Uczniów wąbrzeskich szkół podstawowych zaproszono na spektakle teatralne, których przekazem są wartości wychowawcze i przeciwdziałające uzależnieniom.
Terapeuci z Wąbrzeskiego Centrum Profilaktyki Terapii i Integracji Społecznej zaprosili do Wąbrzeźna Teatr Kurtyna z Krakowa, który w swoim repertuarze ma sztuki teatralne przekazujące wartości wychowawcze i treści przeciwdziałające narkomanii, alkoholizmowi czy też paleniu tytoniu. Przez dwa dni, 19 i 20 września 2022 roku na scenie Wąbrzeskiego Domu Kultury Kurtyna wystawiła trzy spektakle profilaktyczne: „Mapa skarbów”, „Przesłuchanie” i „Cisza”. Ich odbiorcami byli uczniowie dwóch wąbrzeskich szkół podstawowych.
– Wartości wychowawczo-profilaktyczne przedstawione w spektaklu „Mapa skarbów” dla uczniów klas 0 – 3 – mówi Paulina Hęćka z WCPTiIS – to zapoznanie dzieci z podstawowymi zasadami profilaktyki uzależnień, niebezpieczeństwo spróbowania łatwo dostępnych używek i lekarstw, szkodliwy wpływ alkoholu i papierosów na zdrowie człowieka. Kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne zdrowie i co się z tym wiąże asertywne sposoby odmawiania. Spektakl miał również pokazać dzieciom, że determinacja i wytrwałość w dążeniu do celu opłaca się, a umiejętność właściwego zachowania się w sytuacjach zwycięstwa i porażki to bardzo ważna cecha świadcząca o wielkości człowieka. Odbiorcami spektaklu „Przesłuchanie” – kontynuuje P. Hęćka – byli uczniowie klas 4 – 6. Wartości wychowawczo-profilaktyczne przedstawione w przedstawieniu to wieloaspektowość zjawiska przemocy w tym cyberprzemocy, „hejt” w sieci internetowej, „stalking” jako współczesna forma nękania i zastraszania ludzi. Empatia i zachowania agresywne, zachowania społeczne, zjawisko tolerancji, relacje między ludźmi, relacje w rodzinie, metody rozwiązywania sytuacji konfliktowych w domu i szkole. Natomiast spektakl „Cisza” dedykowany był młodzieży klas 7 – 8, a jego tematem był stres i depresja jako źródło uzależnień, przemocy i agresji, człowiek w relacjach z samym sobą i bliskimi, problem alienacji. Narkotyki, „dopalacze” i inne środki psychoaktywne zagrażające życiu i zdrowiu.
Rozmowa profilaktyczna poprzez sztukę teatralną przynosi wiele korzyści, jest łatwiejszą formą przekazu i dotarcia do młodego człowieka, pobudza jego wyobraźnię i wrażliwość. Z tego profilaktycznego narzędzia terapeuci z WCPTiIS z powodzeniem korzystają od wielu lat. A uczniowie zarówno ci młodsi, jak i starsi bardzo dobrze odbierają ich treści i chętnie chodzą na tego rodzaju sztuki teatralne. Spektakle były finansowane z budżetu Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wąbrzeźnie.
Fot. Źródło: Teatr Kurtyna