodać, że w tym roku nie tylko cięliśmy budżety miejskich imprez, ale przede wszystkim szukaliśmy możliwości pozyskania zewnętrznych dotacji, które umożliwiłyby nam sfinansowanie wielu tegorocznych wydarzeń, tak aby minimalnie obciążać finanse miasta. I tak – nowość w tegorocznym kalendarzu – Dni Kopernika w większości finansujemy ze środków Urzędu Marszałkowskiego. Cykliczne WąbJAZZno, organizowane przez Stowarzyszenie Forma, które ma dostęp do zróżnicowanych dotacji, w 2022 r. było finansowane przez miasto tylko w 25% z całości budżetu tego festiwalu – liczymy, że tak też będzie i w tym roku.
Dzięki dotacji z Lokalnej Grupy Działania Ziemia Wąbrzeska finansujemy w całości koszt organizacji rajdów rowerowych, kina plenerowego czy kolejnej nowości w naszym kalendarzu – Wąbrzeskiego Trójkąta. Szukamy możliwości pozyskania wsparcia zewnętrznego, gdzie się da i staramy się zapełnić kalendarz imprez wydarzeniami, które są atrakcyjne nie tylko dla mieszkańców, ale również turystów, a co najważniejsze – nie obciążają w znacznym stopniu miejskich finansów.
– Dzięki temu i w 2023 r. nie zabraknie w miejskim kalendarzu sztandarowych i cyklicznych imprez, takich jak Dni Wąbrzeźna, Zakończenie Wakacji, Rockowisko czy Festiwal WąbJAZZno. Jakie atrakcje czekają mieszkańców nadchodzącego lata?
– Już w czerwcu Dni Wąbrzeźna wzbogacimy o niezwykle widowiskowy element – pokazy balonowe, podczas których mieszkańcy będą mieli okazję wznieść się na kilkadziesiąt metrów nad poziomem ziemi. Nasz mobilny plac zabaw dla dzieci urozmaicimy o dmuchany ring i dmuchane boisko futbolowe sfinansowane ze środków Budżetu Obywatelskiego decyzją naszych mieszkańców. Jak co roku, nasi milusińscy zmierzą się z nie lada wyzwaniami podczas zawodów Mali Twardziele, organizowanych przez Miastoaktywni.pl, a przez cały weekend towarzyszyć będą nam food trucki. W sobotę, 17 czerwca na scenie amfiteatru wystąpią: Nouvel Ange, grupa uzdolnionych muzycznie maturzystów z wąbrzeskiego liceum, Róże Europy – kultowy zespół rockowy z lat 80., który na trwałe zapisał się w annałach polskiej muzyki utworem: „Jak jedwab”, a wisienką na torcie będzie coverband Tribute to Michael Jackson, który przy wyjątkowej grze świateł, zaprezentuje publiczności legendarne utwory niekwestionowanego króla popu, które z pewnością poniosą wąbrzeźnian do tańca. Nie lada gratką podczas Dni Wąbrzeźna będzie także planowany przez nas koncert muzyki elektronicznej z danymi radioastronomicznymi grupy „Voices of the cosmos”. Projekt muzyczny pod gołym niebem „De revolutionibus” zrealizujemy w związku z 550. rocznicą urodzin Mikołaja Kopernika.
W ostatni weekend lipca tradycyjnie ruszamy z Rockowiskiem – wąbrzescy fani rocka na pewno docenią gitarowe riffy zespołów: Bastard Brothers z Grudziądza, Cztery Szmery, uznawanych za najlepszy coverband zespołu AC/DC oraz gwiazdy wieczoru – zespołu Turbo, z którym w tym roku świętować będziemy jubileusz ich 40-lecia przy dźwiękach m.in. wszystkim znanego szlagieru „Dorosłe dzieci”.
Z kolei Festiwal WąbJAZZno odbędzie się 3 – 6 sierpnia i będzie imprezą łączącą pokolenia. W tym roku, przegląd zespołów jazzowych organizatorzy zamienią na konkurs. Nie zabraknie oczywiście atrakcji dla rodzin z dziećmi, a na wąbrzeskiej scenie znów wystąpi gwiazda pierwszego formatu polskiego jazzu. Organizator wydarzenia, Stowarzyszenie Forma, nie zdradza jednak jeszcze tego wielkiego nazwiska, ale zapewnia, że po ubiegłorocznym występie damy polskiego jazzu, Ewy Bem, która rozsławiła na całą Polskę nasze miasto zdjęciem tropików z Wąbrzeźna – i w tym roku publiczność nie będzie zawiedziona.
