Listopad 2022 roku jest wyjątkowy dla społeczności Szkoły Podstawowej nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego w Wąbrzeźnie. Uczniowie i cała kadra świętują 60. urodziny placówki. W wydarzeniu tym biorą udział absolwenci, nauczyciele emeryci, rodzice, dziadkowie i przyjaciele szkoły.
Odświętny nastrój w szkole budowano już od początku roku szkolnego. Najpierw pojawiły się ogłoszenia o zbieraniu eksponatów na wystawę pamiątek szkolnych. A ponieważ z apelem tym również zwrócono się do absolwentów i byłych pracowników, to o nadchodzącej uroczystości zrobiło się głośno w całym mieście. Potem po hasłem 60-lecia organizowano akcje sadzenia krokusów oraz drzew. Intensywnie pracowano nad scenariuszem obchodów, a gdy już był gotowy, rozpoczęto próby zespołów muzycznych i teatralnej grupy, a w klasach uczniowie przygotowywali wraz z nauczycielami rzeczy, które włożą do kapsuły czasu. Każda grupa decydowała, co chce przekazać przyszłym pokoleniom o dzisiejszych czasach, a swoje pomysły pokazali na wystawie. Zawiązała się też redakcja, która opracowała trzecią część historii szkoły, obejmującą lata 2012 – 2022. Opracowanie to zostało wydrukowane i można było je otrzymać w dniu uroczystości.
Uroczystość urodzinową wyznaczono na 18 listopada, czyli dzień, w którym 60 lat temu oddano nowy szkolny budynek do użytku. Na dzień przed obchodami ustalono datę premiery przedstawienia „Wspomnień czar”, na którą zaproszono absolwentów, rodziców, dziadków i przyjaciół szkoły. Sala gimnastyczna zarówno na premierze przedstawienia, jak i uroczystości wypełniona była gośćmi po brzegi.
– Dziękuję, że w tym całym zabieganiu dnia codziennego i w tych wszystkich wielu obowiązkach znaleźliście Państwo czas, aby obchodzić z nami jubileusz 60-lecia szkoły – 18 listopada mówiła do gości dyrektor SP 3, Agata Ronowska. – Naszej wspólnej szkoły, bo wśród Państwa widzę wiele osób z nią związanych – byłych uczniów, nauczycieli. Spotkanie to będzie świetną dla Państwa okazją do zobaczenia zmian, jakie zaszły w placówce. Z tych ostatnich wspomnę tylko o braku dzwonku. Dzisiaj przerwę obwieszcza nam muzyka, puszczana również z radiowęzła przez całą przerwę. Jest to miła odskocznia od lekcji. Ostatnio również zakupiliśmy sprzęt, dzięki któremu możemy na żywo transmitować w sieci tę uroczystość. Te wszystkie zmiany są konieczne, jeżeli mamy nadążyć za młodymi ludźmi i mamy dogadać się z nimi. My, nauczyciele także się zmieniamy, przystosowujemy do nowych warunków i do otaczającego nas świata. Chcę podkreślić też fakt, że mamy to szczęście, że możemy liczyć nie tylko na wsparcie i pomoc władz samorządowych, ale mamy też wspaniałych rodziców i dziadków uczniów, przyjaciół szkoły, którzy współpracują z nami na co dzień. Jest to dla nas radość i przywilej, że mamy wokół siebie takich ludzi i czujemy wsparcie naszych działań, i za to dzisiaj serdecznie Państwu dziękujemy. Dziękuję też wszystkim osobom, które przyczyniły się organizacji dzisiejszego święta. Za ciekawe pomysły, za zaangażowanie, za pracę często do późnych godzin nocnych, za wsparcie finansowe. Dziękuję bardzo. Jesteście niesamowici. Praca w takim zespole to przyjemność – mówiła A. Ronowska. Swoje wystąpienie zakończyła zaproszeniem gości na dalszą część uroczystości i po niej do zwiedzania szkoły oraz wspomnień sprzed lat, w wywołaniu których miały pomóc wystawa pamiątek i kronika szkolna.
Cały przebieg uroczystości był bardzo radosny. Uczniowie zaprezentowali swoje niesamowite talenty taneczne, muzyczne, wokalne i aktorskie. Swoimi umiejętnościami artystycznymi podzielili się też nauczyciele, rodzice i dziadkowie uczniów. Widowisko, które przygotowali na 60. urodziny szkoły było niezwykłe i ujmujące. Podziękowano za nie gromkimi brawami. Jego główne bohaterki – cztery koleżanki z ławy szkolnej z 1962 roku – pokazały publiczności obrazy zmieniającego się życia szkolnego na przestrzeni minionych 60 lat. Dzięki temu, że zostało zarejestrowane, można je dzisiaj w całości obejrzeć w Internecie, do czego gorąco zachęcamy szczególnie tych, którzy nie mieli okazji być na obchodach.
Transmisja z uroczystości 60-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 w Wąbrzeźnie, realizowana przez uczniów szkoły z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu „Laboratoria Przyszłości” – zamieszczona jest pod linkiem: https://youtu.be/0ovGLQB8oj8