Marszałkowski Kujawsko-Pomorski Fundusz Pożyczkowy (KPFP) przygotował dla małych i średnich firm ofertę bardzo korzystnej inwestycyjnej pożyczki energetycznej, z gwarantowanym stałym oprocentowaniem. To wsparcie dla przedsiębiorstw gotowych do zainwestowania w panele fotowoltaiczne lub pompy ciepła, by zaoszczędzić na kosztach ogrzewania i energii elektrycznej. Pula środków na ten cel to 25 milionów złotych.
– Żyjemy w trudnych czasach, ceny energii spędzają sen z powiek. Problem jest poważny, wielu przedsiębiorców już dziś z tego powodu podjęło decyzję o zamknięciu działalności. Skutki takiej sytuacji wprost trudno sobie wyobrazić. Niestety, ze względu na stanowisko Komisji Europejskiej, nie możemy uruchomić dotacji – mówił na dzisiejszej (23 listopada) konferencji prasowej marszałek Piotr Całbecki. – Uruchomiona pożyczka energetyczna udzielana jest na preferencyjnych warunkach, fundusz nie pobiera prowizji, a specjalny tryb przyznawania oznacza uproszczenie procedury i znaczne przyspieszenie całego procesu. Jestem przekonany, że pozwoli to wielu firmom przetrwać trudny okres.
– Szacujemy, że pożyczka wyniesie średnio 80 tysięcy złotych, w przypadku zakładów produkcyjnych kwoty będą wyższe, w przypadku mikroprzedsiębiorców niższe. Wnioski można składać od dziś, uruchomiliśmy specjalną zakładkę na naszej stronie internetowej, pożyczki będzie obsługiwał powołany specjalnie w tym celu zespół – zachęcała obecna na konferencji prezes KPFP Agnieszka Wasita.
Kwota, którą można pożyczyć, oprocentowanie kredytu i czas spłaty jest zależny tego, jak długo firma jest na rynku. Firmy najmłodsze, funkcjonujące mniej niż 3 lata, mogą wziąć do 100 tysięcy złotych na 6 i pół roku przy oprocentowaniu 3,59 proc. Dla tych, które działają dłużej niż 3, ale mniej niż 5 lat, przy tych samych warunkach oprocentowanie wyniesie 7,77-8,17 proc. Firmom, które utrzymują się na rynku dłużej niż 5 lat, proponowany jest kredyt do 1 mln złotych na 7 lat przy oprocentowaniu 7,17 proc.
KPFP ma też propozycję dla przedsiębiorstw zainteresowanych rozwiązaniami prosumenckimi, czyli produkcją energii elektrycznej nie tylko na własne potrzeby. Ta oferta dotyczy także dużych firm – na inwestycje w systemy fotowoltaiczne o mocy powyżej 50 kilowatów można uzyskać nawet 3 miliony złotych na 0,5-0,99 proc. rocznie. Ten instrument finansowy funkcjonuje od 3 lat, skorzystało już z niego 13 podmiotów, a łączna wartość udzielonych pożyczek wynosi 35 milionów złotych. Część z powstałych dzięki temu wsparciu instalacji już działa, inne są w fazie rozruchu, jeszcze inne dopiero powstają.
Wszystkie informacje o pożyczkach w portalu KPFP kpfp.org.pl (https://kpfp.org.pl/pozyczki-dla-twojej-firmy/pozyczka-energetyczna/ )
Informacji udzielają też konsultanci funduszu (telefonicznie), a także biura instytucji (Toruń, Bydgoszcz, Włocławek, Grudziądz) i konsultant dyżurujący w Starostwie Powiatowym w Brodnicy (adresy i numery telefonów na stronie KPFP).
- Pożyczka energetyczna – podstawowe informacje
- Pożyczka energetyczna dla firm – podstawowe informacje
Źródło: Urząd Marszałkowski – Biuro Prasowe
Fot. Nadesłane/Szymon Zdziebło