Zakończył się trzeci etap projektu realizowanego przez miasta Wąbrzeźno, Syke i Al Hoceima. Ostatnim miejscem spotkania młodzieży, biorącej udział w tej trójstronnej inicjatywie, było Wąbrzeźno, a temat zjazdu brzmiał: Młoda Kultura Miejska – Nie zapomnij co się stało. Myślą przewodnią była historia II wojny światowej.
2 września do naszego miasta przybyła dwudziestosześcioosobowa niemiecko-marokańska grupa osób w wieku 16 – 23 lat wraz z opiekunami. Przyjechali na 11 dni, aby z wąbrzeską młodzieżą podjąć ostatni temat projektu. W wąbrzeskiej grupie było 12 uczniów, reprezentujących Zespół Szkół oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących. Opieką objęli ich nauczyciele Elżbieta Piątek z ZS oraz Michał Stenzel z ZSO.
– Celem projektu, jego wszystkich edycji, było umożliwienie młodym ludziom z trzech krajów spotkania twarzą w twarz, wspólnej nauki, pracy i wspólnego życia ponad granicami oraz rozbudzenie i umacnianie idei międzynarodowego zrozumienia – mówi Emiliana Jankowska, zajmująca się w Urzędzie m.in. współpracą zagraniczną. – Realizowany był poprzez wspólne gry i zabawy językowe, wspólne wykonywanie projektów i ich prezentacje, rozgrywki sportowe, wspólny czas a przede wszystkim działania edukacyjne dotyczące historii Polski, poprzez wykłady, warsztaty oraz wyjazdy i wizyty w miejscach związanych z tematyką historyczną, w tym w miejscach pamięci narodowej. Przypieczętowaniem efektów projektu były także warsztaty związane z tematyką demokracji, wielokrotnie przeprowadzane przez opiekunów wszystkich grup.
– Jestem dumny, że nasze niewielkie miasto dokłada swoją cegiełkę do idei międzynarodowego zrozumienia – mówi burmistrz Tomasz Zygnarowski. – Ten trójstronny pakt pomiędzy naszymi miastami, to nie tylko międzynarodowa integracja młodzieży, szlifowanie języka i poznanie kultur. To przede wszystkim międzynarodowe podjęcie trudnego tematu, jakim niewątpliwie jest historia II wojny światowej – podkreśla T. Zygnarowski. – Niezwykle istotne jest to, że projekt skierowany był do młodych osób, które prawdopodobnie nie znały historii naszego kraju. Serdecznie dziękuję dyrektorom Aleksandrowi Czarneckiemu i Wojciechowi Berezie – mówi dalej burmistrz – za wsparcie organizacyjne. Nie tylko umożliwili udział młodzieży w projekcie i to tuż po rozpoczęciu roku szkolnego, ale również nauczycieli, co z pewnością miało wpływ na organizację pracy placówek. Serdecznie dziękuję również Elżbiecie Piątek i Michałowi Stenzlowi za sprawowanie opieki nad młodzieżą oraz poświęcenie czasu wolnego, gdyż projekt wymagał jedenastodniowego zakwaterowania. Doceniam bezinteresowne zaangażowanie oraz efektywną pracę z młodzieżą przekładającą się na realizację założeń projektowych – dodaje burmistrz.
Projekt: Młoda Kultura Miejska – „Nie zapomnij co się stało”. Projekt młodzieżowy – Syke/Niemcy, Wąbrzeźno/Polska & Al Hoceima/Maroko dofinansowano ze środków Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży
Fotorelacja z trzeciej edycji projektu
W piątek wieczorem (2 września) naszych gości z Niemiec i Maroka powitali burmistrz Tomasz Zygnarowski i jego zastępca Wojciech Trzciński.
W sobotę do południa odważni i wysportowani członkowie grupy pobiegli w V Wąbrzeskiej Dziesiątce. Po południu wszyscy uczestniczyli w obchodach 15-lecia współpracy partnerskiej miast Wąbrzeźno – Syke.
