Tlenek węgla (CO), potocznie zwany czadem, jest bezwonnym, bezbarwnym, pozbawionym smaku silnie trującym gazem. Powstaje na skutek niepełnego spalania m.in. gazu, węgla, drewna, ropy, oleju, benzyny, które spowodowane jest niedostateczną ilością tlenu niezbędnego do pełnego spalenia paliw. Określany jest „cichym zabójcą”, ponieważ człowiek nie jest w stanie go wykryć za pomocą zmysłów.
Bezpieczeństwo zagwarantuje nam tylko czujnik tlenku węgla. Zadaniem takiego urządzenia jest ciągłe sprawdzanie stanu powietrza i alarmowanie w przypadku wykrycia czadu. Należy jednak pamiętać, że tylko wysokiej jakości urządzenie zapewni bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych i dymowe. Ich wadliwe działanie może wynikać z:
- nieszczelności,
- braku konserwacji, w tym czyszczenia,
- wad konstrukcyjnych,
- niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Przypominamy właścicielom i zarządcom budynków o obowiązkach związanych z czyszczeniem przewodów kominowych. W celu bezpiecznego eksploatowania przewodów kominowych należy dokonywać corocznego przeglądu oraz czyszczenia przewodów spalinowych i dymowych w następujących czasookresach:
- od palenisk opalanych paliwem stałym (węgiel, miał, drewno) – co 3 miesiące,
- od palenisk opalanych paliwem płynnym lub gazowym co 6 miesięcy,
- od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych
– co najmniej raz w miesiącu.
Wydział Operacyjno-Kontrolno-Rozpoznawczy Komenda Powiatowa PSP w Wąbrzeźnie