W Wąbrzeźnie od 1 stycznia 2023 roku oświetlenie uliczne będzie wyłączone w godz. 23.00 – 4.00. Oszczędności wprowadzono także w innych zakresach zadań samorządowych.
Wysokie podwyżki energii elektrycznej wymusiły na naszym samorządzie podjęcie trudnej decyzji. Dołączyliśmy do wielu miast w Polsce, które zdecydowały się na wprowadzenie oszczędności w oświetleniu ulicznym. Gro samorządów oszczędza w ten sposób już od kilku miesięcy, niektóre, podobnie jak nasz, wdrażają je etapami. W Wąbrzeźnie od około 2 miesięcy w godz. 23.00 – 4.00 nie palą się lampy przy ścieżkach pieszo-rowerowych wzdłuż jezior, a od ok. dwóch tygodni trwa systematyczne wyłączanie kolejnych odcinków miasta. Z użytkowania wyłączono część lamp, które są własnością miasta, dlatego już niektóre ulice oświetla np. co druga lampa. Zgodnie z planem, wszystkie lampy mają być wyłączane o 23.00 od 1 stycznia 2023 roku.
– Obecna cena energii, która obowiązuje nas do końca roku, za 1 kWh wynosi 0,48920 netto plus 5% VAT – mówi Marzanna Wiśniewska, kierownik Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Urzędu Miasta Wąbrzeźno. – Od stycznia będą umowy kompleksowe na sprzedaż rezerwową, bo nikt nie złożył oferty do przetargu, który prowadzony był w ostatnich tygodniach. – Zgodnie z ustawą, będziemy płacić za 1 kWh 0,7850 netto, przy czym nie wiemy jeszcze, jaka będzie obowiązywać stawka VAT.
– Nie jest to łatwa decyzja, ale niestety nie mieliśmy innego wyjścia – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – W Urzędzie i w jednostkach oszczędzamy już na racjonalnym wykorzystaniu materiałów biurowych, wprowadzamy ograniczenia w zlecaniu różnych usług firmom zewnętrznym, zaplanowaliśmy mniejsze wydatki, m.in. na zakup małej architektury, nasadzenia, na organizację imprez. W jednostkach miejskich oświetlenie jest sukcesywnie wymieniane na ledowe, a ogrzewanie jest zmniejszane po godzinach pracy danej placówki.