Wąbrzeska publiczność Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej brawami i owacjami na stojąco dziękowała Aleksandrze Bacińskiej za jej teksty, a artystom za wspaniałe koncerty. Te dwa dni z poezją śpiewaną i piosenką turystyczną były kulturalnym wydarzeniem 2022 roku.
Pierwszy Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej okazał się sukcesem. Do Wąbrzeźna zjechali wykonawcy z różnych stron Polski – ze Szczecina, Wrocławia, Krakowa, Myślenic, Poznania, Inowrocławia, Warszawy, Gdańska, Elbląga, Bydgoszczy i nawet z Wielkiej Brytanii. Bardzo ciekawe aranżacje tekstów Bacińskiej i stworzona do nich muzyka oraz prezentowane utwory innych poetów i muzyków czy napisane przez samych wykonawców wyzwalały u słuchaczy radosne wzruszenie. Atmosfera koncertów, zarówno sobotniego, jak i finałowego w niedzielę była znakomita. Publiczność serdecznie przyjęła wszystkich występujących, reagowała spontanicznie i dała się ponieść w świat, w którym słowo i przekaz mają najważniejsze znaczenie. To kulturalne święto stało się również wisienką na torcie jubileuszu współpracy Aleksandry Bacińskiej i Leonarda Luthera – bydgoskiego artysty, który jako pierwszy sięgnął po poezję Bacińskiej i pisał do niej muzykę. Dzisiaj w jego repertuarze jest jej wiele. A o tym, jak świetnie śpiewa i gra ze swoim zespołem oraz promuje przez te wszystkie lata piosenki naszej wąbrzeskiej „Osieckiej” publiczność mogła przekonać się pierwszego dnia festiwalu. Docenić też należy Jego ogromne zaangażowanie w organizację tego wydarzenia. Aleksandra Bacińska podziękowań za teksty – piękne teksty usłyszała od wielu wykonawców. Dla niektórych z nich, jak mówili, były one inspiracją do dołączenia do wielkiej rodziny wykonawców poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Zapewne wąbrzeźnianie siedzący wśród publiczności, słysząc tyle ciepłych słów, wyrażających uznanie dla talentu Bacińskiej czuli dumę z naszej poetki.
W sobotniej części konkursu festiwalowego zaśpiewało dwudziestu dwóch wykonawców – solistek, solistów, duetów i zespołów. Ich występy oceniało jury w składzie: Krzysztof Szczucki, Erwin Regosz, Izabela Budzyńska oraz Elżbieta Rojek. Jak stwierdzili, nie było to proste zadanie, bo wszystkie były na wysokim poziomie artystycznym. W rozmowach kuluarowych o drugiej już edycji festiwalu często wypowiadano opinię, że „poprzeczkę postawiono wysoko”.
Konkursowe prezentacje dopełnił koncert artystów, którzy śpiewają teksty Aleksandry Bacińskiej. Gabi Gunia, Cztery Pory Miłowania, Wszystkiego Najlepszego i Leonard Luther z zespołem.
Drugi dzień festiwalu, co było niespodzianką, rozpoczęli Ilona Błaszkiewicz i Seweryn Andrzejewski z wąbrzeskiego Liceum Ogólnokształcącego oraz Agata Sadłowska z Zespołu Szkół w Wąbrzeźnie recytacją wierszy Aleksandry Bacińskiej. Uczniowie ci to laureaci konkursu „Jednej Poetki”, który był częścią tegorocznego Powiatowego Konkursu Literackiego „Wąbrzeźno moje miejsce na ziemi”. Po ich występie, przyjętym przez publiczność gromkimi brawami, jury festiwalu ogłosiło oficjalne wyniki konkursu i rozpoczął się koncert laureatów. Po nim wręczono nagrody i podziękowano za udział. Kończąc uroczyste podsumowanie konkursu zaproszono publiczność i wykonawców na koncert Wolnej Grupy Bukowina. Ich występ był ostatnim wydarzeniem pierwszego Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej.