A na Zakończenie Wakacji już tradycyjnie – piątek 25 sierpnia spędzimy przy dźwiękach szant, a w sobotę będziemy się bawić przy muzyce rozrywkowej. Do tańca w ostatnią sobotę wakacji porywać nas będą: wąbrzeska piosenkarka Kayla, afrykański zespół Jambo Africa i wschodząca gwiazda disco polo Red Queen.
– To zapowiada się bardzo różnorodnie! Panie Burmistrzu, ale w tegorocznym kalendarzu pojawiło się też wiele wydarzeń nieznanych dotąd mieszkańcom. Uchyli Pan rąbka tajemnicy, co czeka ich podczas Dni Kopernika czy Wąbrzeskiego Trójkąta?
– Dni Kopernika to cykl wydarzeń organizowanych przy wsparciu finansowym z Urzędu Marszałkowskiego z okazji przypadającej w tym roku 550. rocznicy urodzin naszego wielkiego rodaka, Mikołaja Kopernika. Wąbrzeźno jest jedną z 16 miejscowości na Szlaku Kopernikowskim, w ramach którego 8 – 9 lipca będziemy mieli okazję do nauki poprzez zabawę i powrotu do przeszłości. Największą atrakcją tego weekendu będzie z pewnością Jarmark Kopernikański z warsztatami rękodzieła, garncarskimi, kulinarnymi, piernikowymi czy pokazem strojów średniowiecznych prezentowanych przez Bractwo Rycerskie. Podczas astrofestiwalu odwiedzi nas mobilne planetarium, a dla pasjonatów tajemnic kosmosu udostępnimy trzy teleskopy, dzięki którym będziemy mogli obserwować gwiaździste niebo letnią nocą. Nie zabraknie też dobrej muzyki – na wąbrzeskiej scenie wystąpią: Zespół Muzyki Dawnej „Vocantus” oraz zespół „Thorn” grający tradycyjne celtyckie piosenki. Zwieńczeniem dnia będzie fireshow przeprowadzone zaraz po ostatnim koncercie, tak aby odbyło się to w świetle gwiazd. To będzie z pewnością wyjątkowy weekend dla rodzin z dziećmi, podczas którego różnorodnymi atrakcjami będziemy rozbudzać ciekawość u młodych wąbrzeźnian tajemnicami kosmosu i historycznymi odkryciami Kopernika.
Z kolei Wąbrzeski Trójkąt to nowa, wąbrzeska inicjatywa finansowana ze środków LGD Ziemia Wąbrzeska, w której zapraszamy poza wyczynowcami całe rodziny do zawodów sportowych na rowerze, w kajaku i pływaniu. Wspólnie będziemy świetnie się bawić przy zdrowej rywalizacji, a jednocześnie zachwycać się naturalnymi urokami naszego miasta.
Pozostając jeszcze w temacie nowości, to nasz tradycyjny jesienny Koncert Orkiestr Dętych przenosimy na 1 lipca i do amfiteatru, aby zdecydowanie większa publiczność mogła zapoznać się z tym niezwykle widowiskowym wydarzeniem. Będziemy gościć w Wąbrzeźnie wiele niezwykle uzdolnionych zespołów, które z pewnością dadzą głośny popis swoich możliwości.
Warto też dodać, że po raz pierwszy wąbrzeski kalendarz imprez wzbogacił się o wydarzenia kabaretowe. Wszystko dlatego, że jakiś czas temu zaczepił mnie na ulicy jeden z mieszkańców, który bardzo nas pochwalił za różnorodność i bogactwo imprez rozrywkowych, ale zwrócił uwagę, że właśnie brakuje jakichkolwiek wydarzeń dla miłośników polskiej sceny kabaretowej czy stand-up’owej. I tak, Wąbrzeski Dom Kultury niedawno zaprosił do nas Piotra Zola Szulowskiego, znanego polskiego stand-upera występującego pod pseudonimem Piotrunio, który pojawi się na naszej wąbrzeskiej scenie już 19 kwietnia. Ku mojemu zaskoczeniu, bilety na to wydarzenie rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Idąc za ciosem, na 20 maja zaprosiliśmy do Wąbrzeźna bardzo popularny Kabaret Czesuaf, występujący co niedziela na Polsacie w cyklu „Kabaret na żywo”. Dogrywamy obecnie kolejny termin kabaretowej sceny w Wąbrzeźnie – tym razem z niekwestionowaną damską twarzą polskiego stand-up’u, Wiolką Walaszczyk. Planujemy także kolejne, tego typu wydarzenia. Osobiście, bardzo mnie cieszy, że w ten sposób znów pokazujemy mieszkańcom, że wsłuchujemy się uważnie w ich głos i potrzeby, robiąc wszystko, co w naszej mocy, aby zaspokoić wszystkie gusta muzyczne i rozrywkowe naszego miasta.
