Wernisażami wystaw „Z Torunia do gwiazd. Mikołaj Kopernik w zbiorach ikonograficznych Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu” i „Szlak Kopernikowski na Kujawach i Pomorzu” zainaugurowano wojewódzkie obchody Roku Mikołaja Kopernika.
18 lutego, w przeddzień urodzin Kopernika, w toruńskim Ratuszu Staromiejskim otwarta została publiczna wystawa oryginalnych egzemplarzy trzech pierwszych wydań największego dzieła Kopernika „De revolutionibus”.
Wystawa toruńskiej Książnicy składa się z dziesięciu posterów przedstawiających dokumenty graficzne związane z Mikołajem Kopernikiem. Podzielona jest na cztery sekcje: portrety Kopernika (także fotografia artystyczna), domy Kopernika, pomnik Kopernika w Toruniu (w tym projekty), inne dokumenty, w tym medale, plakaty, ekslibrisy i listy intencyjne władz samorządowych w sprawie obchodów Roku Mikołaja Kopernika.
Plansze przed budynkiem Urzędu Marszałkowskiego prezentują koncepcję i przebieg Szlaku Kopernikowskiego, trasy przebiegającej także w województwach warmińsko-mazurskim i pomorskim. Do punktów informacji turystycznej w całym regionie trafia właśnie ilustrowany przewodnik po nim, opracowany przez Kujawsko-Pomorską Organizację Turystyczną i Kujawsko-Pomorskie Centrum Dziedzictwa. Wystawę otworzyli wicemarszałek Zbigniew Ostrowski, członek zarządu województwa Sławomir Kopyść i dyrektor naszego Centrum Dziedzictwa Marek Rubnikowicz.
Przygotowaną przez Książnicę Kopernikańską, Muzeum Okręgowe w Toruniu i Archiwum Państwowe wystawę pierwszych wydań największego dzieła wybitnego astronoma będzie można oglądać w toruńskim Ratuszu Staromiejskim od 21 lutego. Księga wydrukowana w Norymberdze w 1543, w nakładzie co najwyżej 500 egzemplarzy – do dziś zachowało się jedynie 250, jeden z nich został sprzedany w listopadzie 2022 na aukcji w Paryżu za 606,5 tysiąca euro – jest dokładnie taka, jaką trzymał w swych dłoniach bardzo już chory najsłynniejszy kanonik kapituły warmińskiej!
Zobacz Dzieło Kopernika na wyciągnięcie ręki
W niedzielę (19 lutego) w Toruniu odbyły się doroczne obchody święta UMK, połączone tym razem z uroczystą inauguracją Światowego Kongresu Kopernikańskiego, zorganizowanego, przy współudziale samorządu województwa kujawsko-pomorskiego, przez toruńską uczelnię oraz Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Wykład inauguracyjny wygłosił prof. Phillip James Edwin Peebles, kanadyjski astronom i kosmolog, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki za rok 2019.
Kujawsko-Pomorski Teatr Muzyczny w Toruniu zaprasza na musical „Kręci się?!”. W murach instytucji można oglądać także wystawę plakatów konferencji i sympozjów poświęconych Kopernikowi. A jak dzieci wyobrażają sobie polskiego astronoma i jego działalność? Tego dowiemy się na wystawie, która stanęła przed Galerią i Ośrodkiem Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu.
Czytaj Kopernik oczami dziecka (kujawsko-pomorskie.pl)
Początek sezonu turystycznego to w Kujawsko-Pomorskiem „Inauguracja w naszych Konstelacjach. MegaWeekend w regionie” oraz Kosmiczny Paszport Turystyczny. Tegoroczna edycja stawia w centrum postać Kopernika. Mieszkańców i odwiedzających nasz region turystów poprowadzimy trasą Szlaku Kopernikowskiego oraz do miejsc związanych z astronomią. W kwietniu i wrześniu w największym w Polsce amatorskim obserwatorium w Niedźwiadach (na Pałukach) odbędą się pikniki astronomiczne, a w sierpniu – Ogólnopolski Zlot Miłośników Astronomii. Wydarzenia inspirowane postacią Kopernika będą stanowiły także dużą część imprez, na które zaprosimy miłośników naszych wiosennych Eskapad, czyli spacerów z przewodnikami oraz zwiedzania nietuzinkowych miejsc i tras.
Niebo, gwiazdy i kosmos będą motywem przewodnim naszego Święta Województwa. Tradycyjnie w czerwcu mieszkańcy regionu spotkają się pod wspólnym niebem podczas Astrofestiwalu, koncertów i fiesty balonowej.
Informacje o zbliżających się wydarzeniach w ramach obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika dostępne będą na stronie www.kujawsko-pomorskie.pl.
Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Fot. Nadesłane/ Urząd Marszałkowski – Szymon Zdziebło
Ilustrowany przewodnik po Szlaku Kopernikowskim