Jury konkursu przyznało:
Grand Prix Festiwalu – zespołowi Peron Wędrowny (z notatek jurorów: jest ogień!, przejmujące wykonanie, samo najlepsze, to chyba jasne …);
w kategorii zespoły:
- miejsce duetowi Agacie Wietrzyckiej i Maciejowi Jesiołkiewiczowi za niebanalną koncepcję artystyczną,
- miejsce zespołowi Zielony Szlak – za wykonanie piosenki „Hala” do słów K. Przerwy-Tetmajera i muzyki Radosława Partyki;
w kategorii soliści:
- miejsce Januszowi Świątkowskiemu – za oryginalność i luz estradowy
oraz wyróżnienia:
Iwonie Manista-Kutryś – za perfekcyjnie opanowaną technikę operowania głosem,
Hannie Czajkowskiej – za rokujący talent kompozytorski i powiew wiosny jesienią,
Damianowi Manikowskiemu – za wyjątkową muzykalność, w tym za pięknie wyciszane końcówki.
Nagrodę za najlepszą interpretację piosenki Aleksandry Bacińskiej Januszowi Świątkowskiemu za utwór „Moja babcia Helena”;
Nagrodę za najlepszy tekst piosenki autorskiej Teresie Ulanowskiej za słowa do utworu „Babie lato”;
Nagrodę za najlepszą piosenkę autorską Katarzynie Ziemińskiej za utwór „Rozkwit”;
Nagrodę specjalną przewodniczącego jury Piotrowi Bandurce za poruszającą interpretację piosnki „Domy szczęśliwe”;
Nagrodę specjalną dla najmłodszego basisty festiwalu Tomkowi Gregowskiemu z zespołu Peron Wędrowny.
Ponadto wręczyło zaproszenia:
na 56. Ogólnopolską Giełdę Piosenki Studenckiej w Szklarskiej Porębie Hannie Czajkowskiej, Teresie Ulanowskiej z zespołem, Damianowi Manikowskiemu oraz publiczności Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej;
na 51. Ogólnopolski Turystyczny Przegląd Piosenki Studenckiej „Bazuna 2023” Iwonie Manistrze-Kutryś i Damianowi Manikowskiemu,
oraz nagrodę specjalną – w postaci zaproszenia na kolejny Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej wąbrzeskiej Publiczności. Jury zauważyło i doceniło jej zaangażowanie i spontaniczne reakcje.
Organizatorami Festiwalu Piosenek Aleksandry Bacińskiej byli: Urząd Miasta Wąbrzeźno i Wąbrzeski Dom Kultury. Patronat Honorowy objął Burmistrz Wąbrzeźna, Tomasz Zygnarowski.
Patronat medialny objęli: Radio PiK, TVP 3, Tygodnik Regionu Wąbrzeskiego „CWA”, Telewizja Wąbrzeźno, Radio Danielka, Radio Muzyczna Cyganeria (Wrocław), Pod Wielkim Dachem Nieba, Polonijne Radio Islanders (Colchester, Wielka Brytania).
Sponsorami, bez wsparcia których ten Festiwal trudno byłoby zorganizować, byli: CENTRUM MEDYCZNE MARIODENT Mariola Swarcewicz, Reflex, Budex, Agro-Wronie, Katarzynki – Akcesoria Meblowe, Mirpol – Zakład Mechaniczno-Ślusarski, Ostaszewo Mirosław Błażejewicz, Ampol-Merol sp. z o.o., Progress – języki obce Justyna Zielińska-Kalikowska, Kuźnia Smaków, Winnica Kurkocin, Elspace Sp. z o.o., PKO Bank Polski, Piekarnia Ciastkarnia Bogdan Jarząb.
Partnerami wydarzenia byli: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Witalisa Szlachcikowskiego, Stadion Miejski Jana Wesołowskiego, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Edmunda Wojnowskiego.
Puenta. Piosenki naszej sławnej Aleksandry Bacińskiej od wielu lat śpiewane są na scenach wielu miast Polski i nie tylko Polski. Bardzo rzadko natomiast gościły one na wąbrzeskiej scenie. Tę dysproporcję ma zmienić wąbrzeski Festiwal Piosenek Aleksandry Bacińskiej. Sukces jego pierwszej edycji i zapowiedzi, których byliśmy świadkami 1 i 2 października 2022 roku są gwarantem, że wydarzenie będzie miało swoje kolejne edycje i ma ogromną szansę zakotwiczyć na stałe w kalendarzu imprez. Wąbrzeźno ma ogromną szansę na bycie stolicą Kariny Łagodności w Kujawsko-Pomorskiem, w której popularyzować będą poezję Aleksandry Bacińskiej i niegasnącą od pokoleń siłę poezji śpiewanej oraz utalentowanych wykonawców, którzy będą chcieli sprawdzić się w konkursie festiwalowym.
Anna Borowska
Fot. Marcin Zduniak
Fot. Tomasz Delicat – koncert laureatów – 2 października 2022 r.