– Oczywiście, różnorodność wąbrzeskiego kalendarza wydarzeń to jeden z jego największych atutów, ale cieszy także, że dbacie Państwo o odpowiednią rozrywkę dla różnych grup wiekowych.
– To prawda. Jak co roku, staramy się zapewnić odpowiedni poziom rozrywki naszej wąbrzeskiej młodzieży, która już dziś pewnie nie może się doczekać co piątkowych dyskotek na plaży pod nazwą „Beach Party” czy kina plenerowego, o wprowadzenie którego do miejskiego kalendarza sama tak mocno zabiegała. Dodatkowo, w tym roku – w Światowy Dzień Młodzieży, 12 sierpnia, przygotowujemy dla młodych nie lada gratkę na naszym Przyjaznym Wzgórzu, na który zapraszamy wszystkich zainteresowanych beatem, rymami czy tańcem, a także deskorolkowców, rowerzystów i – po prostu – wszystkich młodych mieszkańców Wąbrzeźna. Dopinamy jeszcze dokładny scenariusz tego wydarzenia, więc nie mogę zdradzić szczegółów, ale jestem przekonany, że trafimy w gusta naszej młodzieży. Roboczo daliśmy mu nazwę Street Day.
Rodziny z dziećmi na pewno będą się świetnie bawić na Dniach Wąbrzeźna, Dniach Kopernika, rajdach rowerowych, Trójkącie Wąbrzeskim czy Festiwalu WąbJAZZno. Ponadto, warto podkreślić, że tak jak w ubiegłym roku – tak i w 2023 r. – przez całe lato w Przystani Sportów Wodnych bezpłatnie będzie można wypożyczyć rower wodny, łódkę, kajak czy żaglówkę klasy Omega czy Cadet. Oczywiście nasz wodny plac zabaw, sfinansowany ze środków z Budżetu Obywatelskiego, i w tym roku również będzie czynny na Jeziorze Zamkowym. Systematycznie realizowane będą turnieje piłki nożnej na Orliku oraz piłki plażowej na Podzamku.
Z kolei nasi wąbrzescy sportowcy na moc adrenaliny mogą liczyć wiosną i jesienią podczas już trwale wpisanych w kalendarz imprez Wąbrzeźna wydarzeń, takich jak: Bieg Konstytucji 3 maja, Wąbrzeska Dziesiątka, piłkarskie mecze lokalnych drużyn, Tour de CWA czy Wąbrzeski Bieg Jesienny.
Nie zapominamy także o starszych mieszkańcach, którzy na pewno z nostalgią wspominać będą swoje lata młodości przy już wspomnianych old-boyach polskiego rocka – zespołów Róże Europy czy Turbo.
Seniorów zapraszamy również na coroczną Biesiadę z koncertem zespołów folklorystycznych i występem artystów z organizacji senioralnych oraz na Przegląd Dorobku Twórczego Seniorów w październiku.
– Panie Burmistrzu, dużo dziś na temat lata, ale obszerność tegorocznego kalendarza wydarzeń świadczy o tym, że nie ograniczacie się tylko do sezonu, ale robicie wszystko, co w Waszej mocy, aby zapewnić całoroczny dostęp do kultury i rozrywki mieszkańcom Wąbrzeźna.
– Tak, bardzo nam zależy, żeby – niezależnie od pory roku – nasi mieszkańcy mieli możliwość ciekawego spędzenia wolnego czasu w naszym mieście. Stąd bardzo dobrze przyjęta inicjatywa „Muzykowania w dobrym stylu”, która w każdym tygodniu od jesieni do wiosny, zapewnia wąbrzeźnianom ciekawą rozrywkę na żywo w WDK. Po raz kolejny, jesienią Stowarzyszenie Inicjatywa zaprosi mieszkańców na Wąbrzeski Festiwal Turystyczny, podczas którego będzie można zainspirować się przygodami wielu ciekawych podróżników, a WDK na II Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej, który jest z pewnością bardzo poetyckim wydarzeniem doceniającym w sposób szczególny dorobek twórczy naszej lokalnej artystki. Liczę na to, że zaraz po oddaniu do użytku zmodernizowanego obiektu Wąbrzeskiego Domu Kultury, jeszcze śmielej wystartujemy z propozycjami pozasezonowej rozrywki dla naszych mieszkańców.
– Brzmi świetnie! W takim razie zachowujemy na pamiątkę „Kulturalny rozkład jazdy”, który ukaże się na początku kwietnia w czasopiśmie miejskim #WąbrzeźnoBezTajemnic” i z niecierpliwością czekamy na moc atrakcji, jaka tego lata czeka nas w Wąbrzeźnie. Dziękuję za rozmowę.
– Dziękuję i zapraszam do wspólnej zabawy!