Niedziela rozpoczęła się spacerem po mieście, na którym przewodnikiem był historyk Paweł Becker. Następnie młodzież wzięła udział w Wojewódzkim Dniu Pszczelarza oraz w warsztatach pod hasłem „Co ma z nami wspólnego demokracja?”. Popołudnie upłynęło na rekreacji. Czas na Podzamczu zakończył „wieczór marokański”, podczas którego młodzież z Al Hoceima zaprezentowała informacje o Maroku, jego kulturę, obyczaje oraz stroje, których prezentacja przyciągnęła największą uwagę.
5 września w godzinach porannych odbyło się spotkanie z włodarzami miasta. Rozmawiano o demokracji, ekologii oraz aktualnie realizowanym budżecie obywatelskim. Symbolicznym momentem było wspólne posadzenie na Przyjaznym Wzgórzu „drzewka przyjaźni”. Tego dnia odbyły się również warsztaty – „Co (nie) doświadczam jako demokracji?
We wtorek ponownie skupiono się na historii. Grupa wyjechała do Torunia. Tam odwiedzili miejsca masowych mordów, mauzoleum z pomnikami upamiętniającymi pomordowanych przez Niemców na cmentarzu Barbarka. O historyczną edukację grupy ponownie zadbał Paweł Becker. Popołudnie spędzili na toruńskiej starówce. Wieczorem – już w Wąbrzeźnie – odbyły się kolejne warsztaty: „O roli demokracji w naszym życiu”.
W środę, 7 września odwiedzili Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną w Wąbrzeźnie, w której obejrzeli wystawę na temat II wojny światowej. Następnie młodzież udała się do Łopatek Polskich – miejsca pamięci narodowej w dawnej piaskowni, gdzie stoi pomnik poświęcony 2500 pomordowanym. Historię tego miejsca przybliżył Paweł Becker. Wieczorem młodzież wąbrzeska w ramach „polskiego wieczoru” zaprezentowała gościom najważniejsze informacje o Polsce, filmik dotyczący dziejów naszego kraju, polską kulturę, obyczaje oraz polski taniec narodowy.
Czwartek i piątek młodzież spędziła w Łodzi. Celem tej wycieczki było zgłębienie tematu Holokaustu. – Zwiedziliśmy Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Stację Radegast, dawną stację końcową dla deportowanych Żydów z Europy Zachodniej do łódzkiego getta oraz miejsce wywozu Żydów do obozów zagłady – mówi Michał Stenzel, opiekun grupy wąbrzeskiej. – Byliśmy w miejscu pamięci poświęconemu ofiarom Litzmannstadt Getto (Getta Łódzkiego). Pojechaliśmy też na Cmentarz Żydowski, zwiedziliśmy teren dawnego getta oraz objazdowo starówkę Łodzi. Dotarliśmy do „Manufaktury”, słynnego centrum rozrywkowo-handlowego zlokalizowanego w wielkich budynkach starych fabryk łódzkich. Tam zjedliśmy obiad i kupiliśmy łódzkie pamiątki. W piątek mieliśmy zajęcia w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, gdzie obejrzeliśmy film “Fotoamator” o życiu w łódzkim getcie. Następnie przewodnik oprowadził nas po ulicy Piotrkowskiej. Przepiękne kamienice i zaułki zachwyciły wszystkich bez wyjątku. Po obiedzie w Manufakturze udaliśmy się w podróż powrotną do Wąbrzeźna.
Ostatnie 2 dni – 10 i 11 września poświęcono na warsztaty podsumowujące, które prowadzone były pod hasłem: „O znaczeniu wykluczenia i uprzedzeń w przeszłości i teraźniejszości”, czas wolny oraz przegląd kultury polsko-niemiecko-marokańskiej. W niedzielny wieczór zorganizowano imprezę pożegnalną.
11 września – pożegnanie niemiecko-marokańskiej grupy.
Wcześniej o trójstronnym projekcie pisaliśmy tutaj: Trójstronny projekt – Wąbrzeźno – oficjalna strona miasta (wabrzezno